Rozmowy USA-Chiny są w lesie.

(poniedziałek, 11-02, 8:00)

Niemcy: eksport wzrósł w grudniu o 1,2% m/m.
WSJ: nie powstał jeszcze draft umowy handlowej USA-Chiny.
Ubiegły tydzień był dla dolara najlepszy od 6 m-cy.
Kalendarz Eko: wystąpienie wiceprezesa ECB, PKB UK w IV kw. oraz brytyjska produkcja przemysłowa.
 
Za nami
   ● [Euro]   Piątkowa informacja o większym od oczekiwań wzroście niemieckiego eksportu w grudniu, przerwała serię negatywnych publikacji z największej gospodarki EZ oraz zatrzymała trend spadkowy euro. Według Reutersa wspólnej walucie pomogły także duże zlecenia banków centralnych na kupno EUR za USD przy poziomie 1,1300 oraz kontrakty terminowe o wartości miliarda dolarów, wygasające w piątek na rynku opcji EUR/USD.   ● [PLN]   Mniej szczęścia miał złoty (max.: EUR/PLN 4,3158, USD/PLN 3,8157), który podobnie jak inne waluty rynków wschodzących, pozostawał pod presją obaw o spowolnienie gospodarcze na świecie oraz rosnącej niepewności ws. rezultatu amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych. Niepokój w tej drugiej kwestii zwiększyła czwartkowa wypowiedź Donalda Trumpa. Warto przypomnieć słowa prezydenta USA, który oznajmił, że nie spotka się z przywódcą ChRL przed 1-03 (tj. terminem kończącym 90-dniowy rozejm w wojnie handlowej). W piątek atmosferę wokół tego palącego tematu podgrzał dziennik Wall Street Journal informując, że nawet nie powstał jeszcze draft umowy handlowej. Według źródeł gazety obie strony nie mają nawet sprecyzowanych kwestii, w których się zgadzają, a w których nie. Taki stan rzeczy zachęcał inwestorów do zakupów bezpiecznych aktywów.   ● [Dolar]   Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się: japoński jen (USD/JPY min. 109,68), szwajcarski frank (USD/CHF min. 0,9993, CHF/PLN max. 3,8119) oraz dolar, który statystycznie ma za sobą najlepszy tydzień od 6 miesięcy.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym największą uwagę przyciąga wystąpienie wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego Luisa de Guindosa.   ● [Scenariusze]   Jeżeli polityk ten podzieli obawy prezesa Mario Draghi'ego o sytuację ekonomiczną w EZ, euro oraz waluty regionu CEE mogą ponownie znaleźć się w opałach (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300, punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8200). Z kolei optymistyczny ton jego wypowiedzi dałby sygnał do korekty (punkt oporu EUR/USD: 1,1400; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,7600). Pod kątem notowań polskiej waluty (i w rzeczy samej funta) warto dziś także śledzić dane napływające z gospodarki brytyjskiej: PKB w IV kwartale, bilans handlu zagranicznego oraz wyniki produkcji przemysłowej.   ● [Kolejne dni]   W kolejnych dniach opublikowane zostaną ważne wyniki makro z Eurolandu (produkcja przemysłowa i zrewidowany PKB w IV kw.), z USA (inflacja CPI, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa), z Chin (bilans HZ i inflacja), a także z Polski (wst. PKB w IV kw. i inflacja CPI).   ● [Geopolityka]   Gorącymi tematami pozostają Brexit, amerykański budżet oraz negocjacje handlowe USA-Chiny. W tym kontekście należy nastawić radary na Pekin, gdzie w tym tygodniu odbędzie się kolejna runda rozmów handlowych Amerykanów z Chińczykami.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.