Xi: ChRL i USA osiągnęły istotny postęp, Reuters: ale nie w kwestiach spornych.

(poniedziałek, 18-02, 8:00)

Xi (ChRL): w trakcie ostatniego tygodnia osiągnięto istotny postęp w negocjacjach handlowych z Amerykanami.
Coeure z ECB: spowolnienie gospodarcze w strefie euro jest bardziej wyraźne niż wcześniej oczekiwano.
Daly z FED: amerykański bank centralny może wstrzymać się od podniesienia stóp procentowych w 2019.
USA: w styczniu produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła.
Indeks UM: długoterminowe oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów są najniższe od 50 lat.
 
Za nami
Mamy za sobą dość emocjonujący koniec tygodnia, który przyniósł liczne zwroty akcji na rynkach walutowych.   ● [Funt, EM]   Po ogłoszeniu wyższych od oczekiwań danych o styczniowej sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (4,2% r/r vs prognoza 3,4%), do ofensywy przeszedł funt (GBP/USD max. 1,2932). Z kolei na rynkach wschodzących pozytywne emocje wywołały doniesienia "South China Morning Post“. Dziennik poinformował, że przedstawiciele USA i Chin spotkają się w tym tygodniu, aby kontynuować negocjacje handlowe, co potwierdził później prezydent Xi.   ● [Złoty]   Pod wpływem tych czynników kursy EUR/PLN i USD/PLN spadły odpowiednio do min. poziomu 4,3215 i 3,8240. Zyski naszej waluty ograniczył jednak najniższy od ponad 2 lat wynik polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (0,9% r/r). Do większych zakupów na rynkach wschodzących nie zachęcał także niejednoznaczny przekaz z zakończonej w piątek w Pekinie kolejnej rundy rozmów handlowych uwieńczonych spotkaniem Xi-Mnuchin/Lighthizer. Z jednej strony przywódca ChRL powiedział, że w trakcie ostatniego tygodnia „osiągnięto istotny postęp” w negocjacjach. Z drugiej agencja Reutersa powołując się na anonimowe źródła podała, że negocjatorzy nie poczynili znacznego progresu w spornych kwestiach.   ● [Euro]   Dodatkowym obciążeniem dla walut europejskich stała się wypowiedź członka zarządu ECB Benoita Coeure, który uważa, że spowolnienie gospodarcze w strefie euro jest bardziej wyraźne niż wcześniej oczekiwano. Dodał także, że w Radzie trwają dyskusje nad możliwością wprowadzenia nowej rundy programu TLTRO (tanich pożyczek dla banków komercyjnych), co zepchnęło kurs EUR/USD do min. 1,1234.   ● [Dolar]   Sytuacje na rynku bazowym odwróciła o 180 stopni informacja o niespodziewanym zaskakującym spadku amerykańskiej produkcji przemysłowej w styczniu (-0,6% m/m vs prognoza +0,1%). Na wartość dolara równie negatywnie (EUR/USD max. 1,1325) oddziaływał wywiad prezes oddziału FED z San Francisco dla Wall Street Journal. Mary Daly zasugerowała w nim, że amerykański bank centralny może wstrzymać się od podniesienia stóp procentowych w 2019 roku. Straty zielonej waluty amortyzowały wyższe od oczekiwań wyniki indeksów: NY Empire State (8,8 pkt vs prognoza 7 pkt) i Uniwersytetu Michigan (95,5 pkt vs prognoza 93 pkt). Za to niepokoić mogła informacja zawarta w raporcie UM o spadku długoterminowych oczekiwań inflacyjnych konsumentów do najniższego poziomu od 50 lat. Ostatecznie rynek walutowy zamknął się w piątek w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,1299, EUR/PLN 4,3349, USD/PLN 3,8365.  
Przed nami
Wobec pustego Kalendarza Eko i świątecznej nieobecności inwestorów ze Stanów Zjednoczonych (Dzień Prezydenta) oraz z Kanady (Dzień Rodziny), poniedziałek nie wróży wielkich emocji na rynku walutowym.   ● [Eko-Tydzień]   Zdecydowanie więcej adrenaliny dostarczą kolejne dni. Jutro poznamy styczniowy wyniki niemieckiego indeksu ZEW. Z kolei w środę czekają nas publikacje polskiej produkcji przemysłowej oraz protokołu FED. W czwartek zaś ogłoszone zostaną wstępne wyniki indeksów PMI w lutym. Na koniec tygodnia poznamy dane dot. nastrojów niemieckich przedsiębiorców (IFO) oraz inflacji w Eurolandzie.   ● [Scenariusze]   Oczekiwany ostrożny protokół FOMC może wyprzedzająco działać na niekorzyść dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1325). W tym scenariuszu kapitał mógłby powrócić na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000). Z drugiej strony możliwa jest też gra na kolejne gorsze wyniki z gospodarki europejskiej, która będzie niewątpliwie szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1225) i CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,8600).   ● [Geopolityka]   Dodatkowym obciążeniem dla walut europejskich jest utrzymująca się niepewność ws. warunków Brexitu. Jej skalę obrazują odmienne prognozy banków inwestycyjnych. JP Morgan uważa, że proces rozwodowy zostanie wydłużony. Z kolei analitycy Goldman Sachs obstawiają ratyfikowanie umowy wynegocjowanej z UE przez premier May. Coraz większym problemem, zwiększającym ryzyko dla EUR i walut CEE jest Hiszpania. W piątek premier tego kraju Pedro Sanchez ogłosił przedterminowe wybory parlamentarne (28 kwietnia br.). Na rynek powrócił także problem włoski, po tym jak jeden z liderów rządzącej Ligi Północnej, Claudio Borghi, powiedział, że najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego są ostatnią szansą na zmianę Europy. W przeciwnym razie Włochy opuszczą UE. W centrum uwagi pozostają również negocjacje handlowe Amerykanów z Chińczykami. Tym razem w Waszyngtonie odbędą się kolejne spotkania przedstawicieli ds. polityki handlowej z obu krajów. Można przypuszczać, że w rozmowach weźmie udział Donald Trump, który w piątek przy wyraźnym sprzeciwie Demokratów ogłosił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.