Widoki złotego bledną.

(czwartek, 07-02, 8:00)

Reuters: w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna runda negocjacji handlowych USA-Chiny.
USA: Deficyt handlowy jest najmniejszy od 5 m-cy.
Niemcy: w XII zamówienia w przemyśle spadły najbardziej od 2012 roku.
MFW: Dynamika PKB Polski będzie stopniowo spowalniać z 3,6% w 2019 do 2,8% w latach 2021-2023.
Prezes NBP: na razie na żadną zmianę stóp procentowych i polityki pieniężnej się nie zanosi.
Kalendarz Eko: decyzja Banku Anglii, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz spotkanie May-Juncker.

Za nami
Inwestorom z rynku PLN towarzyszyły wczoraj mieszane odczucia.   ●
[Plusy]   Z jednej strony globalny apetyt na ryzyko wspierało zaskakująco mało kontrowersyjne orędzie Trumpa, w którym m.in. potwierdził swoje drugie spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Jong Unem (27-28 lutego w Wietnamie). Dodatkowym źródłem optymizmu dla złotego oraz walut spod znaku EM były doniesienia Reutersa, wg których w przyszłym tygodniu do stołu negocjacyjnego w Pekinie ponownie zasiądą przedstawiciele USA i Chin ds. polityki handlowej. Nadzieje na pozytywny finisz rozmów zwiększyła wczorajsza informacja o najniższym od 5 m-cy deficycie handlowym Stanów Zjednoczonych (-49,3 mld USD vs prognozowane -54 mld).   ● [Minusy]   Z drugiej strony rozczarowały kolejne dane z Niemiec. Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w grudniu najbardziej od 2012 roku (-7% r/r), zwiększając obawy przed dalszym pogorszeniem koniunktury w największej gospodarce EZ. Negatywnie na te perspektywy zareagował niemiecki DAX (-0,38%). Antybohaterem wczorajszej sesji na giełdzie we Frankfurcie był Daimler, którego wycena rynkowa stopniała o 1,81% po ogłoszeniu 22% spadku zysku operacyjnego w IV kwartale. Nastroje na Starym Kontynencie pogorszyły również rewelacje ANSA. Agencja podała do wiadomości, że Komisja Europejska drastycznie obniży swoje oczekiwania dot. wzrostu gospodarczego we Włoszech w 2019 roku z 1,2% do zaledwie 0,2%.   ● [MFW]   Na dokładkę złotemu nie przysłużyła się pesymistyczna prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Polski. Według MFW dynamika PKB będzie stopniowo spowalniać z 3,6% w 2019 roku do 2,8% w latach 2021-2023.   ● [RPP]   Czarę goryczy złotego przelała RPP. Naszej walucie zaszkodził ostrożny przekaz zakończonego wczoraj posiedzenia Rady. Podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że na razie na żadną zmianę stóp procentowych i polityki pieniężnej w Polsce się nie zanosi. Co ciekawe wczorajsza decyzja Rady (o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie tj. 1,50%) została ogłoszona o godzinie 14:40, czyli najpóźniej od września 2010 roku (na co wpływ mogły mieć ostatnie zawirowania polityczne wokół NBP i jego prezesa).   ● [FX]   Przewaga negatywnych informacji podbiła kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio do max. poziomu 4,3007 i 3,7844. Z kolei niekorzystne dla euro dane z Niemiec i doniesienia ANSA obniżyły rynek EUR/USD do min. 1,1355.
Przed nami
   ● [May-Juncker]   Dziś uwaga inwestorów koncentruje się na spotkaniu May-Juncker. Według rzecznika KE Margaritasa Schinasa, przewodniczący będzie chciał się dowiedzieć od brytyjskiej premier co ta zamierza zrobić ws. Brexitu. Nie tak dalej jak we wtorek Theresa May powtórzyła, że jest zdeterminowana, by znaleźć alternatywę dla mechanizmu awaryjnego na irlandzkiej granicy, aby projekt umowy rozwodowej uzyskał poparcie Izby Gmin. Z kolei Juncker przypomniał wczoraj, że "Brexit nie jest kwestią bilateralną pomiędzy Republiką Irlandii a Wielką Brytanią. To europejski problem i dlatego nie możemy zaakceptować pomysłu, że porozumienie o wyjściu miałoby być otwarte".   ● [Scenariusze]   Podtrzymanie dotychczasowego stanowiska przez przewodniczącego KE o braku zgody na renegocjowanie porozumienia rozwodowego zwiększy obawy rynkowe przed twardym Brexitem, co będzie negatywnie rzutować na wartość funta, euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1350) oraz walut CEE, włączając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7900). Ewentualne oznaki nowego kompromisu będą im sprzyjać (punkt oporu EUR/USD: 1,1460; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7300). Według najnowszej ankiety Reutersa szterling zyska od 2% do 5% w przypadku uporządkowanego Brexitu. W przeciwnym razie straci 5%-10%.   ● [Makro]   Zgodnie z Kalendarzem Eko dziś poznamy decyzje Banku Anglii ws. stóp procentowych (rynek oczekuje utrzymania statusu quo) oraz najnowszą liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.
 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.