EU-UK: Rybołówstwo ością niezgody

 (środa, 23-12, 8:00)

Bloomberg: Unia Europejska odrzuciła poniedziałkową propozycję Johnsona dot. 30-procentowej redukcji połowów na wodach brytyjskich.
USA: w grudniu zaufanie konsumentów niespodziewanie spadło.
W III kwartale br. gospodarka Stanów Zjednoczonych odbiła o 33,4% p.a.
Trump nie podpisał ustawy o nowym pakiecie stymulacyjnym, gdyż domaga się większego wsparcia.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe, wniosków o zasiłek, inflacji PCE core oraz sprzedaży nowych domów.

Za nami

Aktywność na rynkach finansowych spada, gdyż inwestorzy rozpoczęli odliczać godziny do Świąt Bożego Narodzenia. Brytyjska mutacja koronawirusa oraz niepewność o finał negocjacji handlowych EU-UK ciążą funtowi (GBP/USD min. 1,3319), euro oraz złotemu (max. EUR/PLN 4,5160, USD/PLN 3,7058).   ● [Brexit]   Agencja Bloomberga podała wczoraj, że Bruksela odrzuciła poniedziałkową propozycję Johnsona dot. 30-procentowej redukcji połowów na wodach brytyjskich. W tym miejscu warto wspomnieć, że jeszcze w poprzednim tygodniu Wyspiarze żądali 60 procentowego cięcia, a Unia zgadzała się na obniżkę o 25%.   ● [USD]   Zyski konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,2152) ograniczał jednak niespodziewany spadek indeksu zaufania amerykańskich konsumentów w grudniu (Conference Board: 88,6 pkt vs prognoza 97,5; poprzednio 92,9 pkt). Z oczekiwaniami analityków minęły się także listopadowe dane o sprzedaży domów na rynków wtórnym za oceanem (6,69 mln vs prognoza 6,7 mln). Makro-pocieszeniem dla dolara była wiadomość o nieco większym, niż zakładano odbiciu gospodarki USA w III kwartale (33,4% p.a. vs prognoza 33,1%).

Przed nami
    ● [USA]   Dziś otrzymamy kolejny zestaw informacji z gospodarki amerykańskiej. W niej znajdą się dane nt. zamówień na dobra trwałe w listopadzie, cotygodniowej liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych, inflacji PCE core, nastrojów konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan), sprzedaży nowych domów oraz zmiany zapasów paliw wg EIA. Lepsze od prognoz wyniki poprawią pozycję dolara przed Świętami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2150), a słabsze będą dla niego kolejnym wyzwaniem (punkt oporu EUR/USD: 1,2260).   ● [Brexit]   Potencjalne zmiany na rynkach USD/EU będą ograniczone oczekiwaniem na ostatni akord negocjacji handlowych Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. Deal będzie najlepszym gwiazdowym prezentem dla funta, euro i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6600), a fiasko rozmów przyniesie im rózgę pod choinkę (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7300). Podczas Świąt warto również śledzić na bieżąco informacje nt. sytuacji epidemiologicznej na świecie. To one będą kształtować klimat inwestycyjny na przełomie roku. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Zamknięte granice, strach bez granic

 (wtorek, 22-12, 8:00)

 Pandemia: nową odmianę koronawirusa wykryto w UK. Ma aż 22 mutacje i rozprzestrzenia się 70% szybciej niż pierwotny szczep choroby.
 GUS: w listopadzie polska sprzedaż detaliczna spadła mniej, niż oczekiwano.
 Europejska Agencja Leków autoryzowała korona-szczepionkę wynalezioną wspólnie przez Pfizera i BioNTech.
 Kalendarz Eko: dane z USA: finalny PKB USA w III kw., indeks zaufania konsumentów oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym.

Za nami
   ● [Wirus]   W poniedziałek na rynkach finansowych zapanował strach przed nowym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2, który został wykryty w Wielkiej Brytanii. Według wirusologów nowa odmiana (określana VUI-202012/01) ma aż 22 mutacje i rozprzestrzenia się 70% szybciej niż pierwotny patogen.   ● [Reakcja obronna]   W obawie przed jego ekspansją rząd w Londynie znacząco ograniczył planowane poluzowanie restrykcji na Boże Narodzenie, a wiele państw wstrzymało ruch pasażerski z UK, co dobiło niepewnego umowy handlowej z EU funta (GBP/USD min. 1,3204). Nerwowość udzieliła się graczom z rynków akcji (DAX: -2,82%, WIG20: -3,26%), paliw (Brent: -2,58%) oraz walut EM (max. EUR/PLN 4,5255, USD/PLN 3,7301). Skalę globalnego niepokoju obrazuje wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się wczoraj na najwyższym poziomie od 4 listopada br. Szukając bezpiecznego schronienia dla kapitału inwestorzy przypomnieli sobie przez chwilę o dolarze (EUR/USD min. 1,2130). Jednak wkrótce potem nastroje inwestycyjne na Starym Kontynencie poprawiła autoryzacja korona-szczepionki Pfizera i BioNTech przez Europejską Agencję Leków. Co ważne EMA podała, że zatwierdzona wakcyna najprawdopodobniej będzie skutecznie chronić przed najnowszą odmianą wirusa z UK.   ● [GUS]   Lokalnym wsparciem dla złotego była wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku polskiej sprzedaży detalicznej w listopadzie (-5,3% r/r vs prognoza -7,4%).

