Mission Impossible premier May.

(środa, 30-01, 8:00)

UK: parlament odrzucił poprawkę umożliwiającą ewentualne opóźnienie Brexitu.
Premier May otrzymała misję zmiany porozumienia z Brukselą.
Rzecznik EU: umowa rozwodowa z UK oraz kwestia irlandzkiego backstopu nie podlegają dalszym negocjacjom.
Węgierski forint najdroższy wobec euro od maja 2018.
USA: zaufanie konsumentów najniższe od 18 m-cy.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w DE, amerykański raport ADP, kolejna runda rozmów handlowych USD-ChRL oraz komunikat FED i konferencja Powella.
 
Za nami
Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem wczorajszej sesji było wieczorne głosowanie w parlamencie brytyjskim ws. alternatywnego planu na Brexit. Oczekiwanie na ogłoszenie jego wyniku urozmaicił wzrost notowań węgierskiego forinta, dolara oraz funta. ●
[Forint, złoty] Do inwestowania w bratnią walutę zachęcał optymistyczny przekaz z zakończonego wczoraj posiedzenia węgierskiego banku centralnego, zwiększający prawdopodobieństwo bliskiego zaostrzania polityki monetarnej nad Dunajem. Taka perspektywa doprowadziła do przebudowy portfeli CEE poprzez zakup forinta (EUR/HUF min. 313,075 tj. najniższej od maja) w zamian za złotego (max. EUR/PLN 4,2987, USD/PLN 3,7653). ● [Dolar] Straty naszej waluty zmniejszyła zaskakująca wypowiedź Sekretarza Skarbu USA, który zadeklarował, że Waszyngton może wycofać wszystkie cła na chińskie produkty, jeśli Pekin przedstawi Trumpowi wystarczającą liczbę ustępstw w kwestiach handlowych. Obok walut EM, korzyść z tych słów odniósł także dolar (EUR/USD min. 1,1411). Jednak jego zyski okazały sie krótkotrwałe z powodu najniższego od 18 miesięcy wyniku amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board (120,2 pkt) oraz najwolniejszego od stycznia 2015 tempa wzrostu cen domów w dwudziestu największych metropoliach USA (4,68% r/r wg wskaźnika S&P/Case-Shiller). ● [Funt, Brexit] Z kolei na wartość szterlinga (GBP/USD max. 1,3200) pozytywnie oddziaływała zapowiedź Theresy May podjęcia próby renegocjacji umowy rozwodowej z UE w celu uzyskania zmian w kontrowersyjnym rozwiązaniu kwestii granicy irlandzkiej. Choć jak sama przyznała, Bruksela ma "ograniczoną ochotę" na takie zmiany. Jak się wieczorem okazało na agendę wczorajszego posiedzenia Izby Gmin trafiło finalnie 7 poprawek do uchwały ws. Brexitu. Brytyjscy deputowani odrzucili aż 5 projektów w tym zgłoszony przez Yvette Cooper, który mógłby opóźnić proces opuszczenia Wspólnoty w przypadku braku poparcia przez parlament żadnego porozumienia do 26 lutego. Według Bloomberga czerwone światło dla ww. propozycji zwiększyło ryzyko chaotycznego opuszczenia EU przez UK, na co negatywnie zareagował szterling (GBP/USD min. 1,3077). W tej sytuacji nie wiele pomogło funtowi przegłosowanie pozostałych 2 poprawek, w tym propozycji zgłoszonej przez Grahama Brady'ego, która zakłada, że "mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej powinien zostać zastąpiony alternatywnym rozwiązaniem". Zgodnie z wczorajszym komentarzem rzecznika EU do wyniku brytyjskiego głosowania umowa rozwodowa oraz kwestia tzw. irlandzkiego backstopu nie podlegają dalszym negocjacjom.
Przed nami
[FED] Uwaga inwestorów przesuwa się teraz z parlamentu brytyjskiego na Bank Rezerwy Federalnej, który dziś zakończy swoje posiedzenie poświęcone amerykańskiej polityce pieniężnej. Warto wspomnieć, że styczniowe spotkanie jest pierwszym z tych, na których prezes FED chciał poprawić komunikację z rynkiem, wprowadzając konferencję po każdym z posiedzeń. Według banku Goldman Sachs, FOMC pozostawi stopy procentowe bez zmian oraz zmieni swój komunikat, wskazując większą zależność jego decyzji monetarnych od napływających danych makro. Analitycy GS sugerują także możliwą zmianę zapisu dot. perspektyw wzrostu gospodarczego za oceanem z silnego na solidny. ● [Scenariusze] Realizacja tego scenariusza będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1450) oraz sprzyjać walutom rynków wschodzących w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500). Z drugiej strony ekonomiści Royal Bank of Scotland, uważają że dane jakie zostały opublikowane od grudniowego posiedzenia wskazują, że gospodarka amerykańska rozwija się zgodnie z prognozami, czego dowodzą również ostatnie wyniki z rodzimego rynku pracy. Potwierdzenie tezy RBS przez Powella doda zielonej walucie paliwa (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1350), za które rachunek zapłacą EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8000). ● [USA-ChRL] Równie duże znaczenie dla przebiegu sesji na rynkach walutowych będą miały informacje z rozpoczynającej się dziś kolejnej rundy rozmów handlowych Amerykanów z Chińczykami. Jak poinformował Biały Dom w negocjacjach weźmie udział sam prezydent Trump, który jutro spotka się z wicepremierem Chin Liu He, postrzeganym jako kluczowy doradca ekonomiczny prezydenta Xi. ● [Inne] Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych istotne znaczenie dla rozkładu sił rynkowych będą miały dzisiejsze publikacje makro: indeks nastrojów w gospodarce EZ, inflacja CPI w Niemczech oraz amerykański raport ADP, uważany za prognostyk oficjalnych danych z rynku pracy, które poznamy w piątek. W dniu dzisiejszym zaplanowane było także ogłoszenie wstępnego wyniku amerykańskiego PKB w IV kw, ale Biuro Analiz Gospodarczych poinformowało w poniedziałek, że publikacja zostanie przełożona z powodu niedawnego shutdownu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.