Kontrastujące wiadomości z obu stron Atlantyku windują kurs dolara.

(czwartek, 14-02, 8:00)

UK: inflacja CPI pierwszy raz od 2 lat poniżej celu Banku Anglii.
EZ: produkcja przemysłowa spadła w grudniu najbardziej od listopada 2009.
Hiszpania: parlament odrzucił projekt budżetu na 2019.
USA: ceny konsumpcyjne wzrosły w styczniu najmniej od czerwca 2017.
Kalendarz Eko: PKB PL w IV kw. (wst.) i PKB EZ (zrew.) oraz z USA: wnioski o zasiłek, inflacja PPI i sprzedaż detaliczna, a także rozmowy handlowe USA-Chiny na wysokim szczeblu.

Za nami
W środę, po jednodniowej przerwie, pod naporem kolejnych rozczarowujących danych z EU inwestorzy powrócili do sprzedaży walut europejskich.   ● [GBP]   Pierwsze negatywne sygnały nadeszły z gospodarki brytyjskiej. W styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły na Wyspach najmniej od 2 lat (1,8% r/r). Pod wpływem tej publikacji w trendzie spadkowym ponownie znalazł się funt (GBP/USD min. 1,2845), do którego chwilę później dołączyło euro.   ● [EUR]   Kolejne czarne chmury nad wspólną walutę (EUR/USD min. 1,1249) sprowadziła wiadomość o największym od listopada 2009 roku spadku produkcji przemysłowej w Eurolandzie (-4,2% r/r w grudniu, a nie -4,7% jak napisaliśmy omyłkowo w naszym wczorajszym Alercie FX). Dodatkowym źródłem pesymizmu w Europie były informacje z Hiszpanii, gdzie parlament odrzucił projekt budżetu na 2019 rok, co zwiększyło prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów na Półwyspie Iberyjskim.   ● [PLN]   Minorowe nastroje zapanowały także na peryferiach strefy euro, w tym w Polsce (max. EUR/PLN 4,3420, USD/PLN 3,8565). Straty walut EU ograniczyły doniesienia brytyjskich mediów, zwiększające nadzieje na miękki Brexit. Angus Walker z ITV News podsłuchał w hotelowym barze w Brukseli Olly'ego Robbinsa (głównego negocjatora warunków rozwodu ze strony UK), który rzekomo miał powiedzieć, że premier May postawi w ostatnim tygodniu marca brytyjskich deputowanych przed wyborem pomiędzy porozumieniem wynegocjowanym przez nią z UE, a znacznym wydłużeniem procesu opuszczenia Wspólnoty.   ● [SEK]   Na bladym tle europejskim pozytywnie wyróżniła się korona szwedzka (EUR/SEK min. 10,4081), która stała się beneficjentem optymistycznego przekazu zakończonego wczoraj posiedzenia Riksbanku. Ku zaskoczeniu inwestorów szwedzki bank centralny potwierdził swoje plany dot. podwyżki stóp procentowych w tym roku.   ● [USD]   Największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się jednak dolar. Dobrą atmosferę wokół zielonej waluty wzmocniły wyższe od prognoz styczniowe wyniki amerykańskiej inflacji CPI (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Mimo dobrego odbioru tej publikacji niepokoić mogła informacja o tym, że ceny konsumpcyjne wzrosły w USA najmniej od czerwca 2017 (1,6% w ujęciu rocznym).   [Juan]   Do grona zwycięzców najnowszej rozgrywki dołączył dziś rano chiński juan (USD/CNH min. 6,7697). Paliwem dla waluty Państwa Środka były lepsze od prognoz dane nt. handlu zagranicznego Chin, które pokazały wyższy od odczekiwań wzrost eksportu (9,1% r/r vs prognoza -3,2%) oraz mniejszy niż zakładano spadek importu (-1,5% r/r vs prognoza -10%) w styczniu.
Przed nami
Wysoka ranga wydarzeń zaplanowanych na dziś gwarantuje rynkowe emocje.   ● [Makro]   Już o godzinie 10:00 GUS ogłosi wstępny wynik PKB Polski w IV kwartale. Godzinę później poznamy analogiczne dane dla całej strefy euro. Natomiast po południu inwestorzy otrzymają nową dawkę danych z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich znajdą się informacje nt. inflacji cen producentów, cotygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz sprzedaży detalicznej.   ● [Dolar vs euro]   Jak łatwo zgadnąć zwycięzcę sesji na rynku EUR/USD wskażą lepsze wyniki makro (punkt wsparcia: 1,1250, punkt oporu: 1,1350).   ● [Geopolityka]   W międzyczasie należy nasłuchiwać wiadomości z Londynu i Pekinu. W stolicy Państwa Środka dziś do stołu negocjacyjnego wracają kluczowi negocjatorzy Chin i USA ds. polityki handlowej. Według „South China Morning Post” do rozmów w piątek dołączy sam prezydent ChRL Xi Jinping. Z kolei w brytyjskim paramencie posłowie będą mieli okazję debatować nad rekomendacjami dla rządu, dotyczącymi dalszych kroków w negocjacjach ws. Brexitu, a także złożyć poprawki do niewiążącej prawnie, ale istotnej politycznie uchwały w tej sprawie. Theresa May liczy, że deputowani udzielą dalszego poparcia dla jej prób uzyskania zmian dotyczących kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej.   [Scenariusze dla PLN]   Polscy importerzy będą cię cieszyć z lepszych danych z EU i gorszych z USA, z pro-handlowych sygnałów zza Wielkiego Muru oraz ze wzrostu szans na miękki Brexit (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000). Odwrotny scenariusz będzie sprzyjał eksporterom (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,8600).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.