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują nowe dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Najbardziej wyczekiwaną przez inwestorów informacją jest aktualna wartość indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Jego duża waga bierze się stąd, że zaufanie konsumentów wpływa na poziom konsumpcji, która w Stanach odpowiada za 2/3 amerykańskiego PKB.   ● [Scenariusze]  Ankietowanych (i dolara) cieszyć będą wiadomości o pierwszych korona-szczepieniach za oceanem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2130), a martwić ew. kolejne dowody na pogarszający się stan amerykańskiej gospodarki i na słabnący rynek pracy (punkt oporu EUR/USD: 1,2260). Obok indeksu CB, poznamy dziś także finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w III kw. oraz listopadowy wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym. Bez względu na to, w którą stronę podąży dolar, złoty i inne waluty rynków wschodzących (EM), znajdą się na przeciwległym końcu rynkowej huśtawki (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7300; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6600).   ● [Wirus, Brexit]   Waluty EU pozostają także zakładnikiem nowych informacji nt. rozprzestrzeniania się brytyjskiej odmiany koronawirusa i skuteczności dotychczasowych szczepionek. Inwestorzy z rynków EUR, CEE i GBP z niecierpliwością czekają również na finał negocjacji handlowych pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Dwie narodowe pieczenie na jednym ogniu

(poniedziałek, 21-12, 8:00)

PAP: w piątek NBP interweniował na rynku walutowym aby osłabić złotego.
GUS: w listopadzie polska produkcja przemysłowa wzrosła dużo bardziej niż oczekiwano.
FT: negocjacje handlowe EU-UK zostały zblokowane przez rybołówstwo.
IFO: w grudniu nastroje niemieckich przedsiębiorców poprawiły się.

Amerykańscy Kongresmeni osiągnęli porozumienie ws. nowego pakietu fiskalnego (wartego 900 mld USD).
Kalendarz Eko: dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. 


Za nami
Piątkowa sesja przyniosła sporą przecenę złotego (max. EUR/PLN 4,5183 tj. +1,27%, USD/PLN 3,7032 tj. +1,72%).   ● [NBP]   Za jej skalę odpowiada Narodowy Bank Polski, który interweniował na rynku walutowym, aby osłabić narodową walutę. Działania te potwierdziło źródło Polskiej Agencji Prasowej zbliżone do NBP. Zdaniem niektórych analityków krajowy bank centralny może w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: po pierwsze zwiększyć konkurencyjność polskiego eksportu i po drugie podbić rynkową wycenę rezerw walutowych Banku na koniec roku, co zapewni mu sowity zysk (który ostatecznie w formie dywidendy zasili państwową kasę).   ● [Brexit]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa oraz innych walut EU były obawy o finał negocjacji handlowych Brukseli i Londynu, gdyż Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości odbiorcą polskiego eksportu. Financial Times podał w niedzielę, że rozmowy zostały zblokowane przez rybołówstwo, co od rana ciąży funtowi (1,3285). Kolejnym zmartwieniem dla szterlinga jest mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 na Wyspach.   ● [GUS, IFO]   Straty złotego amortyzowała wiadomość o nadspodziewanym wzroście krajowej produkcji przemysłowej w listopadzie (5,4% r/r vs prognoza 3%), która dowodzi, że polska gospodarka dużo lepiej radzi sobie z jesienną falą pandemii niż z wiosenną. Z kolei pozycji euro (EUR/USD min. 1,2168) bronił wyższy, niż zakładano wynik indeksu IFO, który pokazał, że w grudniu nastroje niemieckich przedsiębiorców nieoczekiwanie poprawiły się (92,1 pkt vs prognoza 90 pkt; poprzednio 90,9 pkt).


Przed nami
   ● [PLN]   Świąteczny tydzień rozpocznie się od publikacji listopadowych danych GUS o sprzedaży detalicznej. Wobec wprowadzenia czerwonej strefy na terenie całego kraju oraz zamknięciu wielu punktów handlowych w ubiegłym miesiącu, analitycy spodziewają się jej spadku aż o 7,4% (z -2,1% w październiku). Potencjalnie jeszcze gorszy wynik może bardziej zmartwić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7100). W przypadku mniejszego tąpnięcia polska waluta powróci do trendu wzrostowego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,4280, USD/PLN 3,6100).   ● [EUR/USD]   Brak nowych publikacji z Eurolandu i USA będzie sprzyjał konsolidacji popularnego eurodolara. Jej przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne tj. najbliższe punktu wsparcia 1,2160 i oporu 1,2280. Makro-rekompensatą dla graczy z rynku EUR/USD będzie wtorek i środa, kiedy poznają dane z USA nt. zaufania konsumentów oraz inflacji (PCE core). W związku z okresem przedświątecznym należy się liczyć ze spadkiem aktywności i płynności na rynkach walutowych.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Duże postępy euro

 (piątek, 18-12, 8:00)

Minister zdrowia RP: wprowadzamy kwarantannę narodową od 28 grudnia do 17 stycznia.
GUS: w grudniu nastroje polskich konsumentów poprawiły się.
Barnier (KE) w negocjacjach handlowych z UK poczyniono „duże postępy”.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od 3 miesięcy.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce oraz wskaźnik IFO z Niemiec.

Za nami

   ● [PL]   Wczorajsze dane GUS pokazały zaskakującą odporność polskiego rynku pracy na drugie uderzenie koronawirusa (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Wbrew przewidywaniom, listopad nie przyniósł spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Pozytywnie zaskoczyła także wiadomość o nadspodziewanym wzroście wynagrodzeń. Dodatkowym źródłem optymizmu dla złotego był wzrost wskaźników BWUK i WWUK, które dowiodły, że w grudniu nastroje polskich konsumentów poprawiły się. Ze szczegółów raportu wynika, że ankietowani mniej obawiają się utraty pracy i negatywnego wpływu Covid-19 na ich sytuację finansową.   ● [Brexit]   Dobry klimat wokół naszej waluty podtrzymały słowa Barniera z KE o tym, że w negocjacjach handlowych z UK poczyniono „duże postępy”. Nadzieje na unijno-brytyjskie porozumienie podkręciły przede wszystkim notowania funta (GBP/USD max. 1,3623) oraz euro (EUR/USD max. 1,2273). Korzystne informacje dla wspólnej waluty oraz złotego utrzymały rynek EUR/PLN w przedziale od 4,4284 do 4,4445.   ● [USD]   Jednocześnie straty konkurencyjnego dolara wobec walut europejskich pogłębił najwyższy od 3 miesięcy wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (885 tys. vs prognoza 800 tys.). Spadek kursu USD/PLN (min. 3,6168) limitowała zapowiedź ministra zdrowia RP dotycząca „narodowej kwarantanny” w okresie od 28 grudnia do 17 styczna.   ● [USA-ChRL]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa (oraz innych ryzykownych aktywów) są przecieki Reutersa z Waszyngtonu. Wg źródeł agencji amerykańska administracja ma dodać ok 80 chińskich firm do tzw. czarnej listy.


