Cierpliwy FED dał nadzieję rynkom wschodzącym i giełdom.

(czwartek, 31-01, 8:00)

FED usunął ze swojego komunikatu zapis dot. dalszych stopniowych podwyżek i zapowiada cierpliwość.
Powell (FED): musiałbym dostrzec potrzebę aby zagłosować za kolejnym podniesieniem stóp procentowych.
Rynek terminowy nie wycenia obecnie żadnej podwyżki stóp FED w 2019.
Niemcy: nastroje konsumentów najlepsze od maja 2018.
Aktywność w chińskim przemyśle spadła w styczniu drugi miesiąc z rzędu.
Kalendarz Eko: wstępne PKB PL i EZ, amerykańska inflacja PCE Core oraz spotkanie Trump-Liu (wicepremier ChRL).
 
Za nami
W oczekiwaniu na wczorajszy wieczorny komunikat FED oraz konferencję z udziałem prezesa Jerome'a Powella, kurs EUR/USD dryfował w dół.   ● [Makro]   Wartość dolara stopniowo rosła dzięki nadspodziewanie dobrym wynikom kwartalnym amerykańskiego Apple'a (ogłoszonym we wtorek po zamknięciu sesji w NY) oraz większym niż zakładano wzroście zatrudnienia w sektorze prywatnym USA wg raportu ADP (213 tys vs prognoza 178 tys). Jednocześnie obciążeniem dla euro były najgorsze od listopada 2016 nastroje w gospodarce EZ (106,2 pkt), a także większy od oczekiwań spadek dynamiki niemieckiej inflacji CPI (1,4 r/r vs prognoza 1,6%). Podobny skutek odniosła najnowsza prognoza Ministerstwa Gospodarki Niemiec, wg której największa gospodarka EZ urośnie w tym roku najmniej od 6 lat (tj. o 1%). Straty wspólnej waluty amortyzowały zaskakujące informacje o najlepszych od maja 2018 nastrojach niemieckich konsumentów (10,8 pkt) oraz utrzymaniu w IV kwartale przez francuską gospodarkę dynamiki wzrostu z III kw. tj. 0,3% k/k (podczas gdy niektórzy analitycy spodziewali się ujemnego PKB). Z kolei zyski dolara ograniczał spodziewany ostrożny przekaz z Banku Rezerwy Federalnej.   ● [FED]   Jak się wieczorem okazało przewidywania te okazały się słuszne. Zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku podjął jednogłośną decyzję o pozostawieniu stopy funduszy federalnych w przedziale 2,25% -2,50%. Ponadto Bank usunął w swoim komunikacie zapis dot. dalszych stopniowych podwyżek, podkreślając jednocześnie, że przed podjęciem kolejnych kroków zachowa "cierpliwość". Komitet wyraził także gotowość rozważenia zmian w zakresie redukcji sumy bilansowej. Na konferencji prasowej przewodniczący FOMC Jerome Powell powiedział, że "musiałby dostrzec potrzebę aby zagłosować za kolejnym podniesieniem stóp procentowych". W jego ocenie aktualna sytuacja gospodarcza na świecie wymaga "cierpliwości" w prowadzeniu polityki pieniężnej. Dodał również, że stanowisko Banku jest teraz „zależne od danych”.   ● [Reakcja rynków]   Pod wpływem gołębich sygnałów z Rezerwy Federalnej kontrakty terminowe wskazały na brak podwyżki stóp FED w tym roku. Z kolei odpowiedzią graczy z rynku walutowego była błyskawiczna wyprzedaż dolara (EUR/USD max. 1,1510, USD/JPY min. 108,72), natomiast inwestorzy z Wall Street przystąpili do ożywionych zakupów akcji (DJI: +1,77%; S&P500: +1,55%; NASDAQ: +2,20%). Globalny odwrót od zielonej waluty sprzyjał inwestowaniu kapitału na rynkach wschodzących, w tym w Polsce (min.: EUR/PLN 4,2798, USD/PLN 3,7193).   ● [Chiny]   Nastroje wokół walut EM pogorszyły dzisiejsze dane z Chin. Indeks PMI dla przemysłu po raz drugi z rzędu spadł poniżej granicy 50 pkt (49,5 pkt), co oznacza dalszy regres aktywności przedsiębiorców w drugiej największej gospodarce świata.  
Przed nami
   ● [Trump-Liu]   Dziś kontynuacja amerykańsko-chińskich rozmów handlowych, których głównym punktem będzie spotkanie Donalda Trumpa z wicepremier ChRL Liu He (głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Xi). Nie dalej jak we wtorek Sekretarz Skarbu USA powiedział, że Waszyngton może wycofać wszystkie cła na chińskie produkty, jeśli Pekin przedstawi amerykańskiemu prezydentowi wystarczającą liczbę ustępstw w kwestiach handlowych.   [Scenariusze]   Sygnały zwiększające szanse na realizację konstruktywnego scenariusza handlowego zwiększą apetyt na euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1525), juana oraz waluty rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7100) i na odwrót (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1400, punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7600).   ● [Makro]   Na dziś także zaplanowano publikacje wstępnych danych dotyczących wzrostu gospodarczego w Polsce (w 2018) i Eurolandzie (w IV kwartale) oraz inflacji PCE core z USA. Po południu poznamy także raport Challengera (informujący o planowanych zwolnieniach pracowników amerykańskich firm) oraz najnowszą liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem, które nabierają większego niż zwykle znaczenia, ze względu na jutrzejszy raport Departamentu Pracy USA.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.