Mimo porażki May rynek gra na miękki Brexit.

(środa, 16-01, 8:00)

UK: Odrzucenie umowy Brexitu to największa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.
Niemiecka gospodarka ma za sobą najsłabszy rok od 5 lat.
Prezes ECB: w przypadku nadejścia recesji Bank posiada potrzebne narzędzia do walki z nią.
USA: pierwszy od 16 m-cy spadek bazowego indeksu PPI w ujęciu miesięcznym.
Rynek długu PL: rentowność obligacji 10-letnich najniższa od połowy 2016.
Kalendarz Eko: inflacja CPI i PPI z UK, amerykańska sprzedaż detaliczna, Beżowa Księga FED oraz głosowanie ws. wotum nieufności dla rządu May. 
 
Za nami
Wtorek upłynął inwestorom w oczekiwaniu na wieczorne rozstrzygnięcia w brytyjskim parlamencie, gdzie ważyły się losy umowy precyzującej warunki Brexitu, wynegocjowane przez premier May z Unią Europejską. Do tego czasu kurs EUR/USD kontynuował spadkowy trend z ostatnich dni (min. 1,1382). ●
[Euro] Oprócz obaw przed nieprzewidywalnymi skutkami prawdopodobnego odrzucenia umowy UK-EU w Izbie Gmin, podaż euro zwiększyły wstępne dane Federalnego Urzędu Statystycznego w Niemczech, które pokazały, że w 2018 roku wzrost gospodarczy był tam najmniejszy od 5 lat (1,5%). Pocieszeniem mogła być informacja, że w IV kwartale niemiecka gospodarka osiągnęła marginalny wzrost, który pozwoli uniknąć ogłoszenia recesji. Argumentem przeciw wspólnej walucie stały się także doniesienia włoskiego dziennika ekonomicznego Il Sole 24 Ore. Gazeta podoła do wiadomości, że Europejski Bank Centralny zobligował banki z Półwyspu Apenińskiego do pełnego pokrycia wszystkich złych kredytów w ciągu najbliższych 7 lat. Wspólnej walucie nie pomogła wczorajsza wypowiedź prezesa ECB. Mario Draghi omawiając przed Parlamentem Europejskim roczny raport ECB powiedział, że ostatnie dane z gospodarki EU były słabsze niż oczekiwano. Dodał także, że w przypadku nadejścia recesji, Bank posiada potrzebne narzędzia do walki z nią. ● [Dolar] Rozmiary osłabienia euro wobec dolara byłyby zapewne większe, gdyby nie pierwszy od 16 miesięcy spadek indeksu bazowego PPI w USA (-0,1% m/m) oraz najgorsze od maja 2017 warunki gospodarcze w stanie Nowy Jork, zobrazowane przez indeks NY Empire State (3,9 pkt vs prognoza 10,75 pkt). Zyski zielonej waluty ograniczyła również gołębia wypowiedź prezes oddziału FED w Kansas City Esther George (z prawem głosu w FOMC w 2019). Polityk uważa, że to może być dobry czas na pauzę w obecnym cyklu podwyżek stóp funduszy federalnych. ● [Brexit] Po godzinie 20-tej nadeszły z niepokojem wyczekiwane wiadomości z Wielkiej Brytanii, gdzie parlament odrzucił proponowaną przez Theresę May umowę ws. warunków Brexitu (202 za vs 432 przeciw). Jak podkreślały światowe media, jest to największa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Pierwszą reakcją rynku walutowego na wydarzenia w Londynie był spadek wartości funta (min. GBP/USD 1,2670, GBP/PLN 4,7814) oraz walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego (max.: EUR/PLN 4,2982, USD/PLN 3,7745). Z biegiem czasu ich straty zostały zredukowane przez komentarze niektórych brytyjskich deputowanych, którzy domagają się drugiego referendum ws. opuszczenia Wspólnoty. ● [Obligacje] Straty polskiej waluty amortyzował także wysoki popyt na krajowe papiery skarbowe, które podążały za wzrostem cen bezpiecznych aktywów w Europie. W wyniku tego zjawiska dochodowość polskich dziesięciolatków osiągnęła najniższą wartość od połowy 2016 roku (min. 2,659%). Po bardzo ciekawej i obfitującej w zwroty akcji sesji, rynek walutowy zamknął się wczoraj w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,1413, GBP/USD 1,2884, EUR/PLN 4,2930, USD/PLN 3,7614.
Przed nami
Choć dziś na rynkach finansowych nadal wybrzmiewać będą echa wczorajszych wydarzeń w Londynie, nie można zapominać o bieżących publikacjach makroekonomicznych. ● [Kalendarz Eko] W najbliższych godzinach inwestorzy otrzymają nową dawkę ważnych danych z gospodarki brytyjskiej (inflacje CPI i PPI) oraz amerykańskiej. Wśród informacji zza oceanu największe znaczenie dla przebiegu sesji będzie miało ogłoszenie grudniowego wyniku sprzedaży detalicznej. Analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca z 0,2% do 0,3%. Spośród pozostałych publikacji z największej gospodarki świata warto także zwrócić uwagę na indeks rynku nieruchomości - NAHB oraz Beżową Księgę FED. ●[Scenariusze] Lepsze od prognoz dane z USA (w szczególności sprzedaż detaliczna) będą przemawiać za droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1380) i tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7800). Słabsze – zadziałają odwrotnie na rynek walutowy (punkt oporu EUR/USD: 1,1500; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7300). ● [UK] W tym drugim scenariuszu zakupy walut europejskich będą ograniczone przez niepewną sytuację polityczną na Wyspach Brytyjskich. Wczoraj wieczorem lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May. Głosowanie w tej sprawie spodziewane jest dziś o g. 20:00. Zdaniem ekonomistów Deutsche Banku i Nomura, obecna premier otrzyma wotum zaufania od wymaganej liczby deputowanych, co mimo wczorajszej decyzji Izby Gmin, zwiększy szanse na miękki Brexit. Warto także pamiętać, że May została w poprzednim tygodniu zobligowana przez parlament do błyskawicznego opracowania planu B na wypadek odrzucenia jej umowy. Według jednego z najbardziej cenionych analityków, Holgera Zschaepitza, wczorajsze szybkie odbicia funta sugeruje, że rynek wykluczył scenariusz Brexitu bez porozumienia.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.