Inwestorzy obstawiają zwrot w polityce FED

(środa, 27-02, 8:00)

May (UK): jeśli parlament odrzuci umowę i nie zgodzi się na wyjście bez niej to odbędzie się głosowanie ws. opóźnienia Brexitu.
USA: liczba rozpoczętych budów domów w XII najniższa od IX 2016.
Powell: FED pozostanie "cierpliwy" przed podjęciem decyzji o dalszych podwyżkach stóp procentowych.
Zaufanie amerykańskich konsumentów najwyższe od XI'2018.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ, przesłuchania prezesa FED w Kongresie i wystąpienie Lighthizera ws. polityki handlowej USA oraz szczyt Trump-Kim.

Za nami
   ● [Funt]   Głównym bohaterem wtorkowej sesji na rynku walutowym znów był funt. Wysoki popyt na szterlinga podtrzymały rosnące nadzieje na II referendum ws. Brexitu lub jego opóźnienie (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Szanse tego drugiego scenariusza wzrosły po wczorajszym wystąpieniu Theresy May w Izbie Gmin. Premier powiedziała, że jeśli parlament odrzuci umowę rozwodową i nie zgodzi się na wyjście z Unii bez porozumienia, to 14 marca odbędzie się głosowanie nad wydłużeniem procesu opuszczenia Wspólnoty. W apogeum umocnienia brytyjskiej waluty, rynek EUR/GBP osiągnął poziom 0,8567 (najniższy od 21 miesięcy). Pro-funtowy kierunek obrały także rynki GBP/USD (max. 1,3282) i GBP/PLN (max. 5,0502).   [EU vs Dolar]   Wzrost oczekiwań na miękki Brexit sprzyjał także euro (EUR/USD max. 1,1403) oraz walutom CEE, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,3221, USD/PLN 3,7918). Dodatkowym ułatwieniem dla walut europejskich była słabość dolara. Na wartość zielonej waluty negatywnie oddziaływały kolejne gorsze wyniki z amerykańskiego rynku nieruchomości, który zmaga się z rosnącymi stopami oprocentowania kredytów hipotecznych. W grudniu liczba rozpoczętych budów domów była najniższa od września 2016 (1,078 mln). Ponadto ceny domów w dwudziestu największych metropoliach USA (4,2% r/r wg wskaźnika S&P/Case-Shiller) wzrosły najwolniej od listopada 2014. Jeszcze bardziej szkodliwym wydarzeniem dla dolara było przesłuchanie prezesa FED przed Komisją Bankową Senatu USA, podczas którego przedstawił półroczny raport nt. polityki pieniężnej. Jerome Powell powtórzył, że amerykański bank centralny pozostanie "cierpliwy" w podejmowaniu decyzji o dalszych podwyżkach stóp procentowych, czym potwierdził zmianę nastawienia FED zasygnalizowaną w styczniu. Chociaż przewodniczący FOMC oznajmił, że gospodarka USA jest "zdrowa", to wskazał na "sprzeczne sygnały" makroekonomiczne. Według Reutersa rynek nie wycenia obecnie żadnej podwyżki stóp FED w tym roku, przy 80% prawdopodobieństwie obniżki do stycznia 2020. Straty zielonej waluty zamortyzował nieco, najwyższy od listopada 2018 wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board (131,4 pkt vs prognoza 122,8 pkt).  
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś uwagę inwestorów przyciągają kolejne przesłuchania Jerome Powella w amerykańskim Kongresie. Tym razem prezes Rezerwy Federalnej stanie przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA gdzie po prezentacji półrocznego raportu FED będzie musiał się zmierzyć z pytaniami kongresmenów. Kto wie czy inwestorzy z jeszcze większą niecierpliwością nie czekają na wystąpienie Roberta Lighthizera, wysokiego urzędnika ds. handlu w Białym Domu, który może ujawnić kierunek polityki Trumpa ws. ceł na europejskie samochody.   ● [Scenariusze]   Wzrost prawdopodobieństwa takiego scenariusza wpłynie deprymująco na euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1315) oraz waluty regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,8400), a spadek je ośmieli do dalszego umocnienia (punkt oporu EUR/USD: 1,1400; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7900).   ● [Makro]   Spośród nowych danych makro warto obserwować wyniki indeksu nastrojów w gospodarce EZ oraz finalnych zamówień na dobra trwałe w USA.   [Trump-Kim]   Z radarów inwestorów nie znika geopolityka. Dziś w Wietnamie rozpocznie się dwudniowy szczyt, w którego trakcie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Głównym tematem rozmów będzie denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego. Zaskoczeniem, sprzyjającym dolarowi, byłoby zaostrzenie stosunków USA-KRLD.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.