Rada łagodnieje, a Chiny ostro odpowiadają

  (poniedziałek, 07-04, 8:50)


 Kotecki i Kochalski z RPP opowiedzieli się za majową obniżką stóp NBP o 50 pb.
 Chiny nałożyły cła odwetowe w wysokości 34 procent na wszystkie towary importowane z USA.
 Rynek pracy USA: w marcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło najbardziej w tym roku.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix).


Za nami
   ● 
[RPP]   Pod koniec tygodnia wzrosły oczekiwania rynku na szybszą obniżkę stóp NBP. Po tym, jak w czwartek przewodniczący RPP Adam Glapiński poinformował o przestrzeni do obniżki, w piątek jego koledzy z Rady Ludwik Kotecki i Ireneusz Kochalski ocenili, że ciecie możliwe jest już w maju. W ich opinii w grze jest ruch o -50 punków bazowych. Taka perspektywa ciążyła złotemu (EUR/PLN max. 4,2847).   ● [Raport DP]   Zwyżce kursu USD/PLN (max. 3,9213) sprzyjała pro-dolarowa informacja o najwyższym w tym roku zatrudnieniu w amerykańskim sektorze pozarolniczym w marcu (228 tys. vs prognoza 135 tys.; poprzednio 117 tys.).   ● [Wojna handlowa]   PLNowi oraz innym ryzykownym aktywom szkodził wzrost obaw przed eskalacją globalnej wojny handlowej po tym, jak Chiny nałożyły cła odwetowe w wysokości 34 procent na wszystkie towary importowane z USA. Dodatkowo Pekin podjął decyzję o natychmiastowym ograniczeniu eksportu do Stanów Zjednoczonych siedmiu metali ziem rzadkich. Prezes Fed Jerome Powell ostrzegł, że ekonomiczny wpływ nowych taryf na gospodarkę będzie prawdopodobnie znacznie większy, niż oczekiwano i amerykański bank centralny musi zadbać o to, aby nie doprowadziło to do wzrostu inflacji. Zasugerował też, że Fed nie zmieni stóp procentowych, dopóki nie uzyska jaśniejszego obrazu ostatecznych skutków polityki handlowej Trumpa. Wzrost obaw, że globalna wojna handlowa spowoduje recesję światowej gospodarki pogłębił wyprzedaże na rynkach akcji oraz paliw. Amerykański indeks S&P 500 zanotował najgorszy tydzień od marca 2020, a ceny ropy spadły do najniższego poziomu od 2021.


Przed nami
   ● 
[Dziś]   Nowy tydzień ekonomiczny zaczniemy od publikacji indeksu Sentix (o g. 10:30), który poinformuje nas o aktualnych nastrojach inwestorów w strefie euro. Wobec środowej decyzji Trumpa o nałożeniu 20-procentowych ceł na wszystkie towary importowane z Unii Europejskiej, należy się liczyć z ich pogorszeniem, co może negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) oraz jego sąsiadów z regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500). W przypadku pozytywnej niespodzianki i dalszego wzrostu tego wskaźnika, waluty EU zyskają (punkt oporu EUR/USD: 1,1150; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,8000).   ● [Eko-hity tygodnia]   W rozpoczynającym się tygodniu, najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi będą: środowa publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed oraz czwartkowe ogłoszenie danych o amerykańskiej inflacji CPI w marcu. Języczkiem u wagi pozostaje rozwój sytuacji na froncie handlowym USA kontra reszta świata. 


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.