Trump nie straszny za Odrą

 (piątek, 25-04, 8:50)


 Niemcy: wg Ifo w kwietniu nastroje przedsiębiorców nieoczekiwanie się poprawiły.
 Polska: w marcu odnotowano znaczny wzrost nowych zamówień w przemyśle.
 USA: w poprzednim miesiącu zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły najbardziej od lipca 2024.
 Kalendarz Eko: nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów (raport Uniwersytetu Michigan).


Za nami
   ● [DE]   Wczorajsza wiadomość o zupełnie niespodziewanej poprawie nastrojów niemieckich przedsiębiorców wskazuje, że polityka celna Stanów Zjednoczonych nie miała jeszcze większego wpływu na gospodarkę naszych zachodnich sąsiadów. W marcu indeks instytutu Ifo nieoczekiwanie wzrósł z 86,7 pkt w marcu do 86,9 pkt, podczas gdy analitycy spodziewali się jego spadku do 85,2 pkt. Budujące Ifo-rmacje z największej gospodarki europejskiej pokrzepiły euro (EUR/USD max. 1,1398) oraz jego sąsiadów z regionu CEE (EUR/PLN min. 4,2654).   ● [PL]   Lokalnie złotego wsparły jeszcze marcowe dane nt. nowych zamówień w krajowym przemyśle, które pokazały ich wzrost o 26% r/r (wobec spadku o 2,2% r/r w lutym). Jednak do większych zakupów naszego pieniądza zniechęcała informacja o spadku zaufania polskich konsumentów w kwietniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [USA]   Spadek kursu USD/PLN (min. 3,7483) limitowała pro-dolarowa wiadomość o największym od lipca 2024, wzroście zamówień na amerykańskie dobra trwałego użytku w marcu (9,2% m/m vs prognoza 2%; poprzednio 0,9%).


Przed nami
   
● [USA]   Piątek przyniesie publikację finalnych danych Uniwersytetu Michigan. Wstępny raport (z 11 kwietnia) pokazał, że nastroje amerykańskich konsumentów są najgorsze od 2022, a ich oczekiwania inflacyjne najwyższe od 1981.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tych pesymistycznych wyników może ostudzić oczekiwania rynku na czerwcową obniżkę stóp Fed (aktualnie 58,2% szans wg narzędzia FedWatch), co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300), a jednocześnie szkodliwe dla jego rywali z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,8000). Natomiast bardziej optymistyczne dane mogłyby zachęcić inwestorów do zwiększenia zakładów na wznowienie cięć w czerwcu, co z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1600), a więc pozytywne dla złotego i jego przyjaciół z EM (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2500, USD/PLN 3,7000).


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.