Złoty błyszczy na tle G10.

(piątek, 01-02, 8:00)

Kurs EUR/PLN najniżej od 8 sierpnia 2018.
Niemcy: sprzedaż detaliczna spadła w I najbardziej od V'2007.
Gospodarka Włoch znalazła się w technicznej recesji.
USA: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych najwyższa od września 2017.
GUS: w 2018 polska gospodarka urosła najbardziej od 11 lat (r/r).
Kalendarz Eko: przemysłowe wskaźniki PMI / ISM z PL, EZ i USA, inflacja HICP w Eurolandzie, amerykański raport Departamentu Pracy oraz indeks Uniwersytetu Michigan.
 
Za nami
Kurs EUR/PLN osiągnął wczoraj najniższy poziom od 8 sierpnia 2018. Za takim rozwojem sytuacji stał zarówno środowy komunikat FED, jak również nowe argumenty przeciwko euro i za złotym.   ● [Euro]   Na wartość wspólnej waluty negatywnie oddziaływały rozczarowujące dane z Niemiec oraz Włoch, czyli z gospodarek numer jeden i trzy strefy euro. Według niemieckiego urzędu statystycznego sprzedaż detaliczna spadła w styczniu najbardziej od maja 2007 (-4,3% m/m). Z kolei wczorajsze dane na temat PKB Italii w IV kwartale (-0,2% k/k) pokazały, że gospodarka włoska znalazła się w stanie technicznej recesji. W rezultacie dynamika wzrostu gospodarczego w całym Eurolandzie spadła w IV kwartale z 1,6% r/r do 1,2% r/r.   ● [EM, złoty]   W obliczu wzrostu awersji do euro i utrzymującej się niechęci do dolara (wywołanej gołębim przekazem z FED, a zwiększonej jeszcze przez najwyższą od sierpnia 2017 liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych), ciekawą alternatywą inwestycyjną stały się waluty EM (w tym PLN). Dobrą atmosferę wokół walut rynków wschodzących budowały pro-handlowe twitty Donalda Trumpa, który napisał że "rozmowy handlowe z Chinami idą dobrze". Oświadczył, także że niedługo spotka się z prezydentem Xi aby spróbować dopiąć kompleksową umowę handlową z Chinami. Rosnące nadzieje na happy end amerykańsko-chińskich negocjacji oraz perspektywa dłuższej pauzy w zacieśnianiu amerykańskiej polityki monetarnej utrzymały wysoki popyt na akcje na Wall Street (S&P500: +0,86% do 2704,10pkt; NASDAQ: +1,37%). Statystycznie indeks S&P 500 ma za sobą najlepszy styczeń od 1987 roku. Atrakcyjność złotego zwiększyły dodatkowo wstępne dane GUS, które pokazały, że polska gospodarka urosła w 2018 najbardziej od 11 lat tj. 5,1% (wobec oczekiwanych 5%). W najniższym punkcie wartość euro mierzona w polskiej walucie wyniosła 4,2587. Podobny kierunek obrał rynek USD/PLN, który zbliżył się do granicy 3,7000 (min. 3,7077).   ● [Korekta]   Zyski złotego ograniczyła popołudniowa korekta wzrostowa dolara, wywołana realizacją zysków po środowej wyprzedaży zielonej waluty. Sygnałem do jej rozpoczęcia była największa od 8 miesięcy sprzedaż nowych domów w Stanach (657 tys).
Przed nami
   ● [Raport DP, scenariusze]   Dziś inwestorzy czekają na arcyważny raport Departamentu Pracy USA, zawierający m.in. informacje na temat zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopy bezrobocia. Prognozując wpływ tego wydarzenia na przebieg sesji analitycy podzielili się na dwa obozy. Pierwszy spodziewa się wysokiego NFP co będzie sprzyjać dolarowi (punkty wsparcia EUR/USD: 1,1400) i szkodzić EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7600). Za takim scenariuszem przemawia ogłoszony w środę raport ADP, który pokazał duży wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w styczniu. Z kolei drugi blok (do którego należą ekonomiści Deutsche Banku) zakłada wzrost stopy bezrobocia, co może zwiększyć podaż dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1525) i skierować kolejny strumień kapitału na rynki wschodzące (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7000). Jako powód DB wskazuje najdłuższy w historii paraliż administracji rządowej w USA.   ● [Pozostałe wydarzenia]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych na uwagę zasługują publikacje wskaźników koniunktury w sektorze przemysłu (PMI, ISM) Polski, Niemiec, strefy euro i USA, styczniowe dane o inflacji HICP w Eurolandzie oraz finalny wynik amerykańskiego indeksu Uniwersytetu Michigan za ubiegły miesiąc.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.