Rachunek wyborczy i weto oszczędnej piątki

(wtorek, 14-07, 8:00)

FT: oszczędna czwórka + Finlandia nalegają na obniżenie wartości funduszu odbudowy gospodarki.
Koronawirus: największy dobowy wzrost nowych zachorowań na świecie.
USA: roszczenia Chin na Morzu Południowochińskim są bezprawne.
Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od 26 maja br.
Kalendarz Eko: produkcja w Eurolandzie, niemiecki indeks ZEW, decyzja RPP ws. stóp procentowych, inflacja w USA i otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek z Wall Street. 
 
Za nami
Powyborczy poniedziałek ostatecznie przyniósł osłabienie złotego.   ● [EU]   Powodem do niepokoju dla PLNa był news Financial Times o tym, że „oszczędna czwórka” (Austria, Holandia, Dania i Szwecja) oraz Finlandia nalegają na obniżenie planowanego w Brukseli funduszu odbudowy gospodarki (obecna propozycja programu wynosi 750 mld EUR). Zdaniem analityków FT twarde stanowisko ww. krajów zapowiada trudne negocjacje podczas piątkowo-sobotniego szczytu przywódców państw Unii. Warto pamiętać, że Polska może być jednym z największych beneficjentów tego korona-funduszu. Dodatkowo dostęp do niego może być utrudniony z powodu reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy, którego wybór nie ułatwi rozwiązania sporu z Komisją Europejską w sprawie przestrzegania przez nasz kraj unijnych standardów praworządności.   ● [Wirus, USA-ChRL]   Zmartwieniem dla inwestorów z rynków wschodzących (max. EUR/PLN 4,4956, USD/PLN 3,9650) była także pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna. WHO poinformowała w niedzielę o kolejnym dobowym rekordzie nowych zachorowań na Covid-19 na świecie. Z powodu ekspansji wirusa w Kalifornii (najbardziej zaludnionym stanie USA) ponownie zostały zamknięte restauracje, bary, kina, siłownie, muzea i kościoły. Rynkowe napięcie zwiększył komunikat USA, które uznały roszczenia Chin na Morzu Południowochińskim za bezprawne.   ● [Szczepionka]   Klimat wokół PLNa i innych ryzykownych aktywów (EUR/USD max. 1,1375) poprawiła decyzja amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o przyznaniu oznaczenia "fast track" (przyspieszającej procesy związane z badaniem) dwóm eksperymentalnym szczepionkom na koronawirusa, wynalezionym wspólnie przez Pfizera i BioNTech. Straty złotego ograniczają także poranne dane nt. handlu zagranicznego Chin, które pokazały niespodziewany wzrost importu oraz eksportu w czerwcu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).
Przed nami
Bogaty Kalendarz Eko zwiastuje ciekawy dzień na rynkach finansowych.   ●
[Makro, Wall Street]   O godzinie 11:00 równocześnie poznamy majowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro oraz sierpniową wartość indeksu ZEW, obrazującego nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Z kolei po południu (tj. o g. 14:30) zobaczymy jak kształtowały się ceny konsumpcyjne w USA. Na agendzie także otwarcie przez amerykańskie banki sezonu publikacji wyników uzyskanych przez spółki z Wall Street w II kwartale, czyli w okresie, w którym obowiązywały największe korona-ograniczenia.   ● [Scenariusze]   Lepsze dane makro i mikro z obu stron Atlantyku zwiększą nadzieje na szybką globalną regenerację gospodarczą po pandemii, co będzie sprzyjać zakupom walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9300) i sprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1375). W przypadku słabszych wyników inwestorzy przejdą w bezpieczny tryb i trzeba się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9800; punkt wsparcia EUR/USD 1,1295).   ● [RPP]   W dniu dzisiejszym nie zabraknie również ważnych wydarzeń krajowych. Swoje posiedzenie zakończy Rada Polityki Pieniężnej. Praktycznie wszyscy analitycy spodziewają się pozostawienia głównej stopy referencyjnej NBP na dotychczasowym poziomie (0,10%). Warto jednak zwrócić uwagę na komunikat Banku, w którym Rada ponownie może odnieść się do spadającej wartości złotego.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.