Kompromis z EU popłaca.

(czwartek, 22-11, 8:00)

Komisja Europejska odrzuciła kolejny projekt budżetu Włoch.
Premier Włoch: mam nadzieje na konstruktywny dialog z przewodniczącym KE.
MNI: FED rozważa wstrzymanie wiosną dalszych podwyżek stóp procentowych.
USA: w X’18 zamówienia na dobra trwałego użytku spadły najbardziej od 15 m-cy.
PL: Sejm przyjął zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym usuwając zapisy kwestionowane przez KE.
OECD podnosi swoją prognozę dot. PKB Polski w 2018.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w PL oraz protokół ECB.
 
Za nami
W środę inwestorzy podążali za wiadomościami dotyczącymi włoskiego budżetu, Banku Rezerwy Federalnej oraz amerykańskiej gospodarki. ● [Włochy] Dziennik „La Stampa“ poinformował wczoraj, że wicepremier Włoch Matteo Salvini może być skłonny do obniżenia planowanych kwot dodatkowego dochodu dla obywateli oraz beneficjentów niższego wieku emerytalnego. Ta zaskakująca gotowość włoskiego rządu do poszukiwania kompromisu złagodziła efekt ogłoszonej w środę i spodziewanej decyzji Komisji Europejskiej, która odrzuciła zrewidowany wcześniej przez Rzym projekt budżetu Italii. KE oceniła, że Włochy nie spełniają unijnego kryterium długu oraz zarekomendowała Radzie Europejskiej wszczęcie procedury nadmiernego deficytu. Komentując tę decyzję, premier Włoch Giuseppe Conte powiedział, że „rząd [Italii] jest przekonany o słuszności założeń projektu budżetu". Podkreślił jednak, że w sobotę będzie rozmawiał o tym z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i wierzy, że będzie to "konstruktywny dialog". ● [Euro, dolar] Nadzieje na osiągnięcie kompromisu pomiędzy Rzymem a Brukselą pozytywnie oddziaływały na wartość euro. W najwyższym punkcie kurs EUR/USD osiągnął pułap 1,1425. Jednocześnie do spadku notowań dolara przyczyniły się rewelacje Market News International (MNI) o rozważaniu przez FED wstrzymania wiosną dalszych podwyżek stóp procentowych oraz mieszane dane makro z USA. Negatywnie zaskoczyły: najwyższa od 4 miesięcy liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (224 tys.) oraz największy od 15 miesięcy spadek zamówień na dobra trwałego użytku (-4,4% m/m). Zgoła odmienne wrażenie wywołała informacja o pierwszym od 7 miesięcy wzroście dynamiki sprzedaży domów na rynku wtórnym (+1,4% m/m do 5,22 mln) [EM, złoty] Kompromisowe nastawienie włoskich polityków, rewelacje MNI oraz korekta wzrostowa na rynkach ropy (Brent: +1,52% do 63,48 USD/bbl; Crude: +2,25% do 54,63 USD/bbl) i akcji (DAX: +1,61% do 11244,17 pkt; NASDAQ: +0,92% do 6972,25 pkt), sprzyjały lokowaniu kapitału na rynkach wschodzących. Największe zyski zanotowały: południowoafrykański rand, turecka lira, meksykańskie peso i rosyjski rubel. W orbicie zainteresowań znalazła się także złotówka (min.: EUR/PLN 4,2968, USD/PLN 3,7622). Notowania naszej waluty wsparła dodatkowo wzrostowa rewizja prognozy polskiego PKB w 2018 roku (z 4,6% do 5,2%), dokonana przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Przed nami
[ECB] Dziś inwestorzy czekają na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (o g. 14:30), któremu swego czasu towarzyszyły mieszane emocje. Jak pamiętamy, z jednej strony prezes ECB Mario Darghi wyraził optymistyczne poglądy nt. inflacji oraz przekonanie o możliwości osiągnięcia kompromisu przez KE i Włochy ws. planów budżetowych Rzymu, z drugiej zaś stwierdził, że unia monetarna pozostaje niestabilna. ● [Scenariusze] Przewaga optymistycznych akcentów w zapisie październikowego spotkania będzie sprzyjać dalszej aprecjacji euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1470) oraz walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7600). Z kolei dominacja ostrożnych opinii im zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1350; punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,8000). Pod kątem złotego nie można także przegapić dzisiejszej publikacji GUS nt. sprzedaży detalicznej w październiku. ● [Święto Dziękczynienia w USA] Warto również pamiętać o dzisiejszej nieobecności inwestorów amerykańskich, co może przyczynić się do ograniczenia zmienności na rynku walutowym (szczególnie późnym popołudniem oraz wieczorem).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.