Złoty i waluty EU robią w tył zwrot.

(poniedziałek, 04-02, 8:00)

Polska: aktywność w przemyśle spadła w styczniu trzeci miesiąc z rzędu.
EZ: w ubiegłym miesiącu ceny konsumpcyjne wzrosły najmniej od kwietnia 2018.
USA: styczniowe zatrudnienie w sektorze pozarolniczym zwiększyło się najbardziej od 11 m-cy.
Kalendarz Eko: Sentix i PPI w strefie euro oraz zamówienia na dobra trwałe w USA. 
 
Za nami
Po czwartkowym rajdzie złotego, w piątek doszło do odwrócenia tego trendu.   ● [PL]    Zmianę nastawienia do naszej waluty zapoczątkowała publikacja indeksu PMI dla polskiego przemysłu, który w styczniu trzeci miesiąc z rzędu znalazł się poniżej granicy 50 pkt, oddzielającej rozwój od regresu. Mimo mniejszego niż zakładano spadku aktywności krajowych przedsiębiorców (48,2 pkt wobec oczekiwanych 47,8), raport IHS Markit wskazał, że „wielkość produkcji [w PL] spadła w najszybszym tempie od czerwca 2009, tak samo jak eksport".   ● [EU]    Do realizacji złotówkowych zysków zachęcały także niższe od prognoz wskaźniki wyprzedzające z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii, czyli dwóch największych partnerów handlowych Polski (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Niechlubnym liderem Unii Europejskiej w kategorii PMI dla przemysłu były Włochy, gdzie aktywność spadła do najniższego poziomu od prawie 6 lat (47,8 pkt). Optymizmem nie napawały również dane Eurostatu nt. inflacji HICP w styczniu. Ceny konsumpcyjne wzrosły w strefie euro najmniej od kwietnia 2018 (1,4% r/r).   ● [USA]   Te negatywne wiadomości z Europy ewidentnie kontrastowały z informacjami zza oceanu. Raport Departamentu Pracy USA pokazał w styczniu wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, który przekroczył najśmielsze oczekiwania analityków (+304 tys. vs średnia prognoza 165 tys.). Dodatkowym powodem do amerykańskiego optymizmu były wyższe niż zakładano wyniki indeksu ISM dla przemysłu. Na fali tych informacji zyskał dolar (EUR/USD min. 1,1437), choć jego impet hamowały inne mniej korzystne dane zawarte w raporcie DP. Rozczarowała spadkowa rewizja wyniku NFP z grudnia (z +312 tys. do +222 tys.), wzrost stopy bezrobocia (z 3,9% r/r do 4%) oraz większy od oczekiwań spadek dynamiki średniej płacy godzinowej (0,1% m/m vs prognoza 0,3%).   ● [Reakcja złotego]   Pod wpływem tych czynników kurs EUR/PLN powrócił w okolicę granicy 4,3000 (max. 4,2950), natomiast rynek USD/PLN wzrósł do maksymalnego pułapu 3,7505. W tym samym kierunku podążały kursy GBP/PLN (max. 4,9036) i CHF/PLN (max. 3,7672). Przed nami
    ● [Kalendarz Eko]   Wraz z początkiem nowego tygodnia inwestorzy otrzymają nową dawkę danych z gospodarki europejskiej i amerykańskiej. Wśród nich, obok jutrzejszych publikacji finalnych wyników indeksów PMI dla sektora usług z obu stron Atlantyku, znajdą się informacje nt. inflacji PPI w strefie euro, zaufania europejskich inwestorów (Sentix), oraz zamówień na dobra trwałe w USA.   ● [Scenariusze]   Dobre dane z EU będą argumentem za euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1525) i walutami CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7000), natomiast lepsze z USA zagrają na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1400, punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7600).   ● [Eko tydzień]   W nieco dalszej perspektywie kluczowymi wydarzeniami ekonomicznymi tego tygodnia będą: orędzie prezydenta Donalda Trumpa w Kongresie USA, ogłoszenie wstępnego wyniku PKB USA w IV kwartale (oba wydarzenia są zaplanowane na środę) oraz wystąpienie prezesa FED Jerome'a Powella (czwartek). Źródłem niepewności dla inwestorów pozostają przebieg Brexitu oraz wynik negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.