Financial Times: Jeśli brytyjskie władze zawiodą ....

(czwartek, 24-01, 8:00)

Financial Times: Jeśli brytyjskie władze zawiodą, konieczne będzie drugie referendum ws. Brexitu
Bloomberg: parlament UK jest coraz bliżej opóźnienia artykułu 50.
Moscovici z EU: Bruksela zrobi wszystko co się da aby uniknąć „twardej” granicy w Irlandii.
Łon z RPP: spadkowy trend inflacji daje większą niż dotychczas swobodę w myśleniu o obniżkach stóp.
Osiatyński z RPP: nie wykluczam, że podwyżka stóp NBP będzie konieczna już w połowie 2019.
Kalendarz Eko: wstępne PMI z EU i USA oraz komunikat z posiedzenia ECB.

Za nami
  
[Brexit]   Środa dostarczyła nowych argumentów graczom obstawiającym drugie referendum ws. Brexitu. Przyczyną wzmocnienia ich pozycji była opinia gazety Financial Times. Według elitarnego, brytyjskiego dziennika „jeśli przedstawiciele narodu nie będą potrafili rozwiązać najważniejszej politycznej kwestii tego pokolenia, naród będzie musiał przemówić po raz kolejny". W ocenie FT Izba Gmin powinna dać zielone światło poselskim inicjatywom dotyczącym przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty. Jak poinformowała wczoraj agencja Bloomberga, coraz więcej parlamentarzystów jest gotowych poprzeć projekt ustawy, która mogłaby opóźnić artykuł 50, aby uniknąć chaotycznego wyjścia z Unii bez umowy. Możliwość takiego scenariusza potwierdził wczoraj komisarz UE ds. gospodarczych i monetarnych Pierre Moscovici. Polityk powiedział, że Bruksela zrobi cokolwiek się da aby uniknąć twardej granicy w Irlandii.   ● [Funt]   Rosnące nadzieje na drugie referendum ws. Brexitu lub jego opóźnienie rozpędziły funta, który był wczoraj najbardziej rozchwytywaną walutą G10. Kursy GBP/PLN i GBP/USD wzrosły odpowiednio do max. poziomu 4,9330 i 1,3092.   [EUR/USD]   Zwyżkujący "kabel" pociągnął za sobą rynek EUR/USD, który w najwyższym punkcie osiągnął wartość 1,1395. Dodatkowym wsparciem dla wspólnej waluty był raport Komisji Europejskiej, który pokazał lekki wzrost zaufania konsumentów w strefie euro w styczniu (z -8,3 pkt w grudniu do -7,9). Jednocześnie dolarowi ciążyła rosnąca niepewność związana z pogłębiającym się kryzysem budżetowym w USA. Obawy inwestorów podzielają analitycy banku Barclays, którzy obniżyli swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego za oceanem w I kw. z 3% do 2,5%.   ● [Złoty]   Mimo pozytywnych informacji zza kanału La Manche, globalne zakupy szterlinga bynajmniej nie poprawiły notowań złotego (max.: EUR/PLN 4,2944, USD/PLN 3,7790). Naszej walucie nie pomagały też sprzeczne opinie płynące z RPP. Gołębia wypowiedź Eryka Łona, który uważa, że spadkowy trend inflacji, daje większą niż dotychczas swobodę w myśleniu o obniżkach stóp procentowych, kontrastowała z jastrzębim wywiadem Jerzego Osiatyńskiego dla PAP. Polityk nie wyklucza, że podwyżka stóp NBP będzie konieczna już w połowie 2019 roku. To co nie udało się na rynku złotego, udało się na warszawskiej giełdzie. Dzięki wysokiemu popytowi na akcje europejskich blue chipów indeks WIG20 zyskał aż +2,01%.
Przed nami
  [Kalendarz Eko]   Dziś czekamy na wstępne wyniki indeksów PMI z gospodarki europejskiej i amerykańskiej oraz na konkluzje z kończącego się posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Według analityków szwajcarskiego UBS, dla inwestorów kluczowym pytaniem jest to do jakiego stopnia Rada Prezesów wyrazi zaniepokojenie pogorszeniem perspektyw gospodarczych w Eurolandzie.   [Scenariusze]   Idąc tym tropem można spodziewać się, że nadmierny pesymizm decydentów z ECB w połączeniu z gorszymi danymi z EZ, doprowadzą do przeceny wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1335) i jej peryferyjnych aliantów (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7800). Z kolei francuski BNP sądzi, że ECB obciąży winą za obecną sytuację ekonomiczną wydarzenia jednorazowe tzn. protesty „żółtych kamizelek” we Francji oraz problemy niemieckiego sektora motoryzacyjnego z unijnymi przepisami dot. emisji spalin. Stąd jego analitycy przewidują wyczekującą postawę Rady Prezesów i realizację prognoz, zakładających poprawę koniunktury w przemyśle i usługach EU, co razem będzie wspierać waluty europejskie (punkt oporu EUR/USD: 1,1400; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500).   [Prognoza GS]   Optymistyczny scenariusz dla euro obstawili również ekonomiści banku Goldman Sachs, którzy w perspektywie 3 miesięcy zakładają wzrost wartości wspólnej waluty wobec dolara do poziomu 1,1700.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.