Przeciąganie negocjacji czy przeciąganie struny

(środa, 09-12, 8:00)

Niemcy: w grudniu indeks ZEW pobił najbardziej optymistyczne prognozy.
Premier UK: jest coraz dalej do kompromisu z Unią ws. rybołówstwa.
Premier RP: podtrzymujemy swoje weto ws. powiązania wypłat z funduszy z zasadami praworządności.
Chiny: w listopadzie ceny konsumpcyjne spadły po raz pierwszy od 11 lat.
Kalendarz EKO: raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy oraz dane nt. zmiany zapasów paliw w USA.


Za nami
   ● [ZEW]   
Wczorajsza publikacja indeksu ZEW pokazała, że pojawienie się skutecznych korona-szczepionek i zapowiedź szybkiego rozpoczęcia masowych szczepień znacznie poprawiło nastroje niemieckich inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej za Odrą. W grudniu wskaźnik poszybował do poziomu 55 pkt (z 39 pkt listopadzie) podczas gdy uśrednione prognozy zakładały wzrost do 45,5 pkt. Optymistyczne perspektywy dla największej gospodarki europejskiej przywróciły popyt na euro (EUR/USD max. 1,2148) oraz waluty regionu CEE, wliczając złotego (min. EUR/PLN 4,4435, USD/PLN 3,6595).   [Brexit]   Zyski walut EU ograniczyły słowa premiera UK o tym, że jest coraz dalej do kompromisu z Unią ws. rybołówstwa. Mimo wczorajszego przyjazdu Borisa Johnsona do Brukseli i spotkania face-to-face z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, politykom nie udało się wypracować kompromisu. Promyk nadziei daje porozumienie ws. sposobu wdrażania postanowień z umowy o warunkach Brexitu odnoszących się do Irlandii Północnej, w wyniku którego rząd z Londynu usunie sporne zapisy z projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym.   [PL]   Zakupy PLNa limitowała także zapowiedź premiera RP Mateusza Morawieckiego dot. podtrzymania weta ws. powiązania wypłat unijnych funduszy z zasadami praworządności.   [Chiny]   Dodatkowym zmartwieniem na rynkach wschodzących jest poranna wiadomość o pierwszej od 11 lat deflacji w Chinach (CPI: -0,5% r/r vs prognoza 0%).


Przed nami
   ● [Brexit cd.]   Dziś mija ostateczny termin wyznaczony przez głównego negocjatora warunków Brexitu z ramienia KE Michela Barniera na uzgodnienie umowy handlowej z UK.   ● [Scenariusze]  Bezowocne zakończenie rozmów zwiększy obawy przed chaotycznym rozwodem Londynu z Brukselą, co będzie szkodzić funtowi i walutom EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2080; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7100). W przypadku deal'u „last-minute” należy się liczyć ze skokowym umocnieniem tych walut (punkt oporu EUR/USD: 1,2175; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6500). Za dobrą monetę dla GBP, EUR i CEE inwestorzy mogą wziąć także zapowiedź kontynuacji negocjacji. Potencjalne zyski walut EU będą ograniczone oczekiwaniem na konkluzje jutrzejszego posiedzenia ECB oraz szczytu Unii Europejskiej.   ● [Makro]   Wcześniej (tj. dziś po południu) poznamy jeszcze liczbę wolnych wakatów w gospodarce USA wg JOLTS oraz cotygodniowe dane nt. zamiany zapasów paliw za oceanem.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.