Chiny: chwiejnie ale do przodu

(czwartek, 16-07, 8:00)

★ USA: produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu najbardziej od 1959 roku.
 Indeks NY Empire State osiągnął w lipcu najwyższy wynik od listopada 2018.
★ Chińska gospodarka urosła w II kw. bardziej od prognoz, ale sprzedaż detaliczna niespodziewanie spadła w czerwcu.
★ Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych, sprzedaż detaliczna w USA, amerykański raport jobless claims oraz indeks FED z Filadelfii.

Za nami
   ●
[Szczepionka]   Optymizm panujący na rynkach finansowych podtrzymały wczoraj nowe informacje o postępach w badaniach nad korona-szczepionką. Po tym jak we wtorek wieczorem Moderna podała, że wszyscy testowi pacjenci jej szczepionki wytworzyli neutralizujące przeciwciała, w środę nadeszły pozytywne informacje nt. wakcyny z Oxfordu. Wg przecieków prasowych brytyjska szczepionka obok przeciwciał generuje także komórki -T, co zdaniem ekspertów daje podwójnie pozytywny efekt.   ● [Makro]   Dobre nastroje inwestycyjne inspirowała także wiadomość o największym od 1959 roku wzroście amerykańskiej produkcji przemysłowej w czerwcu (5,4% vs prognoza 4,4%). Ponadto indeks NY Empire State pokazał w lipcu najwyższą od listopada 2018 aktywność w sektorze produkcyjnym w stanie Nowy Jork (17,2 pkt vs prognoza 9,25 pkt). Dodatkowym źródłem optymizmu były lepsze od przewidywań wyniki finansowe banku Goldman Sachs w II kw.   ● [FX]   W tych okolicznościach nie może dziwić, że bezpieczny dolar znalazł się w opałach (EUR/USD max. 1,1452 tj. najwyżej od 9 marca), a górę wzięły bardziej ryzykowne waluty spod znaku EM, w tym złoty (min. EUR/PLN 4,4672, USD/PLN 3,9028).   ● [OPEC, ChRL-USA cd.]   Zapał inwestorów do nowych zakupów walut z rynków wschodzących ograniczyła decyzja OPEC+ o zmniejszeniu cięć produkcji do 7,7 milionów baryłek dziennie, w porównaniu z rekordową obniżką o 9,7 mln b/d w okresie od maja do czerwca br. Zyski PLNa & EM uszczupliła także zapowiedź chińskiego MSZ dot. sankcji odwetowych na USA za „poważną ingerencję w sprawy Hongkongu i wewnętrzne sprawy Chin”. Ostatecznie po korekcie rynek walutowy zamknął się wczoraj w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,1409, EUR/PLN 4,4771, USD/PLN 3,9240.
Przed nami
   ● [Chiny]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji nastroje inwestycyjne mogą kształtować poranne dane z Chin. Większa niż zakładano dynamika odbicia PKB w II kw. (3,2% r/r vs prognoza 2,5 r/r) wskazuje, że chińska gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu, co powinno sprzyjać juanowi & EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9000) i szkodzić bezpiecznemu dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1460). Makro-niepokój wzbudziła jednak informacja o niespodziewanym spadku chińskiej sprzedaży detalicznej w czerwcu (-1,8% r/r vs prognoza 0,4%), który pokazuje, że ożywienie gospodarcze za Wielkim Murem jest chwiejne (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9700; punkt wsparcia EUR/USD: 1,1320).   ● [ECB]   W drugiej części dnia poznamy jeszcze decyzje ECB ws. stóp procentowych. Po czerwcowej decyzji Rady o zwiększeniu i wydłużeniu Pandemicznego Programu Zakupów Aktywów (PEPP), analitycy nie spodziewają się żadnych zmian w polityce monetarnej ECB na dzisiejszym posiedzeniu.   ● [USA]   Zdecydowanie więcej emocji budzą publikacje makro zza Atlantyku. O godzinie 14:30, równocześnie ogłoszone zostaną dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu, liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu oraz o aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA w lipcu (indeks Fed z Filadelfii).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.