Przed nami
Dziś dowiemy się jak radził sobie polski przemysł w listopadzie oraz poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców. Źródłem tych informacji będą dane GUS o produkcji przemysłowej oraz indeks IFO.   ● [EUR]   Rzecz jasna dla inwestorów globalnych ważniejsze będą informacje zza Odry. Nadzieją dla euro są wysokie wyniki wskaźników ZEW oraz PMI (punkt oporu EUR/USD: 1,2280). W razie zaskakującego pogorszenia klimatu biznesowego za Odrą należy się liczyć z korektą spadkową wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD 1,2220).   [PLN]   Równie istotnym wydarzeniem dla przebiegu sesji na rynku PLN będzie ogłoszenie przez GUS listopadowego wyniku produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują wzrostu jej dynamiki z 1% r/r do 3%. Materializacja tej prognozy lub wynik wyższy przełoży się na droższego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,4280, USD/PLN 3,6100). Natomiast negatywna niespodzianka zagra przeciwko naszej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6700). Potencjalne zmiany na rynkach EUR i PLN będą ograniczone oczekiwaniem na wielki finał negocjacji handlowych Unii Europejskiej z Wielką Brytanią.  



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

EU na ścieżkach wzrostu i porozumienia

 Czwartek, 2020-12-17, godzina: 08:00


Aktywność w niemieckim przemyśle osiągnęła w grudniu najwyższy poziom od lutego 2018.
Von der Leyen (KE): jesteśmy obecnie na ścieżce do porozumienia handlowego z UK.
USA: w listopadzie sprzedaż detaliczna spadła dużo bardziej, niż oczekiwano.
FED będzie kontynuował program skupu obligacji do czasu znacznego postępu w realizacji jego celów mandatowych.
Kalendarz Eko: dane z PL nt. zatrudnienia i wynagrodzeń, krajowe wskaźniki BWUK i WWUK, inflacja HICP w EZ oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami

   ● [PMI]   Wczorajsze publikacje indeksów PMI pokazały, że europejskie firmy lepiej, niż wiosną zniosły powtórne zamknięcie największych gospodarek regionu z powodu 2-giej fali koronawirusa. Szczególnie in plus zaskoczyły wskaźniki dla sektora usług Francji oraz całego Eurolandu, które znacząco przebiły oczekiwania rynku. Pozytywną niespodzianką okazała się także wiadomość o najwyższej od 36 miesięcy aktywności w niemieckim przemyśle (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem ogłoszenia tych danych kurs EUR/USD po raz pierwszy od 2018 roku zameldował się powyżej granicy 1,2200 (max. 1,2243).   ● [Brexit]   Dodatkowym źródłem optymizmu dla euro oraz innych walut EU (min. EUR/PLN 4,4280, USD/PLN 3,6194) były słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o tym, że „jesteśmy obecnie na ścieżce do porozumienia” handlowego z Wielką Brytanią. Wg Financial Times brytyjscy posłowie zostali poinformowani o możliwym przedłużeniu przyszłotygodniowego posiedzenia Izby Gmin, aby zatwierdzić ewentualną umowę przed Świętami. Nadzieje na unijno-brytyjski happy-end podbiły kurs GBP/USD do najwyższego poziomu od maja 2018 (max. 1,3573).   ● [USA]   Jednocześnie na wartość dolara negatywnie oddziaływał dużo większy, niż zakładano spadek amerykańskiej sprzedaży detalicznej w USA (-1,1% m/m w XI vs prognoza 0,3%) oraz news Politico o tym, że amerykańcy rządzący są blisko porozumienia ws. nowego pakietu fiskalnego. Zielona waluta zmniejszyła część ww. strat po zakończonym wieczorem posiedzeniu Banku Rezerwy Federalnej. FED zapewnił, że będzie kontynuował program skupu obligacji do czasu „znacznego” postępu w realizacji celów mandatowych ale (wbrew oczekiwaniom niektórych analityków) nie zwiększył jego skali. Ponadto FED zrewidował w górę swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego za oceanem w latach 2020-2022, inflacji w latach 2021-2022 oraz obniżył szacunki dot. poziomu stopy bezrobocia w latach 2020-2023.  ● [ECB]   Z kolei zyski euro ograniczyła werbalna interwencja Françoisa Villeroy’a z EBC, który powiedział, że Bank jest gotów użyć wszystkich narzędzi, aby zrównoważyć negatywny wpływ kursu walutowego na inflację.

Przed nami

   ● [PLN]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji otrzymamy porcję ważnych informacji z polskiej gospodarki. O godzinie 10:00 GUS równocześnie opublikuje dane nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w listopadzie oraz zaufania konsumentów w grudniu (wskaźniki BWUK i WWUK). Lepsze wyniki (w stosunku do poprzedniego miesiąca) mogą dodać złotemu wigoru (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4280, USD/PLN: 3,6100), a gorsze zmniejszą jego aspiracje (punkty oporu EUR/PLN: 4,4650, USD/PLN: 3,6700).    ● [EUR/USD]   Rynek bazowy EUR/USD (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2170; punkt oporu: 1,2260) będzie podążał za publikacjami z Eurolandu (inflacja HICP) oraz USA (indeks FED z Filadelfii, raport jobless claims, pozwolenia i rozpoczęte budów domów). Niezależnie od napływających danych makro, gracze walutowi pozostają zakładnikami wyniku dogrywki w negocjacjach handlowych pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Przewodnicząca KE powiedziała wczoraj, że kwestia rybołówstwa jest teraz ostatnią poważną przeszkodą w umowie, ponieważ wg Johnsona Wielka Brytania ma „naturalne prawo” do kontrolowania własnych wód.   [GBP]   Inwestorzy z rynku GBP czekają także na konkluzje z dzisiejszego posiedzenia Banku Anglii. Analitycy oczekują utrzymania monetarnego statusu quo, choć ostrzegają że w przypadku braku deal’u z Unią na kolejnym spotkaniu BoE może wprowadzić ujemne stopy procentowe oraz zwiększyć program QE.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Torysi witają się z gąską

(środa, 16-12, 8:00)

 
Za nami ...
Przed nami ...



