EU: by-pass kontra weto

(czwartek, 03-12, 8:00)

Barnier (główny negocjator warunków Brexitu z ramienia KE): umowa handlowa EU-UK wisi na włosku.
Financial Times: Bruksela przygotowuje się do stworzenia funduszu odbudowy bez udziału Polski i Węgier.
ADP: w listopadzie zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA było dużo niższe od prognoz.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług w EZ i USA, sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz amerykańskie raporty: Challengera i jobless claims. 

Za nami
   ● [Brexit]   W środę uczestnikami rynków finansowych targały wątpliwości czy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej uda się osiągnąć porozumienie handlowe. Optymizm inwestorów rozbudzony wtorkowymi doniesieniami o wejściu negocjacji w końcową fazę przygasł po tym, jak główny negocjator warunków Brexitu z ramienia KE powiedział, że „deal ciągle wisi na włosku” i może do niego nie dojść. Wg Reutersa Barnier został poinstruowany aby nie zawierać niesatysfakcjonującej umowy tylko ze względu na presję czasu. Agencja podała, że w dalszym ciągu nie rozwiązano spornych kwestii dot. rybołówstwa, pomocy państwa dla firm oraz rozstrzygania przyszłych sporów. Obawy o sukces rozmów dały się we znaki funtowi (GBP/USD min. 1,3305) i niektórym walutom EU, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,4923, USD/PLN 3,7215).   [Budżet EU]   Dodatkowym zmartwieniem dla naszej waluty był news Financial Times o tym, że Bruksela przygotowuje plan awaryjny polegający na stworzeniu funduszu odbudowy bez udziału Polski i Węgier na wypadek gdyby nie udało się wypracować kompromisu ws. budżetu.   [RPP]   Polskiej walucie nie przysłużyła się także pesymistyczna treść komunikatu z wczorajszego posiedzenia RPP. Rada widzi dużą niepewność związaną z dalszym przebiegiem pandemii i jej skutkami oraz wyraziła przekonanie, że przyszłoroczne ożywienie gospodarcze nie będzie pełne, zaś poziom aktywności nie wróci do stanu sprzed pandemii.   [USA]   Straty PLNa (i innych walut europejskich) zamortyzowała nieco wiadomość o dużo mniejszym, niż zakładano wzroście zatrudnienia w sektorze prywatnym USA w listopadzie (ADP: 307 tys. vs prognoza 410 tys.), która ograniczała odbicie konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2126).

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś pod lupą znajdzie się sektor usług Eurolandu, który jest największym poszkodowanym 2-giej fali pandemii. W ciągu najbliższych dwóch godzin instytut IHS Markit ogłosi finalne wartości listopadowych wskaźników PMI m.in. w usługach Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, a także całej strefy euro. Niskie wyniki zwiększą obawy przed podwójną recesją w tych krajach, co będzie negatywnie oddziaływać na wartość euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2025) i pośrednio na jego sąsiadów zza miedzy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7300). W przypadku danych PMI nie-gorszych od prognoz waluty EU mogą powrócić do trendu wzrostowego (punkt oporu EUR/USD: 1,2130; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6800) .   [USA]   Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 13:30 poznamy raport Challengera (informujący o planowanych zwolnieniach pracowników amerykańskich firm), a godzinę później cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane te nabierają jeszcze większego niż zwykle znaczenia w kontekście jutrzejszej publikacji raportu Departamentu Pracy USA. Na koniec eko-dnia amerykański Instytut Zarządzania Podażą (Institute for Supply Management, ISM) ogłosi listopadowy wynik indeksu koniunktury w sektorze usług.   [Brexit]   Inwestorzy z niecierpliwością czekają także na ustalenia z dzisiejszego spotkania głównych negocjatorów warunków Brexitu: Michela Barniera (EU) i Davida Frosta (UK).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.