Zaskakująca metamorfoza poglądów prezesa FED i jej skutki.

(czwartek, 29-11, 8:00)

Powell: stopy FED znajdują się nieco poniżej poziomu neutralnego.
USA: sprzedaż nowych domów najniższa od marca 2016.
Wall Street: Dow Jones Industrial ma za sobą największy dzienny wzrost od 8 m-cy.
New York Times: Trump obawia się negatywnego wpływu długotrwałej wojny handlowej z Chinami na gospodarkę USA.
Bloomberg: 55% inwestorów spodziewa się odrzucenia przez parlament UK wynegocjowanej przez May umowy ws. Brexitu.
Bank Anglii: Brak porozumienia ws. Brexitu spowoduje kryzys i 25% przecenę funta.
Kalendarz Eko: inflacje z Niemiec (HICP) i USA (PCE core) oraz wystąpienia polityków FED.
 
Za nami
   [Powell]   Najważniejszym wydarzeniem wczorajszej sesji było wieczorne przemówienie prezesa Banku Rezerwy Federalnej w Nowojorskim Klubie Ekonomicznym. Większe niż zwykle zainteresowanie jego wystąpieniem wynikało ze wzrostu wątpliwości inwestorów ws. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek FED w przyszłym roku, po ostrożnych wypowiedziach wiceprezesa Banku Richarda Claridy. Ku zaskoczeniu uczestników rynków finansowych okazało się, że w ostatnich tygodniach poglądy Jerome'a Powella na politykę monetarną uległy istotnej metamorfozie. We wczorajszym wykładzie przewodniczący FOMC oznajmił, że choć stopy procentowe FED są wciąż historycznie niskie, to znajdują się tylko nieco poniżej szerokiego przedziału, w którym mieszczą się szacunki neutralnego poziomu oprocentowania funduszy federalnych. Słowa Powella znacząco kontrastowały z jego wypowiedzią z 3 października, kiedy twierdził, że stopy FED są "dalekie od neutralnego poziomu”.   ● [Reakcja]   Zmiana monetarnej optyki prezesa Banku Rezerwy Federalnej zmniejszyła prawdopodobieństwo realizacji dotychczasowego scenariusza trzech podwyżek stóp FED w 2019 roku, co obniżyło rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie min. 3,015%). Obok grudniowego podniesienia stóp FED, rynek w pełni dyskontuje już tylko jedną podwyżkę w przyszłym roku. Perspektywa mniej restrykcyjnej polityki pieniężnej w USA spowodowała wzrost głównych indeksów giełdowych na Wall Street (DJI: +2,50% tj. największy dzienny wzrost od 8 m-cy; S&P500: +2,30%; NASDAQ: +2,95%). W przeciwieństwie do giełdy gracze z rynku walutowego zareagowali zmasowaną wyprzedażą dolara. Dodatkowych powodów do zamknięcia długich pozycji w zielonej walucie dostarczył najniższy od marca 2016 roku wynik sprzedaży nowych domów w Stanach (544 tys.). W apogeum przeceny amerykańskiej waluty, kurs EUR/USD osiągnął pułap 1,1392.   ● [Złoty]   Część kapitału ze sprzedaży zielonej waluty trafiła nad Wisłę (min.: EUR/PLN 4,2819, USD/PLN 3,7624, WIG20: +1,87%).   ● [PKB USA, protokół FED]   W odróżnieniu od wystąpienia prezesa FED niemal bez echa przeszły publikacje: zrewidowanego PKB USA za III kw. (3,5% p.a. vs prognoza 3,5%) oraz protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.   ● [Funt]   Obok euro, zyskiwał także funt (max.: GBP/USD 1,2847, GBP/PLN 4,8736), wspierany raportem brytyjskiego Skarbu Państwa. Dokument pokazał, że umowa wynegocjowana przez premier May ws. Brexitu (w przypadku jej zaakceptowania przez parlament UK) przyniesie gospodarce brytyjskiej ok 100 mld GBP rocznie w ciągu najbliższych 15 lat. Apetyt na szterlinga ostudził Bank Anglii, który przestrzegł wczoraj przed szokiem dla gospodarki brytyjskiej (porównywalnym z kryzysem sprzed dziesięciu lat) jaki może wywołać wyjście z Unii Europejskiej bez umowy precyzującej warunki rozstania. Zdaniem BoE w tym scenariuszu funt może stracić 25% swojej wartości. Przed nami
   ● [Makro]   Dziś obok wczorajszego wystąpienia Powella tematem wiodącym będzie publikacja danych dotyczących inflacji w Niemczech (HICP) oraz USA (PCE core).   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się spadku dynamiki wzrostu cen zarówno u naszych sąsiadów za Odrą z 2,4% do 2,3% (punkt wsparcia EUR/USD 1,1260), jak i za oceanem z 2% do 1,9% (punkt oporu EUR/USD 1,1400). Mimo sporego kalibru tych wydarzeń, nie należy przeceniać ich wpływu na obecną sytuację na rynkach walutowych, gdyż inwestorzy czekają teraz na zbliżające się spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Chin Xi Jinpingiem na szczycie G20 (obok spotkania, na sobotę zaplanowana jest kolacja obu polityków). Zdaniem analityków do tego czasu apetyt na waluty rynków wchodzących (w tym złotego) będzie ograniczony (punkty wsparcia EUR/PLN : 4,2800, USD/PLN: 3,7600). Jak donoszą media, amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe poprzedzające szczyt trwają na wszystkich szczeblach. Zdaniem New York Times, Trump obawia się negatywnego wpływu długotrwałej wojny handlowej z Państwem Środka na gospodarkę USA dlatego może być skłonny do zawarcia kompromisu. Jednak większość komentatorów jest w tej sprawie sceptyczna i co najwyżej uważa, że trudno przewidzieć wynik rozmów Trump-Xi.   ● [Polityka]   Potencjalnym czynnikiem ryzyka dla PLN oraz innych walut europejskich są: ewentualna eskalacja konfliktu ukraińsko-rosyjskiego oraz potencjalne nowe antyunijne sygnały z włoskiej lub brytyjskiej sceny politycznej (punkty oporu EUR/PLN : 4,3050, USD/PLN: 3,8150). Najnowszy sondaż agencji Bloomberga wskazuje, że 55% strategów i zarządzających funduszami spodziewa się odrzucenia przez parlament UK wynegocjowanej przez premier May umowy ws. Brexitu.   ● [FED]   Doświadczenia z ostatnich dni podpowiadają również, że nie można lekceważyć kolejnych wypowiedzi przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej: prezesa oddziału FED z Bostonu Erica Rosengrena, z Chicago Charlesa Evansa, z Cleveland Loretty Mester, z Dallas Roberta Kaplana, z Filadelfii Patricka Harkera, z Minneapolis Neela Kashkari'ego. Kumulacja tak wielu wystąpień w jednym dniu wynika z ich udziału w forum pt. "Współpraca na rzecz rozwoju gospodarczego", zorganizowanym przez Living Cities Collaborative w Bostonie.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.