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Wszelkie szanse powodzenia funta i walut EU

(wtorek, 15-12, 8:00)

Barnier (KE): naszym obowiązkiem jest dać rozmowom [EU-UK] wszelkie szanse powodzenia.
Wiceprezes Moderny: spodziewamy się otrzymać 12 stycznia zgodę na stosowanie naszej korona-szczepionki w Europie.
Kropiwnicki (RPP): w drugiej połowie 2021 rozważałbym celowość rozpoczęcia ostrożnego podnoszenia stóp NBP.
Kolegium Elektorów USA zaakceptowało wybór Joe Bidena na prezydenta.
Kalendarz Eko: finalne dane o polskiej inflacji CPI, amerykański indeks NY Empire State oraz produkcja przemysłowa USA.

Za nami

   ● [Brexit]   Nowy tydzień rozpoczął się od umocnienia walut europejskich. Funt i waluty EU zyskały po tym, jak Wielka Brytania i Unia Europejska zgodziły się w niedzielę kontynuować rozmowy ws. nowej umowy handlowej, która miałaby obowiązywać po Brexicie, a główny negocjator z ramienia KE powiedział, że porozumienie nadal jest możliwe. Michel Barnier napisał wczoraj na Twitterze, że „naszym obowiązkiem jest dać rozmowom wszelkie szanse powodzenia”.   ● [Szczepionka]   Dodatkowym źródłem optymizmu na Starym Kontynencie (EUR/USD max. 1,2177) były słowa wiceprezesa Moderny Dana Stanera o tym, że spodziewa się 12 stycznia otrzymać zgodę na stosowanie korona-szczepionki w Europie.   ● [RPP, GUS]   Lokalnym wsparciem dla złotego była opinia Jerzego Kropiwnickiego z RPP, który „nie widzi powodów dla dalszego obniżania stóp procentowych w najbliższym czasie”. Dodał, że „w drugiej połowie 2021 rozważałby celowość rozpoczęcia ostrożnego ich podnoszenia". Pomocne dla PLNa okazały (min. EUR/PLN 4,4291, USD/PLN 3,6404) się także dane GUS nt. bilansu płatniczego, które pokazały znaczny wzrost nadwyżek w obrotach na rachunku bieżącym (z 1072 mln EUR we IX do 2241 mln w X) oraz na saldzie towarowym w październiku (z 1238 mln EUR do 1732 mln).   ● [Korona-blokady]   Zyski funta (GBP/USD max. 1,3435) i innych ryzykownych aktywów ograniczyła wiadomość o tym, że Londyn został umieszczony w trzeciej, najwyższej kategorii korona-ograniczeń z powodu szybko wzrastającej liczby przypadków nowych zachorowań nad Tamizą. Podobny los spotkać może mieszkańców Nowego Jorku, przed czym ostrzegł wczoraj burmistrz „Wielkiego Jabłka” Bill De Blasio.   ● [ChRL]   Pocieszeniem mogą być dobre, nocne dane z Chin o produkcji przemysłowej (7% r/r tj. najwyżej w tym roku) i sprzedaży detalicznej w listopadzie (5% r/r).

Przed nami

   ● [Produkcja USA]   Dziś warto skupić się na publikacjach danych z amerykańskiego przemysłu. O godzinie 14:30 ogłoszona zostanie grudniowa wartość indeksu New York Empire State. Wskaźnik ten powstaje na podstawie ankiet wysyłanych pierwszego dnia każdego miesiąca do około 200 czołowych managerów lub prezesów firm sektora produkcyjnego na terenie stanu Nowy Jork. Respondenci odpowiadają na pytania dotyczące zmian zaobserwowanych w ich przedsiębiorstwach w poprzednim miesiącu oraz oceniają perspektywy na najbliższe 6 miesięcy. 45 minut później (tj. o g. 15:15) poznamy listopadowy wynik produkcji przemysłowej w całych Stanach.   ● [Scenariusze]   Gorsze od prognoz wyniki zwiększą presję na dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez FED podczas rozpoczynającego się dzisiaj dwudniowego posiedzenia Komitetu, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2180) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4175, USD/PLN: 3,6300). Lepsze dane mogą poprawić kondycję słabego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2125; punkty oporu EUR/PLN: 4,4650, USD/PLN: 3,6850).   ● [Geopolityka]   Inwestorzy pozostają wyczuleni na wiadomości dot. koronawirusa oraz negocjacji handlowych EU-UK.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Twarde Święta, twardy Brexit coraz bliżej

(poniedziałek, 14-12, 8:00)

Premier UK i i przewodnicząca KE zgodzili się na dodatkową rundę rozmów handlowych.
USA: Federalna Agencja Żywności i Leków wydala zgodę na użycie korona-szczepionki wynalezionej wspólnie przez Pfizera i BioNTech.
Rząd Niemiec wprowadził twardy lockdown, który będzie obowiązywał od 16-12 do 10-01.
Kalendarz Eko: dane o produkcji w Eurolandzie oraz o sprzedaży i produkcji w Chinach. 

Za nami
   ●
[Brexit]   Koniec tygodnia przyniósł dalszy wzrost obaw przed twardym Brexitem. Niepokój wśród inwestorów wzniecały słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, która powiedziała w piątek unijnym przywódcom, że ma „ niskie oczekiwania ” na umowę handlową z UK. W podobnym tonie zabrzmiał brytyjski premier Boris Johnson, który powtórzył, że prawdopodobnie deal'u z Unią nie będzie. Taka percepcja szkodziła funtowi (min. GBP/USD 1,3139, GBP/PLN 4,8029) oraz walutom EU (min. EUR/USD 1,2105, max. EUR/PLN 4,4643, USD/PLN 3,6838). Dodatkowym obciążeniem dla szterlinga była wypowiedź prezesa Banku Anglii. Andrew Bailey oznajmił, że zdolność BoE do przeciwdziałania wszelkim zakłóceniom i zmienności na rynkach finansowych po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu jest ograniczona. Jeżeli ogłoszona w niedzielę przez Johnsona i von der Leyen „dodatkowa negocjacyjna mila” nie przyniesie porozumienia to od 1 stycznia 2021 roku handel między krajami Wspólnoty a Wielką Brytanią będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu, czyli powrócą m.in. cła i kwoty ilościowe.   ● [USA]   Dodatkowym zmartwieniem dla inwestorów były przeciągające się rozmowy ws. nowego pakietu stymulacyjnego w USA. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zasugerowała, że spór w tej sprawie może przeciągnąć się poza Boże Narodzenie. Straty PLNa i innych ryzykownych aktywów ograniczyła zgoda amerykańskiej Federalnej Agencji Żywności i Leków na stosowanie korona-szczepionki wynalezionej wspólnie przez Pfizera i BioNTech. 

