Czarny Piątek nie ominął rynków finansowych.

(poniedziałek, 26-11, 8:00)

Niemcy: Aktywność w sektorze przemysłu najmniejsza od 32 miesięcy.
Euroland: uśredniony wynik indeksu PMI najniższy od prawie 4 lat.
Rynkowe oczekiwania inflacyjne w strefie euro najniższe od października 2017.
Ropa najtańsza od 13 miesięcy.
Bruksela: przywódcy krajów Unii Europejskiej zatwierdzili porozumienie ws. Brexitu.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec oraz wystąpienie prezesa ECB.

Za nami
Jak na "Czarny Piątek" przystało, w tym dniu na rynkach finansowych dominowały wyprzedaże aktywów obarczonych ryzykiem.   ● [Euro]   Wśród nich znalazła się wspólna waluta (EUR/USD min. 1,1326), której podaż znacznie wzrosła na skutek nerwowej reakcji inwestorów na publikację rozczarowujących danych o aktywności przedsiębiorców w sektorze przemysłu Niemiec (51,6 pkt – najniżej od 32 m-cy) i Francji (50,7 pkt – najniżej od 26 m-cy). W tej sytuacji nie może dziwić, że uśredniony wstępny wynik indeksu PMI dla przemysłu i usług całego Eurolandu okazał się najniższy od prawie 4 lat (52,4 pkt), sygnalizując postępujące spowolnienie gospodarki europejskiej. Na domiar złego rynkowa wycena oczekiwań inflacyjnych w strefie euro spadła do najniższego poziomu od października 2017 roku (1,77% tj. poniżej 2% celu ECB).   ● [Ropa]   Jeszcze większa przecena towarzyszyła notowaniom ropy. Powodem dalszego spadku wartości czarnego złota były rosnące obawy o nadpodaż tego surowca na świecie, wywołane jego rekordową produkcją w Arabii Saudyjskiej, 9-tym z rzędu tygodniowym wzrostem zapasów w USA oraz prognozami spadku globalnego popytu. W efekcie ceny ropy osiągnęły w piątek najniższy poziom od października 2017 (min. Brent: 58,52 USD/bbl; Crude: 50,28 USD/bbl) i są na drodze do zanotowania największego miesięcznego spadku od 2014 roku (już ponad 20% w listopadzie).   ● [Wall Street]   Wyprzedaże nie ominęły Wall Street. Indeksy Dow Jones Industrial (-0,73%) i S&P 500 (-0,66%) mają za sobą najgorszy "czarny piątek " od 2010 roku, a technologiczny Nasdaq od 2011 (-0,48%). Spory upust otrzymali kupujący walory Apple (-2,5%), którego wycenę obniżyły rewelacje Wall Street Journal o planach obniżenia cen IPhone XR w Japonii, z powodu jego niskiej sprzedaży.   ● [Złoty]   Rozczarowujące PMI z EZ oraz topniejąca wartość ropy przemawiały za tańszym złotym, co zdyskontował rynek USD/PLN (max.: 3,7909). W tym ruchu polska waluta naśladowała euro, utrzymując kurs EUR/PLN w wąskim przedziale od 4,2885 do 4,3008. Wartość złotego podtrzymywała wypowiedź wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Valdis Dombrovskis oznajmił, że KE jest zadowolona z działań Warszawy ws. praworządności i jest to istotne dla otoczenia inwestycyjnego Polski.
Przed nami
  ● [Brexit]   Dziś inwestorzy będą dyskontować wczorajsze decyzje podjęte w Brukseli przez liderów EU. Zatwierdzenie podczas niedzielnego szczytu Unii, umowy ws. warunków rozwodu EU-UK i deklaracji dot. ich przyszłych relacji zwiększyło nadzieje na miękki Brexit, co może pozytywnie oddziaływać na wartość funta i euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1420) oraz walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500). Wielu analityków przestrzega przed nadmiernym optymizmem, gdyż Theresę May i wynegocjowane przez nią porozumienie czeka jeszcze kluczowe głosowanie w brytyjskim parlamencie, w którym musi liczyć na głosy opozycji.   ● [Ukraina-Rosja]   Pozostając w świecie geopolityki, warto śledzić rozwój sytuacji na linii Ukraina- Rosja. Napięcie pomiędzy tymi krajami wzrosło po tym, jak wczoraj rano na Morzu Azowskim Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie okręty wojenne. Dziś w tej sprawie, w Nowym Jorku odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.   ● [Makro]   Źródłem niepokoju na Starym Kontynencie jest również sytuacja ekonomiczna w Niemczech. O godzinie 10:00, nowych informacji w tej sprawie dostarczy publikacja listopadowego indeksu instytutu IFO, który obrazuje nastroje inwestorów za Odrą. Kolejne rozczarowujące dane z największej gospodarki EZ będą negatywnie rzutować na notowania walut europejskich (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1320; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8000). Zgodnie z Kalendarzem Eko, dziś czeka nas jeszcze wystąpienie prezesa ECB Mario Draghi'ego, który może pokusić się o skomentowanie bieżącej sytuacji gospodarczej w strefie euro i na świecie.   ● [Kolejne dni]   W dalszej części tygodnia najważniejsze będą: amerykański Indeks zaufania konsumentów - Conference Board (jutro), zrewidowany PKB USA za III kw., wystąpienie prezesa FED, protokół FOMC (środa), inflacja z Niemiec (czwartek) oraz szczyt G20 (piątek-sobota).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.