Szczyt EU: kompromis x 27 ?

(czwartek, 10-12, 8:00)

Gowin (PL): Polska i Węgry wypracowały kompromis z prezydencją niemiecką ws. unijnego budżetu.
Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od 3 miesięcy, a USD/PLN od września 2018.
Premier UK: nadal istnieją duże różnice w negocjacjach handlowych z Unią.
Kalendarz Eko: szczyt EU, posiedzenie ECB, inflacja CPI USA oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami

   ● [Szczyt EU]   W środę inwestorzy z rynku PLN domykali swoje pozycje zabezpieczające przed brakiem porozumienia ws. unijnego budżetu i programu odbudowy. Za tą strategią przemawiała wypowiedź wicepremiera RP Jarosława Gowina, który poinformował, że Polska i Węgry zaakceptowały nową propozycję Niemiec dot. mechanizmu powiązania wypłat z praworządnością. Perspektywa potężnego zastrzyku finansowego z unijnej kasy do polskiej gospodarki obniżyła kursy EUR/PLN i USDPLN odpowiednio do min. poziomu 4,4175 (tj. najniżej od września br. ) i 3,6428 (tj. najniżej od września 2018). Pokrzepiająco dla walut CEE i na niekorzyść euro (EUR/USD 1,2059) oddziaływała czwartkowa wizja dalszego luzowania polityki ECB (więcej na ten temat w części przed nami).   ● [Brexit]   Zyski PLNa ograniczało oczekiwanie na wynik wieczornych rozmów ostatniej szansy premiera UK Borisem Johnsonem i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. W oświadczeniu brytyjskiego rządu napisano, że „przywódcy przeprowadzili szczerą dyskusję na temat stanu negocjacji. Przyznali, że sytuacja jest nadal bardzo trudna i nadal istnieją duże różnice między obiema stronami. Uzgodnili, że główni negocjatorzy będą kontynuować rozmowy w ciągu kilku najbliższych dni, i że do niedzieli powinna zostać podjęta wiążąca decyzja co do ich przyszłości”. Odpowiedzią rynku walutowego na ten komunikat jest poranna wyprzedaż funta (min. GBP/USD 1,3323, GBP/PLN 4,8777).   ● [Wall Street]   Nastroje wokół złotego oraz innych ryzykowanych aktywów pogorszyła także wczorajsza przecena spółek technologicznych na Wall Street (Nasdaq: -1,94%).

Przed nami
Dziś radary inwestorów będą skierowane na szczyt Unii Europejskiej oraz posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.   ● [Szczyt EU]   Dla inwestorów z rynku PLN ważniejsze będą informacje z Brukseli. Mimo uzgodnienia przez Polskę i Węgry kompromisu z niemiecką prezydencją ws. unijnego budżetu, niewiadomą jest czy nowe wytyczne dot. mechanizmu praworządności zostaną zaakceptowane przez Holandię, Finlandię, Danię i Szwecję, dla których ta kwestia jest bardzo istotna. W przypadku ich weta złoty odda wczorajsze zyski (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6800), a w razie uchwalenia budżetu powiększy je (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4175, USD/PLN: 3,6400).   ● [ECB]   Warunkiem koniecznym dla urzeczywistnienia drugiego scenariusza jest materializacja prognozy zakładającej zwiększenie przez ECB programów PEPP i TLTRO. Zwolennicy droższego euro powinni obawiać się werbalnej interwencji walutowej (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2055), gdyż od ostatniego posiedzenia Banku kurs EUR/USD wzrósł prawie 3%. Jej brak może ośmielić inwestorów do dalszych zakupów wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2150).   ● [Makro]   Warto pamiętać, że w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. amerykańskiej inflacji CPI oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.