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Podczas najbliższej doby poznamy ważne dane z gospodarki europejskiej oraz chińskiej. O godzinie 11:00 Eurostat poda październikowy wynik produkcji przemysłowej w Eurolandzie. Analitycy oczekują jej wzrostu z -0,4% m/m (we wrześniu) do 2%. Wyższy rezultat poprawi pozycję startową euro w rozpoczynającym się tygodniu (punkt oporu EUR/USD: 1,2175), a niższy ją pogorszy (punkt wsparcia: 1,2080). PLN bardziej czeka na nocne publikacje z Chin. O godzinie 3:00 tamtejszy urząd statystyczny poinformuje nas jak w listopadzie kształtowała się sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa za Wielkim Murem. Lepsze dane zwiększą atrakcyjność juana oraz jego przyjaciół z EM (punkty wsparcia EUR/PLN 4,4175, USD/PLN 3,6300), a gorsze zmniejszą zaufanie do nich (punkty oporu EUR/PLN: 4,4650, USD/PLN: 3,6850).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach poznamy jeszcze wstępne wartości indeksów PMI w grudniu oraz listopadowe wyniki sprzedaży i produkcji w USA. Nie zabraknie także danych z krajowego podwórka dot. zaufania konsumentów, przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń oraz produkcji przemysłowej.   ● [Geopolityka]   Gorącymi tematami będą też: głosowanie Kolegium Elektorów USA, Brexit oraz rozpoczęcie procesu korona-szczepień przez poszczególne państwa. Jak wczoraj ogłosiła kanclerz Angela Merkel, Niemcy czeka wcześniej kolejny twardy lockdown (od 16-12 do 10-01).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Budżet EU vs Weto: 27:0, ECB vs EUR: 0:1

(piątek, 11-12, 8:00)

Przewodniczący Rady Europejskiej: unijni przywódcy osiągnęli porozumienie ws. budżetu i funduszu odbudowy.
ECB zwiększył Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych o 500 mld EUR i wydłużył czas jego obowiązywania do marca 2022.
Lagarde: ECB nie ma określonego celu w zakresie kursu walutowego, ale będzie bardzo uważnie go monitorował.
Premier UK: istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej nie uda się osiągnąć porozumienia handlowego.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od 3 m-cy.
Kalendarz Eko: cd. szczytu EU, inflacja PPI w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami

W czwartek inwestorzy żyli głównie informacjami z Frankfurtu oraz z Brukseli.   ● [ECB]   Na wczorajszym posiedzeniu Europejski Bank Centralny zwiększył Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych (PEPP) o 500 mld EUR i wydłużył czas jego obowiązywania do marca 2022. Mimo tej decyzji kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,2100 (max. 1,2163) gdyż na konferencji prasowej prezes ECB nie odniosła się w zdecydowany sposób do ostatniej aprecjacji wspólnej waluty. Christine Lagarde powiedziała, że Bank nie ma określonego celu w zakresie kursu EUR, ale będzie go bardzo uważnie monitorował, ponieważ jego wzrost ma negatywny wpływ na inflację. Najnowsze prognozy makroekonomiczne pokazały, że w stosunku do wrześniowej projekcji Rada Prezesów obniżyła swoje oczekiwania dot. wzrostu cen konsumpcyjnych w 2020 (0,2% vs 0,3% we IX) i w 2022 roku (1,1% vs 1,3% we IX). Mało gołębi przekaz z ECB zaszkodził walutom CEE, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,4339, USD/PLN 3,6676).   ● [Szczyt EU]   Straty polskiej waluty zredukowały optymistyczne wiadomości ze szczytu Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował wieczorem, że unijni przywódcy osiągnęli porozumienie ws. budżetu i funduszu odbudowy.   ● [Brexit]   Największym przegranym wczorajszej sesji był funt (GBP/USD min. 1,3256), któremu zaszkodziło ostrzeżenie premiera Johnsona. Wg niego istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej nie uda się osiągnąć porozumienia handlowego.   ● [USD, ropa]   Los szterlinga podzielił dolar, któremu ciążyła wiadomość o najwyższej od 3 miesięcy liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (853 tys. vs prognoza 730 tys.). Na zrównoważonym rynku ropy zniżka zielonej waluty wywołała wzrost cen, przez co wartość baryłki ropy Brent po raz pierwszy od początku pandemii wzrosła powyżej granicy 50 USD.

Przed nami

   ● [Szczyt EU cd.]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji inwestorzy mogą jeszcze dyskontować wczorajszą wiadomość wieczoru o osiągnięciu porozumienia ws. unijnego budżetu. Perspektywa potężnego wsparcia finansowego dla europejskiej gospodarki powinna sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD 1,2175) oraz złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4175, USD/PLN: 3,6300).   ● [Brexit cd.]   Oprócz barier technicznych, na drodze do umocnienia walut EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2080; punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6800) będzie stała niepewność o finał przedłużonych do niedzieli negocjacji handlowych pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.   ● [Makro]   Mimo prymatu polityki nie można zapominać o nowych danych makro. O godzinie 14:30 amerykański Departament Handlu poda listopadowy wynik inflacji PPI. Natomiast półtorej godziny później (tj. o g. 16:00) poznamy grudniową wartość indeksu Uniwersytetu Michigan. Wskaźnik ten poinformuje nas o nastrojach konsumentów za oceanem, których z jednej strony martwić może dalszy wzrost korona-zachorowań w USA, a z drugiej cieszyć bliski termin rozpoczęcia korona-szczepień.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Szczyt EU: kompromis x 27 ?

