Duże postępy euro

 (piątek, 18-12, 8:00)

Minister zdrowia RP: wprowadzamy kwarantannę narodową od 28 grudnia do 17 stycznia.
GUS: w grudniu nastroje polskich konsumentów poprawiły się.
Barnier (KE) w negocjacjach handlowych z UK poczyniono „duże postępy”.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od 3 miesięcy.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce oraz wskaźnik IFO z Niemiec.

Za nami

   ● [PL]   Wczorajsze dane GUS pokazały zaskakującą odporność polskiego rynku pracy na drugie uderzenie koronawirusa (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Wbrew przewidywaniom, listopad nie przyniósł spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Pozytywnie zaskoczyła także wiadomość o nadspodziewanym wzroście wynagrodzeń. Dodatkowym źródłem optymizmu dla złotego był wzrost wskaźników BWUK i WWUK, które dowiodły, że w grudniu nastroje polskich konsumentów poprawiły się. Ze szczegółów raportu wynika, że ankietowani mniej obawiają się utraty pracy i negatywnego wpływu Covid-19 na ich sytuację finansową.   ● [Brexit]   Dobry klimat wokół naszej waluty podtrzymały słowa Barniera z KE o tym, że w negocjacjach handlowych z UK poczyniono „duże postępy”. Nadzieje na unijno-brytyjskie porozumienie podkręciły przede wszystkim notowania funta (GBP/USD max. 1,3623) oraz euro (EUR/USD max. 1,2273). Korzystne informacje dla wspólnej waluty oraz złotego utrzymały rynek EUR/PLN w przedziale od 4,4284 do 4,4445.   ● [USD]   Jednocześnie straty konkurencyjnego dolara wobec walut europejskich pogłębił najwyższy od 3 miesięcy wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (885 tys. vs prognoza 800 tys.). Spadek kursu USD/PLN (min. 3,6168) limitowała zapowiedź ministra zdrowia RP dotycząca „narodowej kwarantanny” w okresie od 28 grudnia do 17 styczna.   ● [USA-ChRL]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa (oraz innych ryzykownych aktywów) są przecieki Reutersa z Waszyngtonu. Wg źródeł agencji amerykańska administracja ma dodać ok 80 chińskich firm do tzw. czarnej listy.


Przed nami
Dziś dowiemy się jak radził sobie polski przemysł w listopadzie oraz poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców. Źródłem tych informacji będą dane GUS o produkcji przemysłowej oraz indeks IFO.   ● [EUR]   Rzecz jasna dla inwestorów globalnych ważniejsze będą informacje zza Odry. Nadzieją dla euro są wysokie wyniki wskaźników ZEW oraz PMI (punkt oporu EUR/USD: 1,2280). W razie zaskakującego pogorszenia klimatu biznesowego za Odrą należy się liczyć z korektą spadkową wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD 1,2220).   [PLN]   Równie istotnym wydarzeniem dla przebiegu sesji na rynku PLN będzie ogłoszenie przez GUS listopadowego wyniku produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują wzrostu jej dynamiki z 1% r/r do 3%. Materializacja tej prognozy lub wynik wyższy przełoży się na droższego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,4280, USD/PLN 3,6100). Natomiast negatywna niespodzianka zagra przeciwko naszej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6700). Potencjalne zmiany na rynkach EUR i PLN będą ograniczone oczekiwaniem na wielki finał negocjacji handlowych Unii Europejskiej z Wielką Brytanią.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.