Badania nad szczepionką i Wall Street zarażają optymizmem

(środa, 15-07, 8:00)
 

 Wall Street: banki JP Morgan i Citigroup ogłosiły lepsze od prognoz wyniki finansowe za II kw.
★ USA: w czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od 2012 (m/m).
 Moderna (USA): wszyscy z 45 pacjentów, którym podano korona-szczepionkę we wczesnej fazie testów, wytworzyli neutralizujące przeciwciała.
 Kurs EUR/USD osiągnął najwyższy poziom od 10 marca br.
★ Trump nałożył sankcje na Chiny oraz odebrał Hongkongowi specjalny status w relacjach handlowych z USA.
★ Kalendarz Eko: inflacja w PL, szczyt OPEC, amerykański indeks NY Empire State oraz produkcja przemysłowa w USA.


Za nami
We wtorek złoty odzyskał część strat poniesionych w powyborczy poniedziałek.   ● [USA]   Nastroje wokół PLNa (oraz innych walut EM) polepszyło ogłoszenie wyższych od prognoz wyników finansowych za II kw. przez amerykańskie banki JP Morgan oraz Citigroup. Klimat inwestycyjny poprawiła także wiadomość o największym od 2012 wzroście cen konsumpcyjnych w USA (CPI: z -0,1% m/m w V do +0,6% w VI, przy prognozie 0,5%). Podobny efekt miał news o tym, że biotechnologiczna Moderna rozpocznie od 27 lipca br. późną-fazę testów nad szczepionką na koronawirusa. Firma poinformowała, że wszyscy z 45 pacjentów, którym podano potencjalną korona-szczepionkę, we wczesnym etapie badań wytworzyli neutralizujące przeciwciała.   ● [EU]     Wzrost nadziei na wewnątrz-unijny kompromis ws. utworzenia korona-funduszu, podczas piątkowo-sobotniego szczytu w Brukseli, zachęcił inwestorów do zakupu walut EU (zwłaszcza euro). Zyski EUR (EUR/USD max. 1,1423 tj. najwyżej od 10 marca) oraz CEE (min. EUR/PLN 4,4693, USD/PLN 3,9144) mogły być jeszcze większe, gdyby nie gorsze od prognoz wyniki gospodarki europejskiej. Z oczekiwaniami rynku minęły się dane nt. produkcji przemysłowej w Eurolandzie (12,4% m/m w V vs prognoza 14,5%) oraz dot. nastrojów analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech (ZEW: 59,3 pkt w VII vs prognoza 60 pkt).   ● [Chiny]   Do większych zakupów PLNa i innych ryzykownych aktywów nie zachęcała również zapowiedź Chin o nałożeniu sankcji na amerykańskiego producenta broni Lockheed Martin. Wydarzyło się to po tym, jak władze USA zgodziły się na sprzedaż Tajwanowi części do systemu obrony rakietowej, wyprodukowanego przez koncern zbrojeniowy. Ponadto ambasada ChRL w Waszyngtonie oceniła poniedziałkowe odrzucenie przez Stany Zjednoczone chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim za całkowicie nieuzasadnione i zarzuciła im wywoływanie niepotrzebnych napięć w regionie. Późnym wieczorem prezydent Trump poinformował, że podpisał ustawę nakładającą sankcje na Chiny oraz rozporządzenie odbierające Hongkongowi specjalny status w relacjach handlowych z USA. ● [PL] Złotemu nie przysłużyła się także pesymistyczna projekcja NBP dot. tegorocznego PKB PL (-5,7%) oraz raport agencji Moody's. Jej analitycy napisali, że prawdopodobna kontynuacja osłabiania siły instytucjonalnej po wyborach prezydenckich jest negatywna dla ratingu naszego kraju.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Przed nami kolejny dzień zapełniony ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi. Tym razem na pierwszym planie znajdą się dane z USA oraz szczyt OPEC. Według Wall Street Journal, Arabia Saudyjska naciska aby inni członkowie Kartelu zwiększyli produkcję ropy o ok 2,2 mln baryłek dziennie.   ● [Scenariusze dla PLNa]   Przeforsowanie tych działań będzie skutkować spadkiem cen ropy oraz przeceną petro-walut i ich wschodzących przyjaciół, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9700). W przypadku prolongaty dotychczasowych limitów wydobycia (9,6 mln b/d), waluty te powinny się umocnić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9100). Warunkiem koniecznym dla urzeczywistnienia drugiego scenariusza jest materializacja prognoz, zakładających dalsze odbicie amerykańskiej produkcji przemysłowej w czerwcu oraz wzrost aktywności w sektorze produkcyjnym w stanie Nowy Jork w lipcu.   ● [Scenariusze dla USD]   W G10 nadal obowiązuje prawidłowość: lepsze dane = słabszy dolar (punkt oporu EUR/USD 1,1425) i na odwrót (punkt wsparcia: 1,1320). W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze finalne dane GUS o inflacji w czerwcu. Jednak na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy wypatrują już jutrzejszych bardzo ważnych wyników z Chin dot. PKB w II kw. oraz produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.