Wyborcze straty dolara mogą być tymczasowe.

(środa, 07-11, 8:00)

The Times: EU przygotowuje kolejną kompromisową propozycję ws. irlandzkiej granicy.
Minister ds. Brexitu z UK: kciuki do góry ws. porozumienia z EU.
Premier UK: nie zaakceptuję porozumienia za wszelką cenę.
Wybory w USA: Republikanie utrzymują większość w Senacie, ale ją tracą w Izbie Reprezentantów.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna z EZ, decyzja RPP i zmiana zapasów paliw w USA. 
 
Za nami
Wtorek upłynął na rynkach finansowych pod znakiem oczekiwania na wynik wyborów do amerykańskiego Kongresu. W tym czasie indeks dolara (mierzący jego wartość wobec koszyka sześciu największych rywali) kontynuował spadkowy trend z ostatnich dni. Wyborczą niepewność amerykańskiej waluty wykorzystali jej dwaj konkurenci, EUR (57,6% udziału) i GBP (11,9%). ●
[Euro] Popyt na euro zwiększyły wyższe niż zakładano finalne wyniki indeksów PMI dla sektora usług w Hiszpanii, Niemczech i w całym Eurolandzie, a także większy od oczekiwań wzrost dynamiki inflacji PPI w krajach unii walutowej (wszystkie wyniki znajdują się w naszym kalendarzu ekonomicznym). ● [Funt] Z kolei do zakupów szterlinga (max.: GBP/USD 1,3149 tj. najwyżej od 17 października, GBP/PLN 4,9431) zachęcały doniesienia "The Times" nt. Brexitu. Gazeta poinformowała, że EU przygotowuje kolejną propozycję ws. irlandzkiej granicy. Dodatkowym paliwem dla brytyjskiej waluty stało się wydarzenie z udziałem Dominica Raaba (głównego negocjatora warunków rozwodu Londynu z Brukselą z ramienia UK). Polityk, po wyjściu ze spotkania gabinetu Theresy May poświęconemu Brexitowi, powiedział dziennikarzom: „kciuki do góry” (z ang. thumbs up), czym zasugerował postęp w rozmowach rozwodowych. Wśród beneficjentów tych wiadomości znalazły się także waluty regionu CEE, w tym nasz złoty (min.: EUR/PLN 4,3020, USD/PLN 3,7505). Jednak z biegiem czasu entuzjazm inwestorów wobec walut EU został zneutralizowany przez brytyjską premier, która powiedziała że potrzebuje więcej czasu, aby znaleźć rozwiązanie ws. granicy z Irlandią Północną i nie zaakceptuję porozumienia rozwodowego za wszelką cenę. ● [Wybory w USA] Dziś w nocy napłynęły długo wyczekiwane wiadomości z USA. Szacunki amerykańskich mediów (ABC, NBC News i CNN) wskazują, że Republikanie utrzymali większość w Senacie, ale utracili Izbę Reprezentantów na rzecz Demokratów. Zdaniem analityków wygrana Partii Demokratycznej w niższej izbie Kongresu oznacza polityczny impas w Waszyngtonie, co może zniechęcić niektórych globalnych inwestorów do inwestowania w Stanach. Pierwszą reakcją rynku walutowego na takie rozstrzygnięcia był spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,1473, USD/JPY min. 113,00).
Przed nami
[Scenariusze] Dziś inwestorzy będą dyskontować wynik wczorajszych wyborów do amerykańskiego Kongresu. Utrata przez Republikanów większości w Izbie Reprezentantów będzie negatywnie oddziaływać na notowania dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1480). Część kapitału z jego sprzedaży może trafić do Europy, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7500). Wielu analityków sugeruje, że straty dolara mogą być krótkoterminowe, gdyż wybory potoczyły się wg najbardziej prawdopodobnego scenariusza, który został uwzględniony w bieżącej wycenie. Na korzyść amerykańskiej waluty wciąż przemawia perspektywa szybkiej ścieżki podwyżek stóp FED i rozbieżność danych makro. Ewentualną realizację zysków (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1350; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8000) może przyspieszyć prognozowany spadek dynamiki sprzedaży detalicznej w strefie euro (w ujęciu rocznym). Spośród niewielu wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto wspomnieć o decyzji RPP ws. stóp procentowych (rynek oczekuje utrzymania statusu quo) oraz publikacji cotygodniowego raportu agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA (o g. 16:30).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.