Dwie narodowe pieczenie na jednym ogniu

(poniedziałek, 21-12, 8:00)

PAP: w piątek NBP interweniował na rynku walutowym aby osłabić złotego.
GUS: w listopadzie polska produkcja przemysłowa wzrosła dużo bardziej niż oczekiwano.
FT: negocjacje handlowe EU-UK zostały zblokowane przez rybołówstwo.
IFO: w grudniu nastroje niemieckich przedsiębiorców poprawiły się.

Amerykańscy Kongresmeni osiągnęli porozumienie ws. nowego pakietu fiskalnego (wartego 900 mld USD).
Kalendarz Eko: dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. 


Za nami
Piątkowa sesja przyniosła sporą przecenę złotego (max. EUR/PLN 4,5183 tj. +1,27%, USD/PLN 3,7032 tj. +1,72%).   ● [NBP]   Za jej skalę odpowiada Narodowy Bank Polski, który interweniował na rynku walutowym, aby osłabić narodową walutę. Działania te potwierdziło źródło Polskiej Agencji Prasowej zbliżone do NBP. Zdaniem niektórych analityków krajowy bank centralny może w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: po pierwsze zwiększyć konkurencyjność polskiego eksportu i po drugie podbić rynkową wycenę rezerw walutowych Banku na koniec roku, co zapewni mu sowity zysk (który ostatecznie w formie dywidendy zasili państwową kasę).   ● [Brexit]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa oraz innych walut EU były obawy o finał negocjacji handlowych Brukseli i Londynu, gdyż Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości odbiorcą polskiego eksportu. Financial Times podał w niedzielę, że rozmowy zostały zblokowane przez rybołówstwo, co od rana ciąży funtowi (1,3285). Kolejnym zmartwieniem dla szterlinga jest mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 na Wyspach.   ● [GUS, IFO]   Straty złotego amortyzowała wiadomość o nadspodziewanym wzroście krajowej produkcji przemysłowej w listopadzie (5,4% r/r vs prognoza 3%), która dowodzi, że polska gospodarka dużo lepiej radzi sobie z jesienną falą pandemii niż z wiosenną. Z kolei pozycji euro (EUR/USD min. 1,2168) bronił wyższy, niż zakładano wynik indeksu IFO, który pokazał, że w grudniu nastroje niemieckich przedsiębiorców nieoczekiwanie poprawiły się (92,1 pkt vs prognoza 90 pkt; poprzednio 90,9 pkt).


Przed nami
   ● [PLN]   Świąteczny tydzień rozpocznie się od publikacji listopadowych danych GUS o sprzedaży detalicznej. Wobec wprowadzenia czerwonej strefy na terenie całego kraju oraz zamknięciu wielu punktów handlowych w ubiegłym miesiącu, analitycy spodziewają się jej spadku aż o 7,4% (z -2,1% w październiku). Potencjalnie jeszcze gorszy wynik może bardziej zmartwić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7100). W przypadku mniejszego tąpnięcia polska waluta powróci do trendu wzrostowego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,4280, USD/PLN 3,6100).   ● [EUR/USD]   Brak nowych publikacji z Eurolandu i USA będzie sprzyjał konsolidacji popularnego eurodolara. Jej przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne tj. najbliższe punktu wsparcia 1,2160 i oporu 1,2280. Makro-rekompensatą dla graczy z rynku EUR/USD będzie wtorek i środa, kiedy poznają dane z USA nt. zaufania konsumentów oraz inflacji (PCE core). W związku z okresem przedświątecznym należy się liczyć ze spadkiem aktywności i płynności na rynkach walutowych.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.