Dalszy wzrost ryzyka Brexitu wywołał wzrost EUR/PLN powyżej 4,40, a USD/PLN ponad 3,90.

(wtorek, 14-06, 8:00)
Zbliżające się referendum ws. pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej (23 czerwca br.) powoli staje się wiodącym wydarzeniem ekonomicznym na rynkach finansowych. Kolejne sondaże opublikowane w poniedziałek pokazują przewagę obozu zwolenników wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii (np. wg. dziennika Guardian 53:47). Liczni analitycy i instytucje prześcigają się w kreśleniu scenariuszy dla gospodarki europejskiej i rynków walutowych na wypadek Brexitu. Rosnące obawy inwestorów przed zmaterializowaniem się czarnych wizji ekonomicznych zwiększają popyt na bezpieczne aktywa. Na przykład ceny amerykańskich obligacji są najwyższe od 11 lutego br. Wygranym tej sytuacji pozostaje jen, który wczoraj był najmocniejszy od trzech lat wobec euro (EUR/JPY min.: 119,00) i funta (GBP/JPY min.: 149,48). Przed rozpoczynającym się jutro posiedzeniem BoJ (15-16/06) wzrasta presja rynkowa na dalsze luzowanie ilościowe i interwencje walutowe władz japońskich. Może się jednak okazać, że nawet podjęcie takich działań zamiast uspokoić sytuację rynkową jeszcze ją zaogni. Rozpoczynające się w dniu dzisiejszym dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku zwiększa niepewność ws. komunikatu oraz prognoz ekonomicznych i projekcji stóp FED. W związku z tym kurs EUR/USD wzrósł z min.: 1,1232 (wczoraj o g. 3:15) do max.: 1,1303 (wczoraj o g. 16:50). Ryzyka na umniejsza przekonanie inwestorów o braku podwyżki amerykańskich stóp procentowych w czerwcu i w lipcu br. jednak stopniowe zakończenie procesu domykania pozycji powinno nieco zmniejszyć zakres wahań rynku EUR/USD przed ogłoszeniem wyników posiedzenia FOMC (najbliższe punkty wsparcia: 1,1255, oporu: 1,1340). Wydarzenia na globalnym rynku walutowym nie pozostają bez wpływu na sytuację w Polsce. Pogorszenie nastrojów wywołane rosnącym ryzykiem Brexitu spycha złotego do coraz głębszej defensywy. Kurs EUR/PLN wzrósł z minimalnego poziomu 4,3668 (wczoraj o g. 9:25) do maksymalnego pułapu 4,4269 (dziś o g. 8:50). Podobnie rynek USD/PLN wspiął się z min.: 3,8768 (wczoraj o g. 8:40) do max.: 3,9305 (dziś o g. 8:50). W wyniku przekonania, że to właśnie nasz kraj będzie jednym z największych przegranych ewentualnego Brexitu, złoty znów jest najsłabszą walutą w Regionie CEE. Kolejne punkty oporu EUR/PLN to: 4,4300, a USD/PLN: 3,9740. Sytuację walut rynków wschodzących stabilizuje nieco słabnący dolar, który powstrzymał erozję cen na rynku ropy. Obecne poziomy: EUR/PLN 4,4246, USD/PLN 3,9276, GBP/PLN 5,5563, EUR/USD 1,1265. 

Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa.Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.