Draghi, Ross, DPU rozdają karty.

(piątek, 25-01, 8:00)

Niemiecki przemysł redukuje swoją aktywność.
Euroland: uśredniony wynik indeksu PMI najniższy od 66 m-cy.
Draghi: rośnie ryzyko dla gospodarki Eurolandu.
USA: liczba nowych wniosków o zasiłek da bezrobotnych najniższa od 1969.
The Sun: DPU, irlandzka partia koalicyjna Torysów, poprze nowy plan premier May na Brexit.
Ankieta Reutersa: stopy NBP pozostaną na dotychczasowym poziomie przynajmniej do III kw. 2021.
Kalendarz Eko: indeks instytutu IFO z Niemiec.

Za nami
Decydujący wpływ na wczorajsze decyzje inwestorów miały: wstępne wyniki indeksów PMI oraz konferencja prezesa ECB.    ●
[PMI]   Zaczęło się od kolejnych rozczarowujących danych z Francji oraz Niemiec (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Szczególnie zawiodła informacja o pierwszym od 4 lat spadku aktywności w niemieckim przemyśle (do 49,9 pkt), świadcząca o regresie w tym sektorze. Summa summarum uśredniony wynik indeksu PMI dla całego Eurolandu, osiągnął w styczniu najniższą wartość od ponad 5 lat (50,7 pkt). Konsekwencją tych publikacji był wzrost obaw inwestorów przed dalszym pogorszeniem sytuacji ekonomicznej w strefie euro.   ● [ECB]   Ich odczucia podzielił po południu prezes Europejskiego Banku Centralnego. W trakcie spotkania z dziennikarzami, które odbyło się zaraz po zakończeniu posiedzenia ECB, Mario Draghi powiedział, że ryzyka dla rozwoju gospodarki Eurolandu są coraz większe. Dodał także, że Bank jest gotów dostosować wszystkie swoje instrumenty, jeśli nadchodzące dane będą słabsze od prognoz.   [Euro i dolar]   Uczestnicy rynku EUR/USD bardzo nerwowo zareagowali na słowa Draghiego. Pod ich wpływem wartość wspólnej waluty zameldowała się poniżej granicy 1,1300 USD (min. 1,1289). Dodatkowym czynnikiem zwiększającym popyt na dolara była informacja o spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu, do najniższej wartości od 49 lat (199 tys.). Powodem do optymizmu w Stanach i wobec amerykańskiej waluty były również lepsze od oczekiwań dane nt. styczniowej aktywności w sektorze przemysłu za oceanem (54,9 pkt vs prognoza 53,5). Zyski dolara mogły być nawet większe gdyby nie wypowiedź sekretarza handlu USA Wilbura Ross'a, który oznajmił, że jest jeszcze daleko do umowy handlowej z Chinami. Nieco deprymująco oddziaływały też na zieloną walutę rewelacje Market News International. Według MNI, Bank Rezerwy Federalnej może zmienić swój komunikat z następnego posiedzenia poświęconego polityce monetarnej (30 stycznia), wskazując swoją większą zależność od napływających danych makro.   ● [Złoty]   Niskie wyniki PMI z EU, Draghi zaniepokojony o gospodarkę EZ oraz wysoki popyt na dolara przełożyły się na spadek wyceny walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego. Kurs USD/PLN sforsował punkty oporu 3,7800 i 3,7900 (max. 3,8018). Z kolei rynek EUR/PLN obronił się przed większym wzrostem (max. 4,2975) dzięki globalnej przecenie euro oraz perspektywie wydłużenia procesu wyrównania dysparytetu stóp procentowych między ECB vs CEE.   ● [Brexit]   Straty walut europejskich zmniejszyły rewelacje "The Sun". Gazeta poinformowała, że Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) z Irlandii Północnej warunkowo poprze nowy plan premier May na Brexit. Nadzieje na uniknięcie rozwodu bez porozumienia zwiększyły apetyt na funta (max.: GBP/USD 1,3134, GBP/PLN 4,9754 - najwyżej od 4 lipca 2018).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dzisiejszy dzień przyniesie kolejne ważne informacje z gospodarki niemieckiej. O godzinie 10:00 poznamy styczniowy wynik indeksu instytutu IFO.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się dalszego pogorszenia nastrojów inwestycyjnych za Odrą, co może negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280) oraz walut regionu CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8000). W przypadku pozytywnej niespodzianki, waluty europejskie mogą skorygować swoje notowana in plus (punkt oporu EUR/USD: 1,1380; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500).   ● [Ankieta Reutersa]   Do większych zakupów naszej waluty raczej nie zachęci najnowsza ankieta agencji Reutersa, która pokazała, że ekonomiści nie spodziewają się zmiany stóp procentowych w Polsce przynajmniej do III kw. 2021 roku.   ● [Geopolityka]   Aktywność graczy z rynków wschodzących (w tym PLN) może być także ograniczona ze względu na niepewność o dalszy rozwój sytuacji wokół Brexitu, amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych czy najdłuższego w historii kryzysu budżetowego w USA. Na radarach inwestorów pozostaje także szwajcarskie Davos, gdzie kończy się właśnie Światowe Forum Ekonomiczne.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.