Złoty na celowniku inwestorów.

(wtorek, 20-11, 8:00)

Złoty był wczoraj najsłabszą walutą w regionie CEE.
Premier May odrzuciła możliwość wydłużenia tzw. okresu przejściowego po Brexicie.
NAHB: nastroje na amerykańskim rynku nieruchomości najgorsze od sierpnia 2016.
WSJ: Apple zmniejsza zamówienia na produkcję nowych iPhone'ów.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa z PL oraz pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA. 
 
Za nami
   ● [Złoty]   Na rynek PLN coraz większym cieniem kładzie się afera wokół Komisji Nadzoru Finansowego. Niepokój inwestorów budzi oskarżenie przez Leszka Czarneckiego wobec byłego już prezesa KNF Marka Chrzanowskiego, o zaoferowanie przychylności dla banków, należących do miliardera, w zamian za wielomilionową korzyść majątkową. Negatywnych emocji dostarcza również alternatywny plan Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przejęcia tych banków za złotówkę. W mediach pojawiły się także spekulacje nt. udziału w sprawie prezesa NBP Adama Glapińskiego. Próbę uspokojenia sytuacji podjęły Komitet Stabilności Finansowej oraz Narodowy Bank Polski. W komunikacie KSF stwierdzono m.in., że Getin Noble Bank oraz Idea Bank na bieżąco regulują swoje zobowiązania, a NBP wyraził gotowość zapewnienia płynności obu bankom. Wzrost niepewności wokół polskiego sektora finansowego sprawił, że złotówka była wczoraj najsłabszą walutą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Kurs EUR/PLN pokonał punkt oporu 4,3300 (max. 4,3369), natomiast rynek USD/PLN wzrósł maksymalne do pułapu (USD/PLN 3,7945).   ● [Funt]   Dodatkowym obciążeniem dla złotego (oraz innych walut CEE) była wypowiedź brytyjskiej premier Theresy May, która wbrew niektórym spekulacjom i nadziejom odrzuciła możliwość wydłużenia tzw. okresu przejściowego po Brexicie. Przegranym tej deklaracji był funt szterling (GBP/USD min. 1,2795).   ● [Dolar]   Odpływ kapitału z Wysp oraz peryferyjnych rynków strefy euro mógł być jeszcze większy, gdyby nie rosnąca niechęć inwestorów do dolara (EUR/USD max. 1,1465 tj. najwyżej od 2 tygodni), spowodowana zaskakującymi ostrzeżeniami ze strony polityków FED (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Wczoraj dodatkowym argumentem za sprzedażą zielonej waluty były najgorsze od sierpnia 2016 nastroje na amerykańskim rynku nieruchomości wg indeksu NAHB (60 pkt vs prognoza 67 pkt).   ● [Wall Street]   Na atrakcyjność dolara niekorzystnie wpływała również przedłużająca się wyprzedaż na Wall Street (DJI: -1,56% do 25017,44 pkt; S&P500: -1,66% do 2690,73 pkt; NASDAQ: -3,03% do 7028,48 pkt). Wśród najbardziej poszkodowanych znaleźli się posiadacze akcji spółek FAANG w szczególności Facebooka, Amazona i Apple. Walory tej ostatniej spółki topniały po tym jak Wall Street Journal poinformował o zmniejszeniu zamówień na produkcję nowych iPhone'ów. Akcje Blue Chipów z amerykańskiego sektora Hi-Tech straciły już ok. 20% wartości od niedawnego szczytu, negatywnie dyskontując prognozy spowolnienia w gospodarce światowej i brak przełomu w napiętych stosunkach handlowych USA-Chiny.
Przed nami
   ● [GUS]   Dzisiejszy dzień przyniesie bardzo ważne dane nt. krajowej produkcji przemysłowej w październiku (o g. 10:00). Analitycy spodziewają się jej wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca (z 2,8% r/r do 6,7%), co może pozytywnie oddziaływać na wartość złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7700). Niższy wynik będzie argumentem za utrzymaniem lub powiększeniem krótkich pozycji w polskiej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,8000).   ● [UK]   Nerwową atmosferę wokół europejskich aktywów stwarza niepewność związana ze spodziewanym głosowaniem w sprawie wotum nieufności dla premier Theresy May. Jej ewentualne odwołanie spotęguje obawy przed twardym Brexitem, co uderzyłoby nie tylko w funta, ale także w euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1465) i waluty CEE.   ● [USA]   Po południu warto także zwrócić uwagę na publikację nowych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. O godzinie 14:30 poznamy liczbę pozwoleń oraz rozpoczętych budów domów w październiku. Ewentualne dobre wyniki przywrócą popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1320).
 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.