Tragiczna śmierć Jo Cox spowodowała gwałtowną przecenę dolara i umocnienie złotego.

(piątek, 17-06, 8:00)
Poranna informacja banku Morgan Stanley nt. wzrostu prawdopodobieństwa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z 35 % do 45 % wywołała falę spekulacji i uruchomiła lawinę wyprzedaży walut rynków wschodzących. Mimo asekuracyjnego podejścia FED ws. podwyżek stóp procentowych w USA znacząco wzrósł popyt na dolara, który zyskiwał nie tylko w relacji do walut EM ale także w stosunku do funta i euro. Inwestorzy uznali, że widmo Brexitu w najmniejszym stopniu zagraża rosnącej gospodarce amerykańskiej, stąd kurs EUR/USD od rana spadał oddalając się od maksymalnego pułapu 1,1295, który osiągnął wczoraj o godzinie 8:53. Ważne amerykańskie dane nt. inflacji CPI w maju okazały się słabsze od założeń analityków (1 % r/r vs. prognoza 1,1 % r/r) ale realizacja zysków, którą wywołały była krótkotrwała. Dobrą passę dolara podtrzymał sondaż firmy Ipsos Mori dający 53% szans na zwycięstwo zwolennikom Brexitu. Rynek EUR/USD zdołał szybko otrząsnąć się po gorszych wynikach zza oceanu i powrócił do spadków co ostatecznie zaowocowało osiągnięciem minimum na poziomie 1,1130 (o g. 16:02). Negatywne nastroje wśród inwestorów nakręcały także spadające ceny ropy (-3%), które podążały za drożejącym dolarem. Wzrostowi apetytu na amerykańską walutę towarzyszył także wysoki popyt na bezpiecznego franka szwajcarskiego i japońskiego jena. W cenie były złoto i obligacje skarbowe. W wyniku wyprzedaży walut rynków wschodzących tracił złoty. Kurs EUR/PLN w maksymalnym punkcie wzrósł do 4,4575 (o g. 13:15), a rynek USD/PLN na krótko przekroczył granicę 4,0000 osiągając maksymalnie wartość 4,0009 (o g. 16:35). Spiralę wyprzedaży aktywów o podwyższonym ryzyku przerwała wczoraj popołudniu informacja o zastrzeleniu Jo Cox, parlamentarzystki z opozycyjnej Partii Pracy i zwolenniczki pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Z tego powodu oba obozy zwolenników i przeciwników Brexitu zawiesiły swoje kampanie. Znaczna część inwestorów uznała, że śmierć Cox może odwrócić losy referendum, stąd kurs EUR/USD gwałtownie odwrócił swój bieg osiągając maksimum na poziomie 1,1251 (o g. 20:10). Równie dramatyczny zwrot akcji miał miejsce na rynku PLN. Kurs EUR/PLN spadł najniżej do poziomu 4,4042 (o g. 18:45), a USD/PLN do wartości 3,9200 (o g. 19:25). Dziś w kalendarzu ekonomicznym nie zaplanowano publikacji szczególnie ważnych informacji gospodarczych, ale nawet gdyby tak było inwestorzy w mniejszym stopniu zwracają teraz uwagę na dane makro. Ich uwagę będą przyciągać opinie nt. skutków potencjalnego Brexitu i  sondaże nt. wyników brytyjskiego referendum, które będą dyktować dynamiczną zmianę popytu lub podaży na rynkach finansowych (EUR/PLN wsparcie: 4,4050, opór: 4,4435; USD/PLN wsparcie: 3,9200, opór: 3,9650).

Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.