Odwilż i po odwilży

 (piątek, 11-04, 8:50)


Chiny: w marcu odnotowano deflację cen konsumentów oraz producentów.
 USA: w poprzednim miesiącu inflacja CPI nadspodziewanie spadła.
 The Economist: wstrzymanie przez Trumpa ceł na 90 dni nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej.
 Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski, inflacja PPI w USA oraz raport Uniwersytetu Michigan.


Za nami
   ● [Wojna handlowa]   Po początkowym hura optymizmie związanym z środową decyzją Trumpa o wprowadzeniu 90-dniowej przerwy w stosowaniu podwyższonych ceł, wczoraj inwestorzy stali się bardziej ostrożni w ocenie szans na szybkie zakończenie wojny handlowej. W ocenie "The Economist" wstrzymanie taryf nie oznacza pełnego zawieszenia broni i jest tylko pozorną odwilżą w światowych relacjach handlowych. Biorąc pod uwagę dotychczasowe działania Trumpa dotyczące ceł nakładanych na Kanadę i Meksyk, istnieją przesłanki, aby sądzić, że przed upływem 90 dni Trump ponownie zagrozi wprowadzeniem wyższych stawek – napisał tygodnik. Analitycy agencji Reutersa zwrócili także uwagę na eskalację relacji handlowych Stanów Zjednoczonych z Chinami, których gospodarka jest drugą co do wielkości na świecie i gdzie w marcu odnotowano deflację (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Otrzeźwiające oceny środowych decyzji amerykańskiego prezydenta skorygowały środowe zwyżki na rynkach akcji (S&P 500: -3,46%) oraz walut. Część środowych zysków oddał zarówno złoty (EUR/PLN max. 4,2779), jak również dolar (EUR/USD max. 1,1385, USD/PLN min. 3,7507).   ● [CPI USA]   Makroekonomicznym obciążeniem dla zielonej waluty była wiadomość o nadspodziewanym spadku inflacji CPI w USA (2,4% vs prognoza 2,6%; poprzednio 2,8%), która zachęciła inwestorów do zwiększenia zakładów na tegoroczne obniżki stóp Fed.


Przed nami
   
● [USA]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych nt. inflacji PPI oraz oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów (wg Uniwersytetu Michigan). Ich wzrost byłby zimnym prysznicem na głowy inwestorów obstawiających cztery obniżki stóp Fed w tym roku i mógłby umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200), kosztem jego rywali z rynków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9500). W przypadku spadku tych wskaźników ekonomicznych uczestnicy rynków finansowych mogliby zwiększyć zakłady na tegoroczne cięcia stóp funduszy federalnych, co skutkowałoby spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1400) i wzrostem notowań złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,7500).   ● [PL]   Lokalnym sprawdzianem makroekonomicznym naszego pieniądza będzie publikacja danych o bilansie płatniczym Polski w lutym. 


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.