Cła zostały rzucone

  (czwartek, 3-04, 8:50)


 Prezydent Trump nałożył 20-procentowe cła na towary importowane z Unii Europejskiej.
Polska: Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
USA: wg ADP w marcu zatrudnienie w sektorze prywatnym nadspodziewanie wzrosło.
Kalendarz Eko: protokół ECB, dane z USA nt. handlu zagranicznego, nowych wniosków o zasiłek i aktywności w sektorze usług wg ISM oraz konferencja prezesa NBP.

Za nami

Wczorajszemu oczekiwaniu na wieczorną decyzję prezydenta USA ws. nowych ceł towarzyszył wzrost wyceny złotego (EUR/PLN min. 4,1656).   ● [RPP]   Do zakupów złotego zachęcała spodziewana decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym, relatywnie wysokim poziomie (tj. 5,75%). W komunikacie RPP podano, że w ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych.   ● [ADP]   Zyski naszego pieniądza limitowała wiadomość o nadspodziewanym wzroście zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP w marcu (155 tys. vs prognoza 115 tys.; poprzednio 84 tys.), który promował konkurencyjnego dolara.   [Cła]   Już po zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku prezydent Trump ogłosił wprowadzenie minimalnej stawki ceł na towary z całego świata, która wynosi 10%. Ponadto nałożył dodatkowe taryfy na towary z poszczególnych krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają największe deficyty handlowe, w tym Chiny: 34% (stawka zostanie dodana do ogłoszonych wcześniej 20% czyli razem 54%), Japonię: 24% i Unię Europejską: 20%. Odpowiedzią rynku walutowego na tę decyzje był spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,0980, USD/PLN min. 3,8043), gdyż inwestorzy obawiają się recesji gospodarki USA. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe wskazują na możliwość silnych spadków na otwarciu sesji na Wall Street (S&P 500: -3,01%).

Przed nami
   [Kalendarz Eko]   Zanim opadnie kurz po wczorajszym ogłoszeniu przez Trumpa nowych ceł, uwagę inwestorów przynajmniej na chwilę zajmą dzisiejsze publikacje zapisu ostatniego posiedzenia ECB oraz nowych danych z USA nt. handlu zagranicznego, nowych wniosków o zasiłek i aktywności w sektorze usług wg ISM.   ● [Scenariusze]   Połączenie spodziewanego gołębiego protokołu, sygnalizującego możliwość kwietniowej obniżki stóp w strefie euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz kolejnych rozczarowujących wyników makro gospodarki amerykańskiej (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), będzie sprzyjać złotemu (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,1200, USD/PLN 3,8000). Natomiast przeciwny splot wydarzeń ekonomicznych zaszkodzi naszej walucie (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,9000). ● [RPP] Rynek PLN może także podążać za narracją prezesa NBP Adama Glapińskiego (o g. 15:00), który zapewne nie omieszka skomentować wtorkowy wynik inflacji.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.