Brytyjska niepewność i włoskie nadzieje targają emocjami inwestorów.

(piątek, 16-11, 8:00)

UK: rezygnację złożyli minister ds. Brexitu oraz minister ds. pracy i emerytur.
Najgorszy dzień funta od października 2016.
USA: w X’18 sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od 5 m-cy.
Reuters: premier Conte jest gotów współpracować z KE ws. włoskiego budżetu.
Financial Times: Pekin odpowiedział na handlowe propozycje Waszyngtonu.
May: obrany kurs Brexitu jest właściwy dla kraju i obywateli.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa ECB, inflacja HICP w EZ oraz produkcja przemysłowa w USA. 
 
Za nami
[UK] Wczorajsza rezygnacja Dominica Raaba zwiększyła wątpliwości inwestorów dotyczące zdolności brytyjskiej premier do przeforsowania w parlamencie, wynegocjowanej z Unią umowy ws. warunków Brexitu. Ustępujący minister, który był odpowiedzialny za proces rozwodu Londynu z Brukselą, powiedział że, nie może się zgodzić na proponowaną wersję porozumienia. W jego ocenie odrębne potraktowanie Irlandii Północnej, stanowi bardzo realne zagrożenie dla integralności Zjednoczonego Królestwa. Podkreślił także, że „ponad wszystko nie jest w stanie pogodzić warunków proponowanej umowy z obietnicami, które złożył w programie wyborczym”. Jakby tego było mało do dymisji podała się również minister ds. pracy i emerytur Esther McVey. Ona i Raab są odpowiednio siódmym i ósmym członkiem gabinetu May, którzy złożyli rezygnację w ciągu ostatnich 12 miesięcy. ● [FX] Zawirowania polityczne na Wyspach zwiększyły obawy przed twardym Brexitem, co uderzyło w funta (min. GBP/USD 1,2739, GBP/PLN 4,8211; max. EUR/GBP 0,8884). Szterling ma za sobą najgorszy dzień od 11 października 2016. Do niechlubnego wyniku przyczynił się także drugi z rzędu miesięczny spadek brytyjskiej sprzedaży detalicznej (-0,5% m/m vs prognoza 0,2%). Minorowe nastroje Wyspiarzy w pierwszej części wczorajszej sesji udzieliły się inwestorom na innych rynkach europejskich. Wartość wspólnej waluty mierzona w dolarach spadła z powrotem poniżej granicy 1,1300 (min. 1,1271), do czego przyczynił się największy od 5 miesięcy wzrost sprzedaży detalicznej w USA (z -0,1% m/m do 0,8%). Konsekwencją dramatycznych wydarzeń na Wyspach Brytyjskich była również przecena polskich aktywów (max.: EUR/PLN 4,2995, USD/PLN 3,8131; WIG20: -1,30%). ● [Korekta] Z biegiem czasu straty złotego (oraz innych walut europejskich) zredukowały optymistyczne doniesienia z Włoch i Chin. Według agencji Reutersa, włoski premier Giuseppe Conte jest gotów współpracować z KE w celu osiągnięcia porozumienia ws. budżetu Italii na 2019 rok. Natomiast Financial Times doniósł, że Pekin odpowiedział na handlowe propozycje Waszyngtonu, budząc nieśmiałe nadzieje na przełom we wznowionych niedawno negocjacjach. Na wartość PLN oraz EM korzystnie oddziaływała także kolejna zwyżkowa sesja na rynku naftowym (Brent: +0,76% do 66,62 USD/bbl; Crude: +0,37% do 56,46 USD/bbl), czego nie zmieniła nawet informacja agencji EIA o dużo większym od oczekiwań wzroście zapasów ropy w USA (10,3 mln brk vs prognoza 3 mln brk). Nastroje inwestorów poprawiła także uspokajająca wypowiedź brytyjskiej premier. Theresa May na wieczornej konferencji prasowej broniła wypracowanego z trudem porozumienia ws. Brexitu, tłumacząc, że choć żałuje rezygnacji ministrów swojego gabinetu, to wierzy, iż obrany kurs jest właściwy dla kraju i obywateli. ● [Zamknięcie sesji w NY] Ostatecznie rynek walutowy zamknął się wczoraj w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,1332, EUR/PLN 4,2854, USD/PLN 3,7816.
Przed nami
[Kalendarz Eko] Ostatni dzień biznesowy tygodnia przyniesie publikacje październikowych danych nt. inflacji HICP w strefie euro (o g. 11:00) oraz amerykańskiej produkcji przemysłowej (o g. 15:15). ● [Scenariusze] Rynek spodziewa się wzrostu cen w Eurolandzie z 2,1% r/r do 2,2% oraz spadku dynamiki produkcji za oceanem z 0,3% m/m do 0,2%. Realizacja tych prognoz może działać na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1360) oraz walut regionu CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7700). Odwrotna kombinacja zwiększy ich straty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1260; punkty oporu: EUR/PLN 4,3100, USD/PLN 3,8150). ● [Geopolityka] Na wartość europejskich aktywów negatywnie oddziaływać będzie sytuacja polityczna panująca na Wyspach Brytyjskich w związku z niepewnym losem premier May i jej porozumienia rozwodowego wynegocjowanego z Unią. ● [ECB] Dziś warto także nastawić radary na sygnały z Europejskiego Banku Centralnego. O g. 9:30 we Frankfurcie rozpocznie się konferencja “21. Euro Finance Week”, w której wezmą udział prezes Banku Mario Draghi oraz członek Rady Prezesów ECB Jens Weidmann. Ich wypowiedzi mogą rzucić nowe światło na politykę pieniężną Eurolandu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.