Powracające nadzieje na miękki Brexit lub referendum II windują funta.

(piątek, 18-01, 8:00)

WSJ: prokuratura USA prowadzi śledztwo dot. domniemanej kradzieży tajemnic handlowych T-Mobile przez chińskiego Huawei'a.
Wall Street: bank Morgan Stanley ogłosił najgorsze wyniki kwartalne od 3 lat.
WSJ: sekretarz skarbu USA zaproponował zniesienie ceł na towary importowane z Chin.
Lider brytyjskiej Partii Pracy: naszym obowiązkiem jest przyglądać się innym opcjom, w tym drugiemu referendum ws. Brexitu.
Lautenschlaeger z ECB: w tym roku nadal istnieje potrzeba podniesienia stóp procentowych w strefie euro.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w PL i USA, indeks Uniwersytetu Michigan oraz wystąpienie prezesa oddziału FED w NY Johna Williamsa.
 
Za nami
Wczorajsza sesja na rynkach walutowych rozgrywała się wokół geopolityki.   ● [USA vs Chiny]   Jak poinformował dziennik Wall Street Journal, amerykańscy prokuratorzy federalni prowadzą śledztwo dotyczące domniemanej kradzieży tajemnic handlowych firm telekomunikacyjnych, działających w Stanach Zjednoczonych (m.in. T-Mobile) przez chińskiego Huawei'a. Według gazety chodzi o technologię związaną z robotyką stosowaną do testowania smartfonów. Ponadto Kongresmeni przedstawili projekt ustawy, która zakazałaby sprzedaży amerykańskich chipów lub innych komponentów informatycznych chińskim firmom telekomunikacyjnym, naruszającym sankcje lub przepisy dotyczące kontroli eksportu.   ● [Złoty]   Obawy przed negatywnym wpływem tych wydarzeń na przebieg negocjacji handlowych trwających pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem zaszkodziły juanowi (USD/CNH 6,7926) oraz innym walutom rynków wschodzących. Do inwestowania w te i inne ryzykowne aktywa zniechęcał również najsłabszy od 3 lat kwartalny wynik amerykańskiego banku Morgan Stanley. Pod presją znalazła się także polska waluta (max. EUR/PLN 4,2925, USD/PLN 3,7710). Jednak straty złotego ograniczyły rewelacje The Wall Street Journal dot. celnych ustępstw Białego Domu na rzecz Chin oraz wypowiedź lidera brytyjskiej opozycji Jeremy'ego Corbyna. Według WSJ, sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin rozważa anulowanie ceł na niektóre towary importowane z Państwa Środka.   ● [Brexit]   Natomiast przywódca brytyjskiej Partii Pracy oznajmił, że skoro jego plany zostały zablokowane (przegrane głosowanie ws. wotum nieufności wobec rządu May) to obowiązkiem Laburzystów jest przyjrzeć się innym opcjom, w tym organizacji drugiego referendum. Pod wpływem tych słów do ofensywy przeszedł funt. Zdaniem analityków dodatkowym powodem wczorajszego umocnienia szterlinga były spekulacje, że zdecydowane odrzucenie umowy ws. Brexitu przez parlament UK może skłonić brytyjskie władze do przesunięcia daty opuszczenia Wspólnoty, a nawet próby wynegocjowania z Unią korzystniejszego porozumienia. W wyniku tych czynników, kurs GBP/USD zbliżył się do psychologicznej granicy 1,3000 (max. 1,2995), a rynek GBP/PLN poszybował do najwyższego pułapu od 15 listopada 2018 (max. 4,8939).   ● [Euro, dolar]   Zyski funta w stosunku do dolara mogły być jeszcze większe, gdyby nie najniższy od prawie 20 lat wynik sprzedaży domów na Wyspach oraz lepsze niż zakładano dane z gospodarki amerykańskiej. Na plus zaskoczyła zarówno mniejsza od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (213 tys. vs prognoza 220 tys.), jak również dużo wyższy niż zakładano wynik indeksu FED z Filadelfii (17 pkt vs prognoza 9,4). Na rynku EUR/USD dobre wyniki ze Stanów zrównoważyła optymistyczna wypowiedź członka zarządu ECB Sabine Lautenschlaeger, która zasugerowała, że w tym roku nadal istnieje potrzeba podniesienia stóp procentowych w Eurolandzie (EZ). W tej sytuacji notowania euro wobec dolara pozostawały wczoraj w wąskim przedziale od 1,1376 do 1,1407.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś w kalendarzu ekonomicznym zaplanowano publikacje danych GUS nt. produkcji przemysłowej w grudniu (o g. 10:00).   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się wzrostu jej dynamiki z 4,7% r/r do 5,1% r/r, co może przełożyć się na udaną końcówkę tygodnia dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7300). Jednak warunkiem koniecznym dla urzeczywistnienia tego scenariusza będzie realizacja negatywnych prognoz amerykańskich, zakładających: spadek dynamiki grudniowej produkcji przemysłowej oraz pogorszenie nastrojów konsumentów wg indeksu Uniwersytetu Michigan (punkt oporu EUR/USD: 1,1500). Ryzykiem dla EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7800) i zarazem nadzieją dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1370) będzie dzisiejsze publiczne wystąpienie prezesa oddziału FED w Nowym Jorku Johna Williamsa (z prawem głosu w FOMC w tym roku) i możliwe potrzymanie jego restrykcyjnego stanowiska ws. amerykańskiej polityki monetarnej. Jeszcze w grudniu Williams twierdził, że spodziewa się kolejnych podwyżek stóp funduszy federalnych w 2019 roku.   ● [Inne wydarzenia]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o wystąpieniu prezesa oddziału FED w Filadelfii Patricka Harkera oraz o publikacji brytyjskiej sprzedaży detalicznej. Mimo wysokiej rangi danych z UK, ich wpływ na funta będzie najprawdopodobniej ograniczony, gdyż rynek czeka w tej chwili na plan B premier Theresy May ws. Brexitu. Jego zarys ma zostać przedstawiony w poniedziałek. W kontekście rosnącego poparcia społecznego dla idei pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, z dużym zainteresowaniem i nadziejami oczekiwane są kolejne inicjatywy opozycyjnej Partii Pracy.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.