Hiszpańskie precios i francuskie prix inspirujące dla ECB ?

 (poniedziałek, 31-03, 8:50)


 We Francji oraz w Hiszpanii marcowa inflacja CPI okazała się niższa od prognoz.
 USA: w lutym inflacja PCE core nieoczekiwanie wzrosła.
 Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce i w Niemczech oraz amerykańskie indeksy: Chicago PMI i Dallas Fed dla przemysłu.

Za nami
   ● [FR, ES]   Piątkowe dane o inflacji CPI we Francji oraz w Hiszpanii zwiększyły szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych ECB w kwietniu. W marcu dynamika francuskich cen konsumpcyjnych utrzymała się na poziomie z lutego tj. 0,8% r/r (rynek oczekiwał jej wzrostu o 0,9%), a hiszpańskich nadspodziewanie spadła do najniższego pułapu od października 2024 (2,3% r/r vs prognoza 2,4%; poprzednio 3%). Perspektywa dalszego luzowania polityki pieniężnej w strefie euro szkodziła wspólnej walucie oraz sprzyjała jej wyżej oprocentowanym sąsiadom z regionu CEE, w tym złotemu (EUR/PLN min. 4,1728, USD/PLN min. 3,8521).   ● [USA]   Zyski naszego pieniądza limitowała pro-dolarowa wiadomość o niespodziewanym wzroście amerykańskiej inflacji PCE core w lutym (2,8% r/r vs prognoza 2,7%; poprzednio 2,7%), która jest argumentem dla FOMC za wydłużeniem przerwy w obniżkach stóp Fed. Do zakupów zielonej waluty zniechęcał jednak raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał najgorsze od ponad dwóch lat nastroje amerykańskich konsumentów oraz najwyższe od 32 lat ich oczekiwania inflacyjne (długoterminowe). Ponurzy Amerykanie zmartwili graczy z Wall Street (S&P 500: -1,97%, Nasdaq: -2,70%).

Przed nami
   ● [CPI PL]   Ostatni dzień marca przyniesie publikacje danych o inflacji CPI Polsce. O ich najwyższej randze przypomniał w czwartek przewodniczący RPP Adam Glapiński, który powiedział, że cel inflacyjny jednoznacznie wskazuje brak podstaw do zmiany stóp procentowych NBP. Tak więc wzrost krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych zmniejszy szanse na szybką obniżkę stóp, co byłoby z korzyścią dla złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,1200, USD/PLN 3,8000). Z kolei jego spadek zwiększy nacisk na Radę Polityki Pieniężnej ws. poluzowania polskiej polityki pieniężnej, co byłoby szkodliwe dla naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,9000).   ● [DE, USA]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie danych o inflacji CPI w Niemczech oraz na publikacje amerykańskich indeksów: Chicago PMI i Dallas Fed dla przemysłu. Ew. wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych za Odrą zmniejszyłby oczekiwania rynku na kwietniową obniżkę stóp ECB i umocniłby wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0850). Natomiast wyższe wskaźniki makroekonomiczne z USA zapunktowałyby dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700).   ● [Trump]   Potencjalne zmiany na rynkach walutowych mogą być ograniczone oczekiwaniem na środowe decyzje prezydenta Trumpa dot. polityki celnej USA. Zapowiadane na 2 kwietnia nowe taryfy mają być "wzajemne", co oznacza, że będą one odpowiadać cłom nałożonym przez inne kraje na amerykański import.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.