Rozpoczęło się referendum, które zdecyduje o przyszłości Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

(czwartek, 23-06, 8:00)
Dziś o godzinie 8:00 Brytyjczycy rozpoczęli oficjalne głosowanie w referendum za pozostaniem bądź za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wahania ich opinii w tej sprawie były przyczyną dużych zawirowań na rynkach finansowych w ostatnich dniach. Podobnie było wczoraj, kiedy szala sondaży przechyliła się na korzyść zwolenników status quo (51% wg. TNS) zwiększając apetyt na euro i funta oraz waluty rynków wschodzących. Kurs EUR/USD wzrósł z najniższego poziomu 1,1253 (o g. 8:30) osiągając maksimum 1,1348 (o g. 23:30), a wartość kursu GBP/USD skoczyła do najwyższego poziomu w tym roku (1,4845 o g. 23:35 tj. 5% powyżej min. z przed tygodnia). Rosnący popyt na ryzyko powoduje spadki na rynkach EUR/PLN z max. 4,4100 (o g. 8:05) do min. 4,3642 (dziś o g. 7:55) oraz USD/PLN z max. 3,9172 (o g. 8:05) do min. 3,8462 (dziś o g. 7:55). Mocniejszy złoty niweluje globalny wzrost wartości funta (GBP/PLN max.: 5,7557 o g. 8:05). Brytyjskie referendum potrwa do godziny 23:00. Oficjalny wynik poznamy jutro około godziny 10:00. Do tego czasu zachowaniem inwestorów będą rządzić nieoficjalne doniesienia ws. wyników głosowania. Spodziewamy się mniejszej płynności rynkowej, co przy możliwym tylko zero jedynkowym wyniku o dużej sile rażenia może prowadzić do znacznych wahań kursów walut oraz cen innych instrumentów finansowych. Według analityków największym zaskoczeniem dla rynków finansowych będzie wygrana zwolenników Brexitu. Pierwsze wyjście jednego z 28 członków z Unii Europejskiej będzie oznaczać jej symboliczny rozpad i zakłóci dotychczasową równowagę na Starym Kontynencie i na świecie. Będzie to również duży szok dla globalnej gospodarki, gdyż Wielka Brytania to nie tylko druga, największa potęga ekonomiczna w Europie, ale także piąta gospodarka na świecie. Szkoci zapowiedzieli, że w takiej sytuacji przystąpią ponownie do referendum ws. odzyskania niepodległości. Wynik za Brexitem wywołałby niewątpliwie duży wzrost ryzyka inwestycyjnego i wyprzedaż walut rynków wschodzących. W tym scenariuszu kurs EUR/PLN może zbliżyć się do poziomu oporu 4,6000, a kurs USD/PLN z dużym prawdopodobieństwem pokonałby psychologiczny poziom 4,0000. Stracą zarówno funt jak i euro, natomiast zyskają dolar i frank. W przypadku realizacji przeciwnego scenariusza, inwestorzy zareagują z większym spokojem, gdyż jest on w tej chwili nieco bardziej prawdopodobny i został już częściowo zdyskontowany przez rynek. Taki wynik będzie faworyzował złotego. Kurs EUR/PLN będzie zmierzał w kierunku punktu wsparcia 4,3050, ale z powodu ryzyka politycznego spadki mogą szybko zostać wykorzystane przez stronę kupującą. 

Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.