Wyciszenie sprawy Brexitu sprzyja dalszej normalizacji na rynku PLN.

(czwartek, 30-06, 8:00)
Brak przełomowych informacji ws. Brexitu wpływa uspokajająco na rynki finansowe. Inwestorzy powoli zdają sobie sprawę, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie procesem długotrwałym, a jego skutki rozłożone w czasie. Spadkowi nerwowości towarzyszy wyczekiwanie na dalsze decyzje ze strony UE. Na wczorajszym nieformalnym szczycie przywódców 27 państw członkowskich UE (bez udziału Wielkiej Brytanii) zdecydowano o wstrzymaniu się ze zmianami traktatu lizbońskiego. Uczestnicy spotkania byli zgodni ws. umożliwienia Wielkiej Brytanii dostępu do wolnego rynku, w zamian za dorzucanie się do unijnego budżetu. Po największej przecenie funta od czasu uwolnienia jego kursu w 1971 roku rynek GBP/USD już drugi dzień odrabiał straty oddalając się w maksymalnym punkcie (1,3534 o g. 16:00) od najniższego od 31 lat poziomu (1,3120) o 1,77 %. Informacyjną próżnię ws. Brexitu wypełniły wiadomości makroekonomiczne. Popołudniowe dane dotyczące wydatków konsumpcyjnych Amerykanów wskazały na ich wzrost już drugi miesiąc z rzędu i były zgodne z prognozą (0,4%), a inflacja bazowa PCE core wzrosła powyżej oczekiwań (0,2% vs. prognoza 0,1%). Dobre wrażenie popsuły informacje o znacznym spadku indeksu podpisanych umów kupna domów (-3,7% m/m w maju vis-a-vis 3,9% w czerwcu) co spowodowało wyprzedaż dolara i wzrost kursu EUR/USD do wartości 1,1121. Negatywną informacją dla amerykańskiej waluty są analizy przewidujące, że spowolnienie gospodarcze na świecie wywołane Brexitem obniży wzrost gospodarczy w USA o ok. 0,2% w ciągu najbliższych sześciu kwartałów. Taniejący dolar sprzyjał zwyżce cen ropy, a impulsem do spotęgowania tego trendu (Brent: +3,18 % do 50,96 USD/bbl; Crude: +2,95 % do 49,53 USD/bbl) były informacje o możliwych strajkach nafciarzy z Norwegii oraz nowe dane agencji EIA wskazujące na duży spadek zapasów surowca w USA (-3,7 mln bbl). Wyciszenie informacji ws. Brexitu i poprawa nastrojów na rynkach towarowych korzystnie wpływają na kursy walut EM. Zyskuje także złoty ale skala jego aprecjacji jest relatywnie mała. Kurs EUR/PLN spadł z maksymalnego pułapu 4,4344 (wczoraj o g. 8:10) osiągając minimum na poziomie 4,4087 (wczoraj o g. 10:00), zaś kurs USD/PLN z max. 4,0107 (wczoraj o g. 8:05) do 3,9671 (dziś o g. 1:00). Kontynuacja tego trendu napotka na bariery EUR/PLN: 4,3660, USD/PLN: 3,9430. Mimo utrzymującej się niepewności ws. Brexitu, normalizacja sytuacji na rynkach finansowych sprzyja przesunięciu uwagi inwestorów na dane makroekonomiczne. Dziś interesujące będą wyniki PKB z Wielkiej Brytanii, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz indeks Chicago PMI. Warto zwrócić także uwagę na wystąpienie Jamesa Bullarda z FED w St. Louis.
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.