EU na ścieżkach wzrostu i porozumienia

 Czwartek, 2020-12-17, godzina: 08:00


Aktywność w niemieckim przemyśle osiągnęła w grudniu najwyższy poziom od lutego 2018.
Von der Leyen (KE): jesteśmy obecnie na ścieżce do porozumienia handlowego z UK.
USA: w listopadzie sprzedaż detaliczna spadła dużo bardziej, niż oczekiwano.
FED będzie kontynuował program skupu obligacji do czasu znacznego postępu w realizacji jego celów mandatowych.
Kalendarz Eko: dane z PL nt. zatrudnienia i wynagrodzeń, krajowe wskaźniki BWUK i WWUK, inflacja HICP w EZ oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami

   ● [PMI]   Wczorajsze publikacje indeksów PMI pokazały, że europejskie firmy lepiej, niż wiosną zniosły powtórne zamknięcie największych gospodarek regionu z powodu 2-giej fali koronawirusa. Szczególnie in plus zaskoczyły wskaźniki dla sektora usług Francji oraz całego Eurolandu, które znacząco przebiły oczekiwania rynku. Pozytywną niespodzianką okazała się także wiadomość o najwyższej od 36 miesięcy aktywności w niemieckim przemyśle (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem ogłoszenia tych danych kurs EUR/USD po raz pierwszy od 2018 roku zameldował się powyżej granicy 1,2200 (max. 1,2243).   ● [Brexit]   Dodatkowym źródłem optymizmu dla euro oraz innych walut EU (min. EUR/PLN 4,4280, USD/PLN 3,6194) były słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o tym, że „jesteśmy obecnie na ścieżce do porozumienia” handlowego z Wielką Brytanią. Wg Financial Times brytyjscy posłowie zostali poinformowani o możliwym przedłużeniu przyszłotygodniowego posiedzenia Izby Gmin, aby zatwierdzić ewentualną umowę przed Świętami. Nadzieje na unijno-brytyjski happy-end podbiły kurs GBP/USD do najwyższego poziomu od maja 2018 (max. 1,3573).   ● [USA]   Jednocześnie na wartość dolara negatywnie oddziaływał dużo większy, niż zakładano spadek amerykańskiej sprzedaży detalicznej w USA (-1,1% m/m w XI vs prognoza 0,3%) oraz news Politico o tym, że amerykańcy rządzący są blisko porozumienia ws. nowego pakietu fiskalnego. Zielona waluta zmniejszyła część ww. strat po zakończonym wieczorem posiedzeniu Banku Rezerwy Federalnej. FED zapewnił, że będzie kontynuował program skupu obligacji do czasu „znacznego” postępu w realizacji celów mandatowych ale (wbrew oczekiwaniom niektórych analityków) nie zwiększył jego skali. Ponadto FED zrewidował w górę swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego za oceanem w latach 2020-2022, inflacji w latach 2021-2022 oraz obniżył szacunki dot. poziomu stopy bezrobocia w latach 2020-2023.  ● [ECB]   Z kolei zyski euro ograniczyła werbalna interwencja Françoisa Villeroy’a z EBC, który powiedział, że Bank jest gotów użyć wszystkich narzędzi, aby zrównoważyć negatywny wpływ kursu walutowego na inflację.

Przed nami

   ● [PLN]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji otrzymamy porcję ważnych informacji z polskiej gospodarki. O godzinie 10:00 GUS równocześnie opublikuje dane nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w listopadzie oraz zaufania konsumentów w grudniu (wskaźniki BWUK i WWUK). Lepsze wyniki (w stosunku do poprzedniego miesiąca) mogą dodać złotemu wigoru (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4280, USD/PLN: 3,6100), a gorsze zmniejszą jego aspiracje (punkty oporu EUR/PLN: 4,4650, USD/PLN: 3,6700).    ● [EUR/USD]   Rynek bazowy EUR/USD (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2170; punkt oporu: 1,2260) będzie podążał za publikacjami z Eurolandu (inflacja HICP) oraz USA (indeks FED z Filadelfii, raport jobless claims, pozwolenia i rozpoczęte budów domów). Niezależnie od napływających danych makro, gracze walutowi pozostają zakładnikami wyniku dogrywki w negocjacjach handlowych pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Przewodnicząca KE powiedziała wczoraj, że kwestia rybołówstwa jest teraz ostatnią poważną przeszkodą w umowie, ponieważ wg Johnsona Wielka Brytania ma „naturalne prawo” do kontrolowania własnych wód.   [GBP]   Inwestorzy z rynku GBP czekają także na konkluzje z dzisiejszego posiedzenia Banku Anglii. Analitycy oczekują utrzymania monetarnego statusu quo, choć ostrzegają że w przypadku braku deal’u z Unią na kolejnym spotkaniu BoE może wprowadzić ujemne stopy procentowe oraz zwiększyć program QE.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.