Amerykańska produkcja i propozycja Pekinu pompują wartość dolara.

(poniedziałek, 21-01, 8:00)

Polska: dynamika produkcji przemysłowej znacznie spadła w XII.
Amerykańska produkcja przemysłowa wzrosła w XII najbardziej od 10 m-cy.
Bloomberg: Pekin zaoferował administracji Trumpa sześcioletni program zakupów produktów z USA za ponad 1 bilion dolarów rocznie.
USA: nastroje konsumentów najniższe od wyboru Trumpa na prezydenta.
Chińska gospodarka urosła w 2018 najmniej od 1990.
Kalendarz Eko: prezentacja w parlamencie brytyjskim planu B dot. Brexitu przygotowanego przez rząd May.

Za nami
   ● [Złoty ]   W piątek polscy inwestorzy dużo czasu poświęcili publikacji danych GUS. Informacja o znacznym spadku dynamiki produkcji przemysłowej w grudniu (2,8% r/r vs prognoza 5,1%) potwierdziła wcześniejsze obawy przed negatywnymi konsekwencjami spowolnienia niemieckiej gospodarki dla polskiego przemysłu. Zdaniem wielu analityków piątkowe wyniki to ewidentna zapowiedź spadku wzrostu gospodarczego nad Wisłą. Pesymistyczne oczekiwania rynkowe przełożyły się na spadek wyceny złotego (max.: EUR/PLN 4,297, USD/PLN 3,7793). ● [Funt] Na wartość polskiej waluty negatywnie oddziaływały również wiadomości zza kanału La Manche nt. niższego od oczekiwań wyniku sprzedaży detalicznej w grudniu (3% vs prognoza 3,6%). Raport brytyjskiego Biura Statystyki Narodowej dał pretekst inwestorom do realizacji zysków w funcie (min.: GBP/USD 1,2852, GBP/PLN 4,8462), którzy jeszcze w czwartek grali na miękki Brexit lub drugie referendum.   ● [Dolar]   Dodatkowym obciążeniem dla złotego i walut europejskich był powrót zainteresowania dolarem (EUR/USD min. 1,1353), który ma za sobą pierwszy wzrostowy tydzień od połowy grudnia. O zmianie niekorzystnego trendu dla zielonej waluty przesądziły: największy od 10 miesięcy wzrost produkcji przemysłowej za oceanem w grudniu (0,3% m/m) oraz rosnące nadzieje na zakończenie konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Szanse na realizacje takiego scenariusza wzrosły po tym, jak agencja Bloomberga poinformowała, że Pekin zaoferował Waszyngtonowi sześcioletni program intensywnych zakupów produktów z USA za ponad 1 bilion dolarów rocznie. Dzięki temu Chińczycy zredukowaliby do zera swoją nadwyżkę w handlu towarami z Amerykanami w 2024 roku.   ● [Wall Street]   Oprócz dolara w cenie były także akcje spółek notowanych na Wall Street (DJI: +1,38% do 24706,35 pkt; S&P500: +1,32% do 2670,71 pkt; NASDAQ: +1,03% do 7157,23 pkt). Jednak do większych zakupów tych aktywów nie zachęcały pogarszające się nastroje amerykańskich konsumentów w styczniu (wg indeksu Uniwersytetu Michigan 90,7 pkt tj. najniżej od czasu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta). Nieprzyjemną niespodzianką dla entuzjastów amerykańskiej waluty okazała się także zaskakująco ostrożna wypowiedź prezesa oddziału FED w Nowym Jorku Johna Williamsa (dotychczasowego zwolennika kolejnych podwyżek stóp w 2019), który tym razem wezwał członków Komitetu do "cierpliwości i dobrego osądu", zanim Bank następny raz podniesie stopy procentowe.   ● [Ropa]   Mimo drożejącego dolara wzrosły też ceny ropy (Brent: +2,48% do 62,70 USD/bbl; Crude: +3,32% do 53,80 USD/bbl). Wartość czarnego złota wystrzeliła do góry po tym jak OPEC poinformował, że członkowie Kartelu zmniejszą wydobycie ropy o 1,195 mln baryłek dziennie w pierwszym półroczu A.D. 2019.
Przed nami
   ● [Brexit]   Dziś oczy wszystkich inwestorów będą zwrócone na Londyn, gdzie o g. 11:50 Theresa May zaprezentuje swój plan B dotyczący Brexitu. Projekt zawierający propozycje przesunięcia daty opuszczenia Wspólnoty, renegocjacji z UE warunków rozwodu czy drugiego referendum, będzie pozytywnie oddziaływał na wartość funta, euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1420) oraz walut regionu CEE, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7300). W przypadku zadeklarowania wyjścia z Unii bez porozumienia 29 marca (zgodnie ze złożonym wcześniej art. 50 Traktatu Lizbońskiego), waluty europejskie znajdą się pod silną presją (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1350; punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7800). Głosowanie ws. propozycji May odbędzie się w brytyjskim parlamencie w przyszły wtorek. Do tego czasu inwestorzy nie będą mogli narzekać na nudę.   ● [Eko tydzień]   W najbliższych dniach poznamy m.in. niemiecki indeks ZEW, decyzje ECB ws. polityki pieniężnej Eurolandu oraz wstępne wyniki indeksów PMI z największych gospodarek świata. W międzyczasie warto także obserwować informacje z Davos (w Szwajcarii), gdzie jutro rozpocznie się doroczne, Światowe Forum Ekonomiczne. Chwilę wytchnienia przed tymi wydarzeniami może przynieść inwestorom dzisiejsze popołudnie, gdyż z powodu świątecznej nieobecności inwestorów zza oceanu (Dzień Martina Luthera Kinga) można spodziewać się niskiej aktywności rynków finansowych. Choć źródłem niepokoju są dzisiejsze dane z Chin, które pokazały, że druga największa gospodarka świata urosła w 2018 najmniej od 1990 (6,6%).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.