Trump: będę mieć ten mur.

(środa, 06-02, 8:00)

Włochy: w styczniu miał miejsce regres aktywności przedsiębiorców w usługach.
IHS Markit: Niskie PMI wskazują, że gospodarka strefy euro znajduje się w stagnacji.
Reuters: do czasu wyboru nowego prezesa ECB (XI’19) niektórzy politycy Banku nie chcą zmieniać kursu polityki pieniężnej.
UK: aktywność w sektorze usług spadła do najniższego poziomu od 2016.
Kalendarz Eko: decyzja RPP, bilans handlu zagranicznego USA oraz zamówienia na amerykańskie dobra trwałego użytku.
 
Za nami
   ● [PMI]   Wtorkowa sesja przyniosła kolejne niepokojące informacje z gospodarki europejskiej. Do obaw przed negatywnymi reperkusjami regresu w przemyśle Niemiec i Włoch dołączyła troska o stan włoskiego sektora usług. W styczniu br. aktywność wśród dostawców usług na Półwyspie Apenińskim spadła pierwszy raz od października 2018 (49,7 pkt vs prognoza 49,9), zmuszając ich do pierwszego od ponad dwóch lat zmniejszenia zatrudnienia. Niemiłą niespodzianką okazał się także niższy od oczekiwań wynik indeksu PMI z Niemiec (53 pkt vs prognoza 53,1). Według Chrisa Williamsona (głównego ekonomisty IHS Markit - firmy sporządzającej wskaźniki), „w związku z malejącym popytem na towary i usługi strefa euro rozpoczęła rok 2019 z wynikiem zbliżonym do stagnacji. Indeksy PMI wskazują bowiem, że PKB rośnie obecnie w tempie zaledwie o 0,1% k/k, zapowiadając najsłabszy kwartał od 2013 roku. Tak słaby początek roku może oznaczać, że obecny konsensus ws. tegorocznego wzrostu Produktu Krajowego Brutto (1,5%) zostanie obniżony, co może prowadzić do złagodzenia retoryki przez ECB”. Pozostając w temacie europejskiej polityki pieniężnej agencja Reutersa poinformowała wczoraj, że do czasu wyboru nowego prezesa ECB (kadencja Draghi'ego wygasa 31 października br.) niektórzy politycy Banku będą niechętnie podchodzić do zmiany komunikacji dot. stóp procentowych.   ● [FX]   Kolejne słabsze dane z Włoch i Niemiec zaszkodziły euro (min. EUR/USD 1,1379) oraz walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej (max. EUR/PLN 4,2922, USD/PLN 3,7701). Dodatkowym obciążeniem dla złotego, był najniższy od 2016 wzrost aktywności w sektorze usług Wielkiej Brytanii (50,1 pkt), tj. naszego drugiego najważniejszego partnera handlowego. Naturalnym przegranym tej publikacji był funt (min. GBP/USD 1,2930).   ● [Trump]   Straty walut EU ograniczył tłumiony popyt na dolara. Do większych zakupów zielonej waluty nie zachęcały: niższy od oczekiwań wynik wskaźnika ISM dla sektora usług USA (56,7 pkt vs prognoza 57) oraz ostrożne podejście inwestorów oczekujących na orędzie prezydenta Donalda Trumpa (dziś o g. 3:00). W swoim wystąpieniu najwięcej czasu poświęcił gorącemu tematowi imigracji. Zaapelował do republikanów i demokratów, aby wznieśli się ponad podziały i wezwał do przygotowania funduszu na budowę muru na granicy z Meksykiem. Zdaniem Trumpa południowa granica USA jest źródłem największych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju. Nie zabrakło także odniesień do polityki handlowej. Stwierdził, że każda umowa handlowa z Chinami "musi zawierać realną, strukturalną zmianę, aby zlikwidować nieuczciwe praktyki handlowe, zmniejszyć nasz deficyt handlowy i chronić amerykańskie miejsca pracy". Reakcja inwestorów na wystąpienie Trumpa była pozytywna, gdyż zadaniem analityków w jego przemówieniu zabrakło niespodzianek.  
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Największe zainteresowanie na rynkach globalnych budzą dziś publikacje z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich znajdują się dane nt. handu zagranicznego, których wagę zwiększa zbliżający się finisz amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych. Równocześnie (tj. o g 14:30) ogłoszone zostaną grudniowe dane dot. zamówień na dobra trwałe (w poniedziałek poznaliśmy dane za listopad). Jeśli nastąpi kolejny ich spadek z pewnością zaszkodzi dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1460) i na odwrót (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1350).   ● [RPP]   Dziś również poznamy decyzję polskiej Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych NBP. Rynek nie oczekuje żadnych zmian w polityce monetarnej Narodowego Banku Polskiego. Warto jednak uważnie przysłuchiwać się konferencji Adama Glapińskiego (o g. 16:00), na której prezes może odnieść się do kolejnego spadku aktywności w polskim przemyśle (PMI) w styczniu. Pesymistyczny przekaz sugerujący możliwe rozluźnienie polityki pieniężnej może osłabić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7800), a fokus na optymistycznych aspektach wzrostu gospodarczego będzie go umacniał (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7200).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.