Twarde Święta, twardy Brexit coraz bliżej

(poniedziałek, 14-12, 8:00)

Premier UK i i przewodnicząca KE zgodzili się na dodatkową rundę rozmów handlowych.
USA: Federalna Agencja Żywności i Leków wydala zgodę na użycie korona-szczepionki wynalezionej wspólnie przez Pfizera i BioNTech.
Rząd Niemiec wprowadził twardy lockdown, który będzie obowiązywał od 16-12 do 10-01.
Kalendarz Eko: dane o produkcji w Eurolandzie oraz o sprzedaży i produkcji w Chinach. 

Za nami
   ●
[Brexit]   Koniec tygodnia przyniósł dalszy wzrost obaw przed twardym Brexitem. Niepokój wśród inwestorów wzniecały słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, która powiedziała w piątek unijnym przywódcom, że ma „ niskie oczekiwania ” na umowę handlową z UK. W podobnym tonie zabrzmiał brytyjski premier Boris Johnson, który powtórzył, że prawdopodobnie deal'u z Unią nie będzie. Taka percepcja szkodziła funtowi (min. GBP/USD 1,3139, GBP/PLN 4,8029) oraz walutom EU (min. EUR/USD 1,2105, max. EUR/PLN 4,4643, USD/PLN 3,6838). Dodatkowym obciążeniem dla szterlinga była wypowiedź prezesa Banku Anglii. Andrew Bailey oznajmił, że zdolność BoE do przeciwdziałania wszelkim zakłóceniom i zmienności na rynkach finansowych po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu jest ograniczona. Jeżeli ogłoszona w niedzielę przez Johnsona i von der Leyen „dodatkowa negocjacyjna mila” nie przyniesie porozumienia to od 1 stycznia 2021 roku handel między krajami Wspólnoty a Wielką Brytanią będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu, czyli powrócą m.in. cła i kwoty ilościowe.   ● [USA]   Dodatkowym zmartwieniem dla inwestorów były przeciągające się rozmowy ws. nowego pakietu stymulacyjnego w USA. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zasugerowała, że spór w tej sprawie może przeciągnąć się poza Boże Narodzenie. Straty PLNa i innych ryzykownych aktywów ograniczyła zgoda amerykańskiej Federalnej Agencji Żywności i Leków na stosowanie korona-szczepionki wynalezionej wspólnie przez Pfizera i BioNTech. 

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Podczas najbliższej doby poznamy ważne dane z gospodarki europejskiej oraz chińskiej. O godzinie 11:00 Eurostat poda październikowy wynik produkcji przemysłowej w Eurolandzie. Analitycy oczekują jej wzrostu z -0,4% m/m (we wrześniu) do 2%. Wyższy rezultat poprawi pozycję startową euro w rozpoczynającym się tygodniu (punkt oporu EUR/USD: 1,2175), a niższy ją pogorszy (punkt wsparcia: 1,2080). PLN bardziej czeka na nocne publikacje z Chin. O godzinie 3:00 tamtejszy urząd statystyczny poinformuje nas jak w listopadzie kształtowała się sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa za Wielkim Murem. Lepsze dane zwiększą atrakcyjność juana oraz jego przyjaciół z EM (punkty wsparcia EUR/PLN 4,4175, USD/PLN 3,6300), a gorsze zmniejszą zaufanie do nich (punkty oporu EUR/PLN: 4,4650, USD/PLN: 3,6850).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach poznamy jeszcze wstępne wartości indeksów PMI w grudniu oraz listopadowe wyniki sprzedaży i produkcji w USA. Nie zabraknie także danych z krajowego podwórka dot. zaufania konsumentów, przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń oraz produkcji przemysłowej.   ● [Geopolityka]   Gorącymi tematami będą też: głosowanie Kolegium Elektorów USA, Brexit oraz rozpoczęcie procesu korona-szczepień przez poszczególne państwa. Jak wczoraj ogłosiła kanclerz Angela Merkel, Niemcy czeka wcześniej kolejny twardy lockdown (od 16-12 do 10-01).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.