Dane handlowe Chin pogarszają pozycję startową rynków wschodzących.

(poniedziałek, 14-01, 8:00)

Evening Standard: Brexit może być opóźniony.
Funt najsilniejszy wobec dolara od listopada 2018.
USA: pierwszy od 9 miesięcy spadek inflacji cen konsumpcyjnych w ujęciu miesięcznym.
S&P: z powodu trwającego "shutdownu" gospodarka USA straciła do piątku 3,6 mld USD.
Chiny: nieoczekiwany spadek eksportu oraz importu w grudniu.

Za nami
Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem aprecjacji funta oraz kontynuacji korekty spadkowej kursu EUR/USD.    ● [Funt]   Motorem napędowym wzrostu notowań szterlinga były rewelacje Evening Standard. Według brytyjskiego dziennika ministrowie z gabinetu premier May uważają, że oficjalna data opuszczenia Wspólnoty (tj. 29 marca br.) może być opóźniona z powodu zaległości legislacyjnych. Gazeta nie ujawniła personaliów polityków, wg których nawet jeśli brytyjski parlament pracowałby w weekendy, to i tak nie da się uniknąć opóźnień. Choć rzecznik Theresy May powiedziała, że premier wyklucza taką możliwość, to nadzieje na wydłużenie procesu Brexitu podbiły kurs GBP/USD do najwyższego pułapu od listopada 2018 (max. 1,2862). Dynamika tych zmian była na tyle duża, że funt zyskał także wobec złotego (GBP/PLN max. 4,8192).   ● [Euro, dolar]   Wszystko wskazuje na to, że za ostatnią korektą na rynku EUR/USD stoją czynniki techniczne. Po tym jak w czwartek nad ranem wspólna waluta dotknęła kluczowej bariery oporu 1,1580, już dziś rano sięgnęła dna na poziomie 1,1452. Warto zauważyć, że wartość dolara wzrosła w stosunku do euro mimo pierwszego od 9 miesięcy spadku amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w ujęciu miesięcznym (-0,1% grudniu). W szczegółach raportu rządowego Biura Statystyki Pracy USA możemy przeczytać, że za taki stan rzeczy odpowiada spadek cen ropy, gdyż koszty opieki zdrowotnej i ceny wynajmu mieszkań nadal rosną.   ● [Wall Street]   Spadek CPI oraz obawy o negatywny wpływ zawieszenia pracy administracji federalnej na sytuację ekonomiczną w USA, przerwały serię sześciu wzrostowych sesji na Wall Street. Według wyliczeń agencji Standard & Poor's z powodu trwającego "shutdownu" gospodarka amerykańska straciła do piątku 3,6 miliarda USD.   ● [Złoty]   Wydarzenia na rynku bazowym EUR/USD dyktowały warunki gry dla złotego. W efekcie polska waluta zyskiwała wobec słabnącego globalnie euro (EUR/PLN min. 4,2900) i traciła w relacji do dolara (USD/PLN max. 3,7500).   [HZ Chin]   Dziś w nocy pozycje startową złotego pogorszyły dane nt. handlu zagranicznego Chin, które pokazały nieoczekiwany spadek eksportu oraz importu w grudniu. Informacje te pogłębiły obawy przed dalszym spowolnieniem drugiej co do wielkości gospodarki świata. Nadwyżka handlowa ChRL ze Stanami, która jest bacznie obserwowana od czasu wybuchu wojny handlowej pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, osiągnęła najwyższy poziom od 2006 roku. Taki wynik z pewnością zwiększy presję na reprezentantów obu stron negocjujących nowe warunki handlu.  
Przed nami
   ● [Najważniejsze wydarzenia]   Choć w dalszej części dnia kalendarz makro świeci pustkami, nowy tydzień na rynkach finansowych zapowiada się bardzo emocjonująco. Kluczowymi wydarzeniami będą: głosowanie w brytyjskim parlamencie nad umową ws. warunków Brexitu oraz publikacje grudniowych wyników amerykańskiej inflacji PPI, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.   ● [Scenariusze]   Przekonanie inwestorów o prawdopodobnym odrzuceniu porozumienia wynegocjowanego przez premier May z UE będzie szkodzić funtowi oraz innym walutom europejskim (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1450; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,7700). Z kolei potwierdzenie prognozy deflacji cen producentów i grudniowego spadku dynamiki produkcji przemysłowej w Stanach może zachęcić do powrotu do gry na osłabienie dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1570). W tym scenariuszu należy oczekiwać także umocnienia złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7100).   ● [Inne publikacje makro]   W najbliższych dniach poznamy także ważne dane z Niemiec (szacunki rocznej dynamiki PKB i inflacji CPI), z Eurolandu (inflacja HICP) oraz z Polski (inflacja CPI i produkcja przemysłowa). W międzyczasie warto śledzić kolejne wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej, szczególnie tych z prawem głosu w FOMC w 2019roku tj.: prezes oddziału FED w Kansas City Esther George (we wtorek) oraz prezesa oddziału FED w Nowym Jorku Johna Williamsa (w piątek).   ● [Polityka]   Nie można jednak tracić z pola widzenia nowych wiadomość nt. najdłuższego w historii kryzysu budżetowego w USA oraz amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych.   ● [Wall Street]   Cennych wskazówek co do kondycji gospodarki USA dostarczą także publikacje kwartalnych wyników amerykańskich banków (między innymi: JP Morgan, Wells Fargo czy Goldman Sachs).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.