Rynek obstawia "ostrożną" podwyżkę FED.

(środa, 19-12, 8:00)
 

IFO: nastroje w niemieckim biznesie najgorsze od sierpnia 2016.
Ropa Crude najtańsza od sierpnia 2017.
Trump zarzucił politykom FEDu brak wyczucia rynku.
Rzym i Bruksela osiągnęły porozumienie ws. budżetu Włoch.
Reuters: prawdopodobieństwo recesji w USA jest najwyższe od stycznia 2008.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa z PL, inflacja z UK oraz decyzja FED ws. stóp procentowych.

Za nami
Wtorkowe wyczekiwanie na dzisiejszą decyzję i prognozy Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku upłynęły inwestorom w pesymistycznej atmosferze.   ●
[Xi]   Zaczęło się od porannego przemówienia prezydenta ChRL (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24), które rozczarowało inwestorów, gdyż Xi nie zaproponował żadnych nowych reform, stymulujących spowalniającą gospodarkę Chin.   ● [IFO]   Powodem do zmartwień stały się także najgorsze od sierpnia 2016 roku nastroje w niemieckim biznesie, zasygnalizowane przez indeks instytutu IFO (101 pkt). Na domiar złego sub-indeks dot. oczekiwań przedsiębiorców, osiągnął najniższą wartość od listopada 2014 (97,3 pkt).   ● [Ropa]   Wzrastające obawy o globalny wzrost gospodarczy i popyt na ropę, a także informacje o rekordowej produkcji surowca w USA i w Rosji, plus wątpliwości nt. skutecznego wdrożenia uzgodnionych niedawno cięć wydobycia przez OPEC i Rosję, wywołały kolejne potężne tąpnięcie cen na rynku naftowym (Brent: -5,62% do 56,26 USD/bbl; Crude: -7,17% do 46,60 USD/bbl).   ● [Trump-FED cd.]   Źródłem dezorientacji inwestorów jest co raz większy nacisk Donalda Trumpa na Bank Rezerwy Federalnej. Po tym jak w poniedziałek powiedział, że to „niewiarygodne iż FED rozważa kolejną podwyżkę stóp“, wczoraj wezwał polityków Banku do „przeczytania artykułu w Wall Street Journal [dot. przerwy w cyklu podwyżek amerykańskich stóp] oraz wyczucia rynku zanim popełnią kolejny błąd".   ● [FX]   Uwagi prezydenta USA przełożyły się się na spadek wyceny podwyżki stóp FED na kończącym się dzisiaj posiedzeniu Banku z 78% do 70%. Konsekwencją takiego obrotu sprawy był wczorajszy spadek indeksu dolara do najniższego poziomu od 6 dni (max.: EUR/USD 1,1405, GBP/USD 1,2699; min. USD/JPY 112,27). Niekorzystnie dla zielonej waluty wypadł także wtorkowy bilans wydarzeń na rynkach wschodzących, w tym w Polsce. Kurs USD/PLN pokonał punkt wsparcia 3,7600 (min. 3,7534) podążając wiernie za euro, przez co rynek EUR/PLN pozostał zamknięty w przedziale 4,2807- 4,2878. Straty zielonej waluty zamortyzowały wyższe od prognoz wyniki dot. pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów domów w Stanach Zjednoczonych (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) oraz korekta wzrostowa na Wall Street (DJI: +0,35%; NASDAQ: +0,45%). Z kolei nastroje inwestycyjne na Starym Kontynencie poprawiła rzecznik prasowa włoskiego ministerstwa finansów, która wieczorem poinformowała o osiągnięciu przez Rzym i Brukselę porozumienia ws. budżetu Italii.
Przed nami
   ● [FED]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie decyzja amerykańskiego banku centralnego. Rynek spodziewa się podniesienia przedziału oprocentowania funduszy federalnych do 2,25-2,50%. Jednak warto pamiętać, że dylemat inwestorów nie polega na tym czy FED dokona dziś podwyżki stóp, tylko ile ich będzie w przyszłym roku. Rynek i oczekiwania ekonomistów w tej sprawie nie sa zgodne. Kontrakty terminowe wyceniają jedną, a najnowszy sondaż Reutersa pokazał dwie. Nowych wskazówek w tej sprawie mogą dostarczyć: treść komunikatu Banku, prognozy makroekonomiczne i projekcje stóp wszystkich członków FOMC, a także konferencja prasowa prezesa Jerome'a Powella. Amerykańskich bankierów optymizmem nie będzie napawać najnowsza ankieta agencji Reutersa, która pokazała, że prawdopodobieństwo recesji w Stanach w ciągu najbliższych 2 lat wzrosło do 40% tj. najbardziej od stycznia 2008.   ● [Scenariusze]   Analitycy Royal Bank of Scotland, spodziewają się złagodzenia retoryki przez FED, w tym odejścia od zapisu w Komunikacie Banku dot. stopniowych podwyżek stóp procentowych, które ich zdaniem będą zależeć od napływających danych. Taki scenariusz może zachęcić inwestorów do sprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1400) i kupna jego konkurentów z G10 czy walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500). Z drugiej strony RBS zauważa, że jeśli FED w wyraźny sposób nie zrewiduje oczekiwań ws. dalszej ścieżki stóp procentowych w Stanach (we wrześniu przewidywał trzy podwyżki w 2019 roku), to amerykańska waluta nabierze rozpędu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1340). W tej sytuacji EM i CEE (w tym PLN) znajdą się w odwrocie (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Przed zakończeniem posiedzenia FOMC warto zwrócić uwagę na publikacje danych GUS nt. polskiej produkcji przemysłowej w listopadzie (o g. 10:00). Analitycy spodziewają się jej spadku w stosunku do poprzedniego miesiąca (z 7,4% r/r do 3,6%), co może osłabić pozycję wyjściową złotego. Uwagę inwestorów zwracają także dzisiejsze dane o brytyjskiej inflacji CPI i PPI w listopadzie.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.