Wybory do Kongresu zatrzymują dolara.

(wtorek, 06-11, 8:00)

Indeks Sentix strefy euro najniżej od X' 2016 roku.
UK: aktywność w usługach najniższa od 7 m-cy.
Politico: KE zastosuje środki dyscyplinujące wobec włoskiego rządu.
Amerykańska ropa Crude najtańsza od 9 kwietnia br.
Kalendarz Eko: finalne PMI dla usług z DE i EZ oraz wybory do Kongresu USA
 
Za nami
Po udanej końcówce tygodnia, w poniedziałek klimat inwestycyjny wokół złotego oraz innych walut EU uległ pogorszeniu. [Sentix] Głównym powodem tej zmiany była publikacja rozczarowującego wyniku indeksu Sentix, który odzwierciedla oczekiwania i poziom zaufania wśród europejskich inwestorów. W listopadzie wskaźnik ten spadł do 8,8 pkt (z 11,4 pkt w październiku) tj. najniżej od października 2016 roku. Pesymistyczne sygnały dla EUR i PLN (oraz przede wszystkim funta) nadeszły także z Wysp Brytyjskich, gdzie aktywność w sektorze usług była w październiku najmniejsza od siedmiu miesięcy (52,2 pkt). Ponadto kancelaria brytyjskiej premier Theresy May określiła ostatnie rewelacje o pozostaniu UK w unii celnej "spekulacjami". Na niekorzyść europejskich aktywów przemawiały także doniesienia Politico. Portal podał informację, że w dniu 21 listopada Komisja Europejska zastosuje środki dyscyplinujące wobec włoskiego rządu, jeżeli ten do tego czasu nie zgodzi się na zmiany w projekcie swojego budżetu. [FX] Kolejne słabe dane makro ze Starego Kontynentu oraz niepokojące informacje z europejskiej sceny politycznej dostarczyły inwestorom nowych powodów do porannej sprzedaży euro (EUR/USD min. 1,1354), funta (GBP/USD min. 1,2976) czy złotego (max.: EUR/PLN 4,3142, USD/PLN 3,7983) i zakupu dolara. Jego atrakcyjność zwiększył wyższy od oczekiwań wynik indeksu ISM dla usług (60,3 pkt vs prognoza 59,3 pkt). [Ropa] Dodatkowym powodem do zmartwień na rynkach wschodzących były topniejące ceny ropy. Kontrakty terminowe na jej amerykańską odmianę Crude (WTI) spadły wczoraj do najniższego poziomu od 9 kwietnia (min. 62,66 USD/bbl). ● [Korekta] Po południu straty walut EU zmniejszyły: odbicie na rynku naftowym (Brent: +0,47% do 73,17 USD/bbl) oraz na Wall Street (DJIA: +0,76% do 25461,70 pkt), a także wypowiedź unijnego komisarza ds. gospodarki, finansów i podatków. Pierre Moscovici zdementował wspomniane rewelacje Politico, nazywając je "fałszywymi newsami". Jednocześnie do większych zakupów dolara nie zachęcała niepewność związana z dzisiejszymi wyborami do amerykańskiego Kongresu (czytaj dalej). W efekcie rynek walutowy zamknął się wczoraj w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,1408, EUR/PLN 4,3044, USD/PLN 3,7732. 
Przed nami
    ● [Wybory w USA]   W dniu dzisiejszym w centrum uwagi inwestorów znajdą się wybory do Kongresu USA, które wyłonią deputowanych do Izby Reprezentantów oraz 1/3 członków Senatu. Ich wynik może okazać się kluczowy dla dalszych reform podatkowych i prowadzonej polityki handlowej Donalda Trumpa. Jeśli Demokraci zdobędą większość w Izbie Reprezentantów (na co wskazują ostatnie sondaże) będą mogli skutecznie zablokować większość inicjatyw prezydenta. ● [Scenariusze]  Realizacja takiego scenariusza osłabi dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1460) i skieruje kapitał do Europy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7600). W przypadku utrzymania lub zwiększenia przez Republikanów większości w Kongresie, Trump może uzyskać zachętę do realizacji kolejnych reform podatkowych, co umocni zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1335) kosztem EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,8000). Najbardziej niebezpieczny wynik wyborczy dla dolara to wygrana Demokratów zarówno w Izbie, jak i w Senacie. Wg Citi, przy takim obrocie spraw, kurs EUR/USD wzrośnie o 1,00%, gdyż demokratyczni kongresmeni uzyskaliby możliwość zmiany ustaw podatkowych wprowadzonych przez Trumpa lub rozpoczęcia procedury impaechmentu prezydenta. Zdaniem analityków amerykańskiego banku najbardziej prawdopodobny scenariusz (75% szans) zakłada: zwycięstwo Demokratów w Izbie Reprezentantów, a Senat dla Republikanów. Ze względu na zaskakującą wygraną Trumpa w 2016 roku i niedoszacowane wyniki sondaży przedwyborczych wszystkie opcje są możliwe.  ● [Kalendarz Eko]  Na dalszy plan schodzą dziś dane makro. Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym poznamy finalne wyniki indeksów PMI dla usług z Włoch, Francji, Niemiec i całego Eurolandu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.