Jaskółki z ECB zapowiadają spadek euro.

(wtorek, 19-02, 8:00)

Villeroy z ECB: spowolnienie gospodarki EZ jest znaczące.
Fitch obniża swoją prognozę dot. PKB Eurolandu w 2019 z 1,7% do 1%.
Praet z ECB: Bank może zmienić swoje podejście ws. poziomu stóp procentowych.
Rynek terminowy: szanse na obniżkę stóp ECB w 2019 wzrosły do 20%.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz wystąpienia polityków ECB (Guindosa i Praeta) i FED (Mester).
 
Za nami
Z powodu pustego kalendarza makroekonomicznego oraz świątecznej nieobecności inwestorów z USA i Kanady, nowy tydzień rozpoczął się na zwolnionych obrotach.   ●
[USA-Chiny]   Na rynkach finansowych utrzymywał się optymizm związany z planowaną kontynuacją rozmów przedstawicieli USA i Chin w tym tygodniu. Dobre nastroje wokół tego wydarzenia pomogły podtrzymać doniesienia China Central TV. Chińska telewizja państwowa ogłosiła osiągnięcie konsensusu co do kluczowych kwestii zamkniętych w poprzednim tygodniu podczas rozmów z Amerykanami. Wg CCTV obie strony przeprowadziły dogłębną dyskusję na temat: transferu technologii, ochrony własności intelektualnej, barier pozataryfowych, przemysłu, rolnictwa i bilansu handlowego.   ● [FX]   Widoki na przywrócenie pokojowej współpracy i wymiany handlowej między dwoma największymi potęgami gospodarczymi zwiększyły globalny apetyt na ryzyko, zachęcając inwestorów do zakupu walut rynków wschodzących i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,3265, USD/PLN 3,8196), przy jednoczesnej sprzedaży bezpiecznego jena (USD/JPY max. 110,68) i dolara (EUR/USD max. 1,1334).   ● [USA-EU]    Mimo sprzyjających wieści z frontu amerykańsko-chińskiego, do większych inwestycji na Starym Kontynencie zniechęcała niepewność ws. treści raportu nt. globalnych ceł na auta, przygotowanego dla prezydenta Donalda Trumpa przez Departamentu Handlu USA. Amerykański prezydent ma 90 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie. Zdaniem wielu analityków groźba podwyżki amerykańskich taryf na europejskie samochody może zaszkodzić spowalniającej gospodarce EU, a ryzyko takiego scenariusza zdaniem członka Rady Prezesów ECB Françoisa Villeroy'a jest „znaczące”. Rzecznik KE Margaritis Schinas, powiedział wczoraj, że "jeśli amerykańskie działania będą szkodliwe dla europejskiego eksportu, Komisja zareaguje szybko i w odpowiedni sposób". Dodatkowym powodem do zmartwień w Europie była dość drastyczna spadkowa rewizja prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego w Eurolandzie dokonana przez agencję Fitch (z 1,7% do 1% w 2019). Główny ekonomista ECB Peter Praet powiedział wczoraj, że Bank może zmienić swoje podejście (forward guidance) dot. poziomu stóp procentowych, jeżeli perspektywy gospodarki EU się pogorszą. W efekcie rynek terminowy pokazał 20% prawdopodobieństwo obniżki stóp ECB o 10 pb (do -0,5%) w tym roku. Biorąc to pod uwagę rynek walutowy w Londynie zamknął się wczoraj o g. 17:00 na poziomie EUR/USD 1,1315, EUR/PLN 4,3299, USD/PLN 3,8269.
Przed nami
    ● [Kalendarz Eko]   Dziś inwestorzy czekają na publikację niemieckiego indeksu ZEW oraz publiczne wystąpienia polityków ECB i FED. Głos zabierze dwóch członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego (wiceprezes Luis de Guindos i główny ekonomista Peter Praet) oraz prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Cleveland Loretta Mester.   ● [Scenariusze]    Ewentualny dalszy spadek nastrojów przedsiębiorców w Niemczech oraz kolejne komentarze polityków ECB wyrażające niepokój o sytuację ekonomiczną w Eurolandzie, będą szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1225) oraz walutom regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,8600). W przypadku pozytywnej niespodzianki z największej gospodarki strefy euro i optymistycznych wypowiedzi decydentów z Europejskiego Banku Centralnego, należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1335; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8100).   ● [Funt]    Gracze z rynku GBP powinni bacznie śledzić dzisiejsze wyniki z brytyjskiego rynku pracy. O godzinie 10:30 poznamy styczniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, stopę bezrobocia oraz informacje nt. wynagrodzeń na Wyspach. Spośród pozostałych wydarzeń makro warto dziś zwrócić uwagę na amerykanki indeks NAHB, mierzący nastroje na rynku nieruchomości w Stanach.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.