Bookmacherzy dają Brexitowi 22% szans, ale sondaże pokazują tylko niewielką przewagę jego przeciwników. Dziś wystąpienie Yellen w Kongresie USA.

(wtorek, 21-06, 8:00)
Początek tygodnia okazał się pomyślny dla funta i euro oraz dla aktywów o podwyższonym ryzyku. Nowe sondaże pokazały rosnącą liczbę Brytyjczyków opowiadających się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza obliczone na podstawie zakładów bookmacherskich wzrosło do 78%, podczas gdy jeszcze w czwartek wynosiło 60%. W odwrocie znalazły się bezpieczne aktywa w tym dolar (EUR/USD max.: 1,1382, GBP/USD max.: 1,4720), złoto (min.: 1278,02 USD) i obligacje amerykańskie (rentowność 2 lata max.: 0,7490 %). Wyprzedaż jena podkręciła wypowiedź prezesa BoJ Haruhiko Kuroda, który po raz pierwszy przyznał, że dwuletni cel inflacyjny nie został osiągnięty, dając tym samym nadzieję na nowe działania luzujące japońską politykę pieniężną. Na rynkach pod każdą szerokością geograficzną rosły ceny ropy i wartość indeksów giełdowych. Na fali rosnącego apetytu na ryzyko zwyżkowały także ceny metali przemysłowych (np. miedzi: +1,66%), a wraz z nimi wartość walut rynków wschodzących. Poza funtem złoty umocnił się do wszystkich pozostałych walut z głównego koszyka. Kurs EUR/PLN spadł z max.: 4,4138 o g. 9:20 do min.: 4,3811 o g. 16:50, a USD/PLN z max.: 3,8929 o g. 10:15 do min.: 3,8632 o g. 16:55. W tym czasie rynek GBP/PLN wzrósł z min. 5,6336 o g. 8:02 do max.: 5,7167 o g. 21:40. Ponieważ do brytyjskiego referendum (w czwartek) pozostało już niewiele czasu, emocje towarzyszące najnowszym sondażom dotyczącym Brexitu będą rosły. Mimo ostatniego odreagowania ich skala może być znaczna zważywszy, że przewaga przeciwników Brexitu jest niewielka, a kampania obydwu obozów została wznowiona. W zależności od wyników kolejnych ankiet należy się liczyć z dużymi wahaniami nastrojów i kursów na rynkach walutowych. Dodatkowym czynnikiem ryzyka dla rynku PLN może okazać się sygnalizowany przez Komisję Europejską powrót do sprawy procedury ochrony praworządności w Polsce. Najbliższe bariery dla EUR/PLN to wsparcie: 4,3840, opór: 4,4200, natomiast dla USD/PLN to wsparcie: 3,8300, opór: 3,9000. Na rynkach globalnych nowymi zmiennymi w dniu dzisiejszym będą: orzeczenie niemieckiego sądu konstytucyjnego ws. możliwości zakupu obligacji Niemiec przez Europejski Bank Centralny i przesłuchanie prezes FED Janet Yellen przed Komisją Kongresu USA. W pierwszym przypadku zaskoczeniem "na korzyść euro" byłby negatywny werdykt (podważający podstawy europejskiego programu QE), natomiast w drugim trudno oczekiwać sprzyjających dolarowi zapowiedzi przyspieszenia podwyżek amerykańskich stóp. Najbliższe punkty wsparcia dla rynku EUR/USD to: 1,1264, a oporu: 1,1420. 

Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.