Kto się boi ceł wzajemnych Trumpa ?

 (wtorek, 1-04, 8:50)


 Trump: planuje nałożyć wzajemne cła na wszystkie kraje.
 Polska: w marcu inflacja CPI utrzymała się na poziomie z lutego.
 Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w krajach EU i USA, inflacja HICP w Eurolandzie oraz amerykański raport JOLTS.

Za nami
Ostatni dzień marca oraz pierwszego kwartału przyniósł spadek wyceny złotego (EUR/PLN max. 4,1917, USD/PLN max. 3,8843).   ● [Cła]   Naszej walucie zaszkodził globalny wzrost awersji do ryzyka przed jutrzejszym ogłoszeniem nowych ceł przez prezydenta USA. Wczoraj Donald Trump przekazał, że planuje nałożyć wzajemne taryfy na wszystkie kraje, czym uciął wcześniejsze spekulacje o ich ukierunkowaniu. Wg źródeł dziennika Wall Street Journal, amerykańska administracja rozważa wprowadzenie 20%-procentowych opłat na wszystkie towary importowane do Stanów Zjednoczonych.   ● [CPI PL]   Lokalnie złotemu ciążył niższy od oczekiwań wynik krajowej inflacji CPI, który dostarczył nowego argumentu politykom RPP za szybszą obniżką stóp NBP. W marcu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, już trzeci miesiąc z rzędu, utrzymał się na poziomie 4,9%, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do 5,1%.   ● [USA]   Jednocześnie paliwem dla konkurencyjnego dolara stał się niespodziewany wzrost indeksu Chicago PMI w marcu (47,6 pkt vs prognoza 45,3 pkt; poprzednio 45,5 pkt).

Przed nami
Dziś obok polityki celnej USA, jednym z wiodących tematów na rynkach finansowych będzie koniunktura w europejskim oraz w amerykańskim przemyśle. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam indeksy PMI i ISM.   ● [PL]   Już za chwilę (tj. o g. 9:00) poznamy wskaźnik PMI dla Polski. Prognozowany dalszy wzrost aktywności w krajowym sektorze wytwórczym (jeśli się spełni) może nakręcić popyt na złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,1200, USD/PLN 3,8000), zaś spadek byłby argumentem za korektą (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,9000).   ● [ISM USA]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD największe znaczenie mogą mieć dane nt. aktywności w amerykańskim sektorze przemysłu wg ISM. Analitycy spodziewają się jej spadku, co może podkopać notowania dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0850).   ● [JOLTS]   Oprócz tego inwestorzy z rynku USD będą musieli się zmierzyć z raportem JOLTS, gdyż prognozy przewidują spadek liczby wakatów w gospodarce USA w lutym.   ● [HICP]   Z kolei wyzwaniem dla wspólnej waluty będzie publikacja danych o inflacji HICP w strefie euro. Jej spadek zwiększy szanse na obniżkę stóp ECB w tym miesiącu, co będzie szkodliwe dla euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700)


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.