Kolumb „odkrył” Amerykę, a Trump ją „wyzwoli”

  (środa, 2-04, 8:50)


 Polska: w marcu indeks PMI dla przemysłu osiągnął najwyższą wartość od prawie trzech lat.
 Strefa euro: w poprzednim miesiącu inflacja HICP spadła drugi miesiąc z rzędu.
 USA: wg JOLTS w lutym liczba wakatów w gospodarce stopniała do najniższego poziomu od września 2024.
 Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp NBP, amerykański raort ADP oraz decyzja prezydenta USA ws. nowych ceł.

Za nami
   ● [PMI]   Początek kwietnia przyniósł budującą informację o drugim z rzędu miesiącu wzrostu aktywności w krajowym przemyśle. W marcu indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego wzrósł z 50,6 pkt do 50,7 pkt, osiągając najwyższą wartość od kwietnia 2022. W raporcie S&P Global (firmy sporządzającej badanie) napisano, że „produkcja i nowe zamówienia ponownie się zwiększyły, a eksport wzrósł po raz pierwszy od ponad trzech lat”. Pokrzepiające sygnały z polskiej gospodarki dowartościowały złotego.   ● [HICP]   Zniżce kursu EUR/PLN (min. 4,1793) sprzyjała wiadomość o drugim z rzędu miesięcznym spadku inflacji HICP w strefie euro, która zwiększyła szanse na kwietniową obniżkę stóp ECB. Naturalnym przegranym tej publikacji było euro (EUR/USD min. 1,0778).   ● [ISM, JOLTS]   W starciu z dolarem złotemu pomogła anty-dolarowa informacja o najniższej od września 2024 liczbie wakatów w gospodarce USA w lutym (wg JOLTS 7,568 mln vs prognoza 7,616 mln; poprzednio 7,76 mln). Makroekonomicznym obciążeniem zielonej waluty (USD/PLN min. 3,8629) był także wskaźnik ISM, który pokazał nadspodziewany spadek aktywności w amerykańskim sektorze przemysłu w marcu (49 pkt vs prognoza 49,5 pkt; poprzednio 50,3 pkt).

Przed nami
   
● [„Dzień Wyzwolenia”]   Dziś inwestorzy z duszą na ramieniu czekają na ogłoszenie przez Trumpa decyzji ws. wprowadzenia nowych ceł. Od kilku tygodni na rynkach finansowych trwają ożywione spekulacje na temat skali zaostrzenia amerykańskiej polityki celnej, zapowiedzianego przez amerykańskiego prezydenta . Nałożenie drakońskich taryf powinno teoretycznie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz szkodzić jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,9000). Z kolej bardziej umiarkowane i pro-handlowe podejście (np. ukierunkowanie ceł lub kilkuetapowe ich wprowadzanie) zadziała na rynek walutowy odwrotnie (punkt oporu EUR/USD: 1,0850; punkty wsparcia: EUR/PLN 4,1200, USD/PLN 3,8000).   ● [ADP]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych zaplanowanych na dziś, największą uwagę przyciąga publikacja amerykańskiego raportu ADP, który poinformuje nas o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym.   ● [RPP]   Gracze z rynku PLN czekają również na decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp NBP. Rynek oczekuje ich utrzymania bez zmian. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.