ECB i duży postęp

(piątek, 18-04, 8:50)



 Europejski Bank Centralny dokonał siódmej w obecnym cyklu, obniżki stóp procentowych.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek nieoczekiwanie spadła.
 Prezydent Trump: jest "duży postęp" w rozmowach handlowych z Japonią.
 Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne Daly (Fed).


Za nami
   ● [ECB]   W czwartek inwestorzy żyli głównie informacjami z Frankfurtu. Na wczorajszym posiedzeniu Europejski Bank Centralny postanowił dokonać siódmej w obecnym cyklu, obniżki stóp procentowych o 25 pb. (z 2,5% do 2,25%). W komunikacie Bank uzasadnił swoje posunięcie dalszym spadkiem inflacji oraz obawami, że agresywna polityka handlowa USA wyhamuje ożywienie gospodarcze w Eurolandzie. Walutowym przegranym tej decyzji było euro (EUR/USD min. 1,1337). Wzrost dysparytetu stóp ECB vs NBP obniżył notowania EUR/PLN do min. 4,2714.   ● [USA]   Na rynku USD/PLN złoty przegrał z zyskującym globalnie dolarem (max. 3,7785). Makroekonomicznym wsparciem dla zielonej waluty stała się informacja o niespodziewanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (215 tys. vs prognoza 225 tys.; poprzednio 224 tys.). Amerykańskiej walucie pomogły również słowa prezydenta Trumpa, że jest "duży postęp" w rozmowach handlowych z Japonią.


Przed nami
   
● [Fed]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem ekonomicznym jest publiczne wystąpienie publiczne prezes oddziału Rezerwy Federalnej z San Francisco Mary Daly. Jeżeli podzieli środowe obawy przewodniczącego Powella, że wojna handlowa może utrudnić FOMC realizacje celów mandatowych (tj. 2-procentowa inflacja oraz pełne zatrudnienie) wówczas inwestorzy mogliby przystąpić do likwidacji zakładów na czerwcową obniżkę stóp Fed (aktualnie 59,1% szans wg narzędzie FedWatch). Byłoby to korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 3,9000). Jeśli jednak opowie się za wznowieniem cięć w najbliższym czasie to zielona waluta może powrócić do trendu spadkowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1500). W tym scenariuszu należy się liczyć z umocnieniem złotego (punkty wsparcia EUR/PLN 4,2700, USD/PLN 3,7000). 


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.