Złoty w cieniu Hongkongu i ECB

(czwartek, 02-07, 8:00)


Polska: indeks PMI dla przemysłu osiągnął w czerwcu najwyższą wartość od 4 miesięcy.
Minister Finansów RP: odbicie gospodarcze w Polsce będzie zbliżone do litery „V”.
USA: majowy wynik zatrudnienia wg ADP zrewidowano w górę o prawie 6 milionów.
Indeks ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego zanotował największy miesięczny wzrost od sierpnia 1980.
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy, wnioski o zasiłek w USA oraz bilans handlowy Stanów Zjednoczonych.

Za nami
Mimo sprzyjających okoliczności, złoty rozpoczął drugą połowę roku pod kreską.   ● [PMI]   Naszej waluty nie obronił nawet najwyższy od czterech miesięcy wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu (notujący wzrost z 40,6 pkt w maju do 47,2 pkt w czerwcu, wobec prognozowanych 46,5). Polska waluta zlekceważyła nie tylko dane dot. koniunktury, świadczące, że krajowe firmy wychodzą na prostą ale także słowa ministra finansów RP Tadeusza Kościńskiego, który powiedział, że odbicie gospodarcze nad Wisłą będzie w stylu litery „V”. Położenia PLNa nie zmieniły również pozytywne sygnały z rynków globalnych. W Europie większość przemysłowych wskaźników PMI przekroczyła prognozy rynkowe. Odnosząc się do sytuacji w strefie euro Chris Williamson (główny ekonomista instytutu IHS Markit) przyznał, że „przemysł notuje silne odrodzenie”. Jednak najbardziej zaskoczył indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu, który zanotował największy miesięczny wzrost od sierpnia 1980, meldując się powyżej granicy 50 pkt (52,6 pkt vs prognoza 49,6), oddzielającej ekspansję od regresu (EUR/USD max. 1,1276).   ● [ADP]   Ponadto w opublikowanym wczoraj raporcie ADP (informującym o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym) zrewidowano w górę dane za maj o prawie 6 mln (z -2,7 mln do +3,06 mln). Dodatkowym źródłem optymizmu był news o pozytywnych wynikach testów szczepionki na koronawirusa wynalezionej wspólnie przez Pfizer i BioNTech.   ● [Minusy]   Na złotego (max. EUR/PLN 4,4805, USD/PLN 3,9876) oraz inne ryzykowne aktywa cieniem kładł się pierwszy masowy protest w Hongkongu od czasu wprowadzenia w życie nowego prawa o bezpieczeństwie państwowym przez ChRL. Walutom EU nie przysłużyła się także wypowiedź głównego ekonomisty ECB Philipa Lane'a, który zasygnalizował pauzę w działaniach monetarnych Banku.
Przed nami
   ● [Raport DP]   Wobec skróconego tygodnia pracy w USA (w związku z obchodami Dnia Niepodległości), dziś czeka nas publikacja czerwcowego raportu Departamentu Pracy USA. Analitycy oczekują odbudowy 3 milionów miejsc pracy oraz spadku stopy bezrobocia do 12,3% (z 13,3% w maju).   ● [Scenariusze]   Jeżeli rynek walutowy zareaguje analogicznie jak przy publikacji majowego raportu DP, to w przypadku lepszych danych należy się liczyć z droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1185) i tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,9900). Natomiast gorsze wyniki ze Stanów mogą doprowadzić do odpływu kapitału, do odradzającej się ekonomicznie Europy (punkt oporu EUR/USD: 1,1280; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9400).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Równocześnie (tj. o g. 14:30) amerykańska administracja poinformuje nas o dynamice płac, liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz bilansie handlu zagranicznego. Ewentualny wzrost deficytu może być okazją do protekcjonistycznych wypowiedzi Trumpa pod adresem Chin oraz Unii Europejskiej, co byłoby wodą na młyn bezpiecznego dolara.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.