(czwartek, 10-12, 8:00)

Gowin (PL): Polska i Węgry wypracowały kompromis z prezydencją niemiecką ws. unijnego budżetu.
Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od 3 miesięcy, a USD/PLN od września 2018.
Premier UK: nadal istnieją duże różnice w negocjacjach handlowych z Unią.
Kalendarz Eko: szczyt EU, posiedzenie ECB, inflacja CPI USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami

   ● [Szczyt EU]   W środę inwestorzy z rynku PLN domykali swoje pozycje zabezpieczające przed brakiem porozumienia ws. unijnego budżetu i programu odbudowy. Za tą strategią przemawiała wypowiedź wicepremiera RP Jarosława Gowina, który poinformował, że Polska i Węgry zaakceptowały nową propozycję Niemiec dot. mechanizmu powiązania wypłat z praworządnością. Perspektywa potężnego zastrzyku finansowego z unijnej kasy do polskiej gospodarki obniżyła kursy EUR/PLN i USDPLN odpowiednio do min. poziomu 4,4175 (tj. najniżej od września br. ) i 3,6428 (tj. najniżej od września 2018). Pokrzepiająco dla walut CEE i na niekorzyść euro (EUR/USD 1,2059) oddziaływała czwartkowa wizja dalszego luzowania polityki ECB (więcej na ten temat w części przed nami).   ● [Brexit]   Zyski PLNa ograniczało oczekiwanie na wynik wieczornych rozmów ostatniej szansy premiera UK Borisem Johnsonem i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. W oświadczeniu brytyjskiego rządu napisano, że „przywódcy przeprowadzili szczerą dyskusję na temat stanu negocjacji. Przyznali, że sytuacja jest nadal bardzo trudna i nadal istnieją duże różnice między obiema stronami. Uzgodnili, że główni negocjatorzy będą kontynuować rozmowy w ciągu kilku najbliższych dni, i że do niedzieli powinna zostać podjęta wiążąca decyzja co do ich przyszłości”. Odpowiedzią rynku walutowego na ten komunikat jest poranna wyprzedaż funta (min. GBP/USD 1,3323, GBP/PLN 4,8777).   ● [Wall Street]   Nastroje wokół złotego oraz innych ryzykowanych aktywów pogorszyła także wczorajsza przecena spółek technologicznych na Wall Street (Nasdaq: -1,94%).

Przed nami
Dziś radary inwestorów będą skierowane na szczyt Unii Europejskiej oraz posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.   ● [Szczyt EU]   Dla inwestorów z rynku PLN ważniejsze będą informacje z Brukseli. Mimo uzgodnienia przez Polskę i Węgry kompromisu z niemiecką prezydencją ws. unijnego budżetu, niewiadomą jest czy nowe wytyczne dot. mechanizmu praworządności zostaną zaakceptowane przez Holandię, Finlandię, Danię i Szwecję, dla których ta kwestia jest bardzo istotna. W przypadku ich weta złoty odda wczorajsze zyski (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6800), a w razie uchwalenia budżetu powiększy je (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4175, USD/PLN: 3,6400).   ● [ECB]   Warunkiem koniecznym dla urzeczywistnienia drugiego scenariusza jest materializacja prognozy zakładającej zwiększenie przez ECB programów PEPP i TLTRO. Zwolennicy droższego euro powinni obawiać się werbalnej interwencji walutowej (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2055), gdyż od ostatniego posiedzenia Banku kurs EUR/USD wzrósł prawie 3%. Jej brak może ośmielić inwestorów do dalszych zakupów wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2150).   ● [Makro]   Warto pamiętać, że w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. amerykańskiej inflacji CPI oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.




Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Przeciąganie negocjacji czy przeciąganie struny

(środa, 09-12, 8:00)

Niemcy: w grudniu indeks ZEW pobił najbardziej optymistyczne prognozy.
Premier UK: jest coraz dalej do kompromisu z Unią ws. rybołówstwa.
Premier RP: podtrzymujemy swoje weto ws. powiązania wypłat z funduszy z zasadami praworządności.
Chiny: w listopadzie ceny konsumpcyjne spadły po raz pierwszy od 11 lat.
Kalendarz EKO: raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy oraz dane nt. zmiany zapasów paliw w USA.


Za nami
   ● [ZEW]   
Wczorajsza publikacja indeksu ZEW pokazała, że pojawienie się skutecznych korona-szczepionek i zapowiedź szybkiego rozpoczęcia masowych szczepień znacznie poprawiło nastroje niemieckich inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej za Odrą. W grudniu wskaźnik poszybował do poziomu 55 pkt (z 39 pkt listopadzie) podczas gdy uśrednione prognozy zakładały wzrost do 45,5 pkt. Optymistyczne perspektywy dla największej gospodarki europejskiej przywróciły popyt na euro (EUR/USD max. 1,2148) oraz waluty regionu CEE, wliczając złotego (min. EUR/PLN 4,4435, USD/PLN 3,6595).   [Brexit]   Zyski walut EU ograniczyły słowa premiera UK o tym, że jest coraz dalej do kompromisu z Unią ws. rybołówstwa. Mimo wczorajszego przyjazdu Borisa Johnsona do Brukseli i spotkania face-to-face z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, politykom nie udało się wypracować kompromisu. Promyk nadziei daje porozumienie ws. sposobu wdrażania postanowień z umowy o warunkach Brexitu odnoszących się do Irlandii Północnej, w wyniku którego rząd z Londynu usunie sporne zapisy z projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym.   [PL]   Zakupy PLNa limitowała także zapowiedź premiera RP Mateusza Morawieckiego dot. podtrzymania weta ws. powiązania wypłat unijnych funduszy z zasadami praworządności.   [Chiny]   Dodatkowym zmartwieniem na rynkach wschodzących jest poranna wiadomość o pierwszej od 11 lat deflacji w Chinach (CPI: -0,5% r/r vs prognoza 0%).


Przed nami
   ● [Brexit cd.]   Dziś mija ostateczny termin wyznaczony przez głównego negocjatora warunków Brexitu z ramienia KE Michela Barniera na uzgodnienie umowy handlowej z UK.   ● [Scenariusze]  Bezowocne zakończenie rozmów zwiększy obawy przed chaotycznym rozwodem Londynu z Brukselą, co będzie szkodzić funtowi i walutom EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2080; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7100). W przypadku deal'u „last-minute” należy się liczyć ze skokowym umocnieniem tych walut (punkt oporu EUR/USD: 1,2175; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6500). Za dobrą monetę dla GBP, EUR i CEE inwestorzy mogą wziąć także zapowiedź kontynuacji negocjacji. Potencjalne zyski walut EU będą ograniczone oczekiwaniem na konkluzje jutrzejszego posiedzenia ECB oraz szczytu Unii Europejskiej.   ● [Makro]   Wcześniej (tj. dziś po południu) poznamy jeszcze liczbę wolnych wakatów w gospodarce USA wg JOLTS oraz cotygodniowe dane nt. zamiany zapasów paliw za oceanem.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Game over?

(wtorek, 08-12, 8:00)

The Sun: premier Johnson jest gotów wycofać się z negocjacji handlowych z Unią.
Departament Stanu USA nałożył nowe sankcje na urzędników z Chin.
Sentix: w grudniu nastroje inwestorów w Eurolandzie są najlepsze od lutego br.
Kalendarz Eko: finalne dane nt. PKB Eurolandu w III kw. oraz niemiecki indeks ZEW.
 

Za nami
   ● [Brexit]   Tematem wiodącym wczorajszego rozdania na rynku walutowym był Brexit. News „The Sun” o tym, że premier UK jest gotów wycofać się z negocjacji handlowych z Brukselą zwiększył obawy przed chaotycznym wyjściem Brytyjczyków z Unii. Groźba takiego scenariusza wzrosła po fiasku rozmowy Borisa Johnsona i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen przerwanej po około 90 minutach na prośbę strony brytyjskiej. We wspólnym oświadczeniu politycy napisali, że sfinalizowanie umowy jest teraz niemożliwe z powodu utrzymujących się różnic w kluczowych kwestiach. Rzecz jasna największym przegranym takiego obrotu spraw był funt (min. GBP/USD 1,3232, GBP/PLN 4,8904). Dostało się także walutom EU, w tym euro (EUR/USD min. 1,2078) i złotemu (max. EUR/PLN 4,4822, USD/PLN 3,7108).   ● [USA-ChRL, Wirus]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa i jego przyjaciół z EM była decyzja amerykańskiego Departamentu Stanu o nałożeniu nowych sankcji na chińskich urzędników. Niepokój na rynkach budzi także rosnąca liczba zachorowań i zgonów na Covid-19 w USA, która może skutkować zaostrzeniem korona-restrykcji w Stanach.   ● [Sentix]   Straty walut EU ograniczyła wiadomość o najlepszych od lutego nastrojach inwestorów w Eurolandzie (Sentix: -2,7 pkt w XII vs prognoza -13 pkt, poprzednio -10 pkt). Pomocna dla EUR i CEE okazała się także utrzymująca się niechęć graczy walutowych do konkurencyjnego dolara, która wynika z rosnących oczekiwań na dalsze luzowanie polityki fiskalnej i monetarnej w USA.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się nowe dane makro z gospodarki europejskiej. Równocześnie tj. o godzinie 11:00 poznamy finalny wynik PKB Eurolandu w III kwartalne oraz grudniową wartość niemieckiego indeksu ZEW.   ● [Scenariusze]   Spodziewana poprawa nastrojów analityków i inwestorów z Niemiec w odniesieniu do sytuacji gospodarczej za Odrą (a‘la Sentix) może dostarczyć powodów do wznowienia zakupów euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2175) i walut regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6700). W przypadku negatywnej niespodzianki ze strony ZEW należy się liczyć z pogłębieniem bieżącej zniżki tych walut (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2070; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7300).   ● [Brexit]   Niezależnie od wyników makro, pod baczną obserwacją inwestorów pozostają stosunki handlowe Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Wg BBC dziś dojdzie do kolejnego spotkania głównych negocjatorów warunków rozwodu : Davida Frosta (UK) i Michel Barniera (EU). Ten drugi powiedział wczoraj, że ostateczny termin na zawarcie porozumienia mija w środę.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Umowa UK-EU: Tak blisko i tak daleko

(poniedziałek, 07-12, 8:00)

 Rynek pracy USA: w listopadzie odnotowano najmniejszy od 6 m-cy wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
 Główne indeksy Wall Street ustanowiły nowe rekordy wszech-czasów.
★ Johnson oraz von der Leyen: pomiędzy UK a EU nadal istnieją znaczące różnice w sprawie równych warunków gry, sposobu rozwiązywania sporów i rybołówstwa.
★ Kalendarz Eko: wskaźnik Sentix dla Eurolandu.

Za nami
W piątek (i w weekend) inwestorzy żyli publikacją raportu Departamentu Pracy USA oraz nowymi informacjami ws. Brexitu.   ● [Raport DP]   Listopadowe payrolls’y pokazały, że w poprzednim miesiącu amerykańska gospodarka „odzyskała” najmniej miejsc pracy w sektorze pozarolniczym od czasu pandemicznego tąpnięcia. Zdaniem analityków taki stan rzeczy zwiększył presję na amerykańskich polityków, aby przyspieszyli rozmowy ws. nowego pakietu stymulacyjnego oraz na FED, aby dalej luzował politykę pieniężną. Ich rozumowanie podzielili gracze z rynków akcji oraz długu. W wyniku tego wszystkie 3 główne indeksy Wall Street wspięły się na nowe historyczne szczyty, a rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich osiągnęła najwyższy poziom od marca br. W defensywie pozostawał dolar (EUR/USD max. 1,2178).   ● [Brexit]   Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,4642, USD/PLN 3,6733) i innych walut EU ograniczało oczekiwanie na ostateczny wynik negocjacji handlowych Londynu z Brukselą. Mimo sobotniej interwencji premiera Borisa Johnson i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, nie udało się osiągnąć porozumienia. We wspólnym oświadczeniu politycy napisali, że „pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską nadal istnieją znaczące różnice w sprawie równych warunków gry, sposobu rozwiązywania sporów i rybołówstwa. (...) Uznając powagę tych różnic, zgodziliśmy się, że nasze zespoły negocjacyjne powinny podjąć dalsze wysiłki w celu oceny, czy można je rozwiązać. Dlatego też pouczamy naszych głównych negocjatorów, aby ponownie spotkali się jutro [w niedzielę] w Brukseli. Zabierzemy głos ponownie w poniedziałek wieczorem".

Przed nami
   ● [Sentix
]   Początek tygodnia przyniesie publikację indeksu Sentix, który odzwierciedla nastroje inwestorów w strefie euro. Bliska perspektywa dopuszczenia do użytku nowych szczepionek i rozpoczęcia korona-szczepień może przełożyć się na poprawę klimatu inwestycyjnego w Eurolandzie, na czym skorzysta wspólna waluta (punkt oporu EUR/USD: 1,2180) oraz jej sąsiedzi z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6700).   ● [Polityka]   Nadmierny optymizm wokół tych walut (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2110; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7300) będzie studzić oczekiwanie na finał negocjacji handlowych EU-UK oraz na konkluzje z posiedzenia ECB (czwartek) i ze szczytu Unii (czwartek-piątek). Według Angeli Merkel najbliższe spotkanie unijnych przywódców będzie miało kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na uchwalenie budżetu i funduszu odbudowy mimo zastrzeżeń Polski i Węgier dot. powiązania wypłat z praworządnością. Zanim zapadną rozstrzygnięcia we Frankfurcie i w Brukseli, we wtorek poznamy grudniową wartość niemieckiego indeksu ZEW oraz amerykański raport JOLTs. Warto także nasłuchiwać nowych wiadomości nt. koronawirusa i terminów rozpoczęcia korona-szczepień w poszczególnych krajach.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Optymistyczny regres i obiecujący progres

(piątek, 04-12, 8:00)

Strefa euro: w listopadzie aktywność w sektorze usług (wg PMI) spadła mniej, niż oczekiwano.
Coveney (MSZ Irlandii) jest duża szansa, że UK i EU osiągną porozumienie handlowe w ciągu najbliższych kilku dni.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku korona-kryzysu.
Dow Jones: Pfizer ma problemy z jakością swojej szczepionki przeciwko Covid-19.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA (m.in. NFP i stopa bezrobocia). 


Za nami
Scenariusz wczorajszej sesji na rynku walutowym układały nowe dane z obu stron Atlantyku oraz informacje dot. Brexitu i korona-szczepionki.   ● [PMI]   Mimo, że indeks PMI pokazał dalszy regres aktywności sektora usług w Eurolandzie to przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość, wiążąc swoje nadzieje na poprawę sytuacji z wprowadzeniem do obiegu szczepionek. Ich pozytywne odczucia udzieliły się euro oraz jego sąsiadom z CEE.   ● [Brexit]   Za walutami EU przemawiała także wypowiedź ministra spraw zagranicznych Irlandii. Wg Simona Coveney'a jest duża szansa, że Wielka Brytania i Unia Europejska osiągną porozumienie handlowe w ciągu najbliższych kilku dni. W podobnym tonie zabrzmiał brytyjski minister edukacji Gavin Williamson, który przyznał, że obie strony robią duże postępy w negocjacjach. Naturalnie największym wgranym tych słów był funt (GBP/USD max. 1,3499 tj. najwyżej od grudnia 2019).   ● [USD]   Szterlingowi i walutom EU sprzyjał globalny odwrót inwestorów od konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2175), w którego, zdaniem analityków uderzają „niedźwiedzie prognozy” banków i instytucji finansowych na przyszły rok. Na przykład Deutsche Bank spodziewa się wzrostu kursu EUR/USD do poziomu 1,30. Osłabionej pozycji zielonej waluty broniła najniższa od początku korona-kryzysu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (712 tys. vs prognoza 775 tys.).   ● [PLN]   Z kolei zyski złotego ograniczył (min. EUR/PLN 4,4637, USD/PLN 3,6721) news, że Pfizer ma problemy z jakością swojej szczepionki przeciwko Covid-19. Agencja Dow Jones podała, że firma może wprowadzić do sprzedaży tylko połowę z wyprodukowanych w tym roku szczepionek. Okazało się, że część pozyskiwanych od dostawców surowców nie spełnia wymogów i standardów. Dodatkowym zmartwieniem w EM był komunikat Pentagonu o dodaniu kolejnych chińskich firm na tzw. czarną listę (m.in. producenta chipów SMIC oraz naftowego giganta CNOOC).


Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś uwaga inwestorów skupi się na raporcie Departamentu Pracy USA. Rynek spodziewa się spadku stopy bezrobocia z 6,9% do 6,8% oraz 469 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w listopadzie (wobec 638 tys. w październiku). Analitycy uważają że dalsze spowolnienie wzrostu zatrudnienia prawdopodobnie zwiększy presję na FED aby wprowadził więcej bodźców monetarnych na grudniowym posiedzeniu. Taka perspektywa będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2175) i sprzyjać jego rywalom z G-10 i EM, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6700). Z kolei wyższy NFP może być trampoliną do mocniejszego odbicia zielonej waluty. W tym scenariuszu eurodolar może powrócić poniżej granicy 1,2100 (najbliższy punkt wsparcia: 1,2125), a kursy EUR/PLN i USD/PLN skierują się w stronę punktów oporu odpowiednio 4,5000 i 3,7300.   ● [Pozostałe wydarzenia ekonomiczne]   Oprócz raportu DP w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze: protokół z ostatniego posiedzenia RPP, bilans handlu zagranicznego USA, finalne dane nt. zamówień na dobra trwałe w Stanach oraz wystąpienia dwóch polityków FED (Evansa i Bowman).   ● [Brexit]   Inwestorzy czekają również na nowe wiadomości ws. rezultatu rozmów handlowych ostatniej